REKLAMA

Sanepidy przestają podawać stan zakażeń. Powstaje dedykowana strona

REKLAMA

Od wtorku sanepidy w całej Polsce przestały publikować informacje na temat liczby nowych przypadków i zgonów związanych z koronawirusem Sars CoV-2. Jak informuje ministerstwo zdrowia, zostanie uruchomiona strona, na której zamieszczone zostaną dokładne raporty z poszczególnych powiatów.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie poinformowała, że: „od 24 listopada br. dane epidemiologiczne, dotyczące zakażeń Sars-CoV-2 i zachorowań na COVID-19, będą upubliczniane w sposób scentralizowany, bezpośrednio z odpowiednich systemów informacyjnych na stronie https://www.gov.pl/web/gis”.

Oznacza to, że na stronach internetowych poszczególnych sanepidów nie będą już publikowane codzienne komunikaty, dotyczące sytuacji epidemicznej. Ma to związek z nieprawidłowością, którą wykrył Michał Rogalski, prowadzący od początku pandemii statystyki związane z liczbą zakażeń koronawirusem na podstawie danych z powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Jak zauważył, występuje poważna różnica pomiędzy danymi przekazywanymi przez ministerstwo zdrowia, a raportami sanepidów.Główny Inspektorat Sanitarny odniósł się do tej informacji.

– Przeprowadzona w całej Polsce analiza danych, dotyczących przypadków zakażeń SARS-CoV-2 wykazała różnicę na poziomie 22 tys. wyników między systemem elektronicznym, a innymi używanymi dotychczas narzędziami zbioru danych. Zidentyfikowane rozbieżności nie wpływały w istotny sposób na ocenę sytuacji epidemiologicznej – przekazał GIS.

Jak tłumaczy, głównymi przyczynami tej sytuacji były:

  • opóźnienia w raportowaniu wyników do Inspekcji Sanitarnej przez laboratoria testujące w kierunku SARS-CoV-2,
  • różne źródła pozyskiwania danych i potrzeba ich weryfikacji,
  • różne cele zbieranych danych (m. in. statystyki zakażeń, opracowanie ognisk epidemiologicznych, w tym identyfikacja źródeł zakażeń),
  • przerwy w pracy stacji sanitarno-epidemiologicznych spowodowane izolacją lub kwarantanną pracowników (okresowo ok. 20 proc. składu osobowego wyłączona z pracy).

Jednocześnie GIS zapowiada, że od 24 listopada br. narzędzia rejestracji danych epidemiologicznych zostają ujednolicone. Zidentyfikowane przypadki, które nie zostały odpowiednio wcześniej zaraportowane, dopisano 24 listopada do ogólnej liczby „dodatnich wyników”. Tym samym, ministerstwo zdrowia poinformowało we wtorek o potwierdzeniu koronawirusa u 10.139 osób oraz dopisaniu 22 tys. przypadków do ogólnej liczby zakażonych.

Jak potwierdził Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministerstwa zdrowia, 24 listopada po południu ma zostać uruchomiona specjalna strona, na której znajdą się dokładne raporty dotyczące województw i powiatów, skali zakażeń i skali zgonów.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU