REKLAMA

Warto dzisiaj spojrzeć w niebo nad Płockiem

REKLAMA

To będzie wyjątkowa noc. O wschodzie księżyca będzie można zaobserwować tak zwany Super Blue Blood Moon, czyli zaćmienie super pełni księżyca. Zjawisko to ostatni raz na naszej półkuli można było zobaczyć 150 lat temu.

31 stycznia 2018 roku o godzinie 16.28 będzie miał miejsce nietypowy wschód księżyca, w którego trakcie zaobserwujemy połączenie dwóch zjawisk. Tego dnia księżyc będzie w super pełni, co znaczy, że będzie wyjątkowo blisko Ziemi, będzie świecił 14 procent jaśniej niż normalnie, a jednocześnie dojdzie do jego zaćmienia.

fot. nasa.gov

Efektem tego zbiegu wydarzeń będzie tak zwany Super Blue Blood Moon. W języku angielskim określeniem „blue moon” nazywa się drugą pełnię księżyca w jednym miesiącu, natomiast blood to nawiązanie do czerwonego koloru satelity podczas jego zaćmienia. Super moon odnosi się do sytuacji, w której księżyc jest wyjątkowo blisko Ziemi.W naszym regionie, niestety, załapiemy się jedynie na ostatnie 40 minut zjawiska. W Płocku wschód księżyca przypada na godzinę 16.28, natomiast Super Blue Blood Moon rozpocznie się już o 11.51. Najbardziej widowiskowy fragment wydarzenia będzie trwał między 13.52 a 14.31. Koniec tego zjawiska ma nastąpić o godzinie 17.08.

Miłośników podziwiania zjawisk kosmicznych ucieszy fakt, że nie zakłócone przez złą pogodę ani niekorzystne położenie geograficzne, zjawisko będzie można obejrzeć na stronie NASA: www.nasa.gov/nasalive.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. Student says:

    Super blue blood moon przy naszym Orlenowym niebie będzie raczej ciężki do zobaczenia ale w sumie i igłę w stogu siana można znaleźć :D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU