REKLAMA

W Płocku stanęła kolumna. Jak wygląda?

REKLAMA

Na 11 listopada zaplanowano uroczystą odsłonę pomnika Obrońców Płocka 1920 roku, czyli blisko 11-metrowej kolumny z piaskowca, z elementami z brązu. Pomnik już stanął na Placu Narutowicza.

Pomysł powstania pomnika realizował w Płocku Społeczny Komitet Budowy Pomnika Obrońców Płocka 1920 roku, tworzony przez płocczan. Inicjatywa była możliwa do realizacji dzięki dofinansowaniu – miasta, PERN-u oraz Fundacji „Orlen – Dar Serca”.

Projekt przygotował prof. Gustaw Zemła (jest też autorem np. pomnika Władysława Broniewskiego czy Jana Pawła II). Makietę kolumny z orłem przygotował artysta rzeźbiarz Paweł Pietrusiński.

Na pomniku, którego wysokość to dokładnie 10,91 m, umieszczono wizerunek krzyży: Order Virtuti Militari oraz Krzyż Walecznych, a także napis: „Zwycięskim Obrońcom Płocka 1920 roku w 100-lecie odzyskania niepodległości, wdzięczni płocczanie”.Należy również zaznaczyć, że Urząd Miasta Płocka uszanował oryginalny projekt kolumny i nie wprowadził modyfikacji zasugerowanych przez komisję konkursową, które ogołociłyby monument z elementów historycznych.

Komisja zalecała przeprojektowanie kolumny i nadanie jej nowoczesnego wyglądu. Monument utraciłby kunsztowne zdobienia, a sam orzeł, który jest wzorowany na tym z godła RP z czasów wojny polsko-bolszewickiej, również zostałby zastąpiony formą nowoczesną. Kolumna jednak ostatecznie zachowała swój charakter i idealnie wkomponowuje się w cenne historyczne centrum naszego miasta.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Popularne Dyskusje

Reklama

Przeczytaj

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU