REKLAMA

Rząd ogłosił wsparcie dla części branż: zwolnienie z ZUS, dotacje, postojowe [FILM]

REKLAMA

We wtorek rano odbyła się konferencja prasowa, podczas której rząd przedstawił projekt wsparcia branż najbardziej dotkniętych dotychczasowymi obostrzeniami z powodu epidemii koronawirusa w Polsce.

W konferencji prasowej wzięli udział premier Mateusz Morawiecki, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oraz minister finansów Tadeusz Kościński.

– Znajdujemy się w decydującym momencie walki z epidemią koronawirusa. Wprowadziliśmy szereg obostrzeń, które obowiązują od ostatniego weekendu. Idziemy wąską ścieżką pomiędzy niekontrolowanym wybuchem epidemii a zablokowaniem gospodarki – mówił premier.

Jak dodał, droga pośrodku jest kluczem do szybkiego odbicia gospodarki. Dla tych branż, które zostały dotknięte obostrzeniami, rząd przedstawił program wsparcia. Tarcza branżowa ma dotyczyć przedsiębiorstw z zakresu: gastronomii, rozrywki, zdrowia fizycznego oraz sprzedaży detalicznej.

Wsparcie w ramach Tarczy Branżowej to:

  • zwolnienie ze składek ZUS za listopad
  • postojowe w listopadzie
  • 5 tysięcy złotych dotacji.

– Życzyłbym wszystkim, żebyśmy pod koniec listopada mogli dopuścić funkcjonowanie tych przedsiębiorstw zgodnie z modelami biznesowymi, ale jeśli będzie niezbędne utrzymanie tych obostrzeń, to wsparcie utrzymamy też na kolejne miesiące – zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Wartość tego wsparcia rząd wycenia na około 1,8-2 mld zł. Oprócz tego, dostępne będą długoterminowe pożyczki gwarancje dla tych firm, które będą chciały skorzystać z programów inwestycyjnych.Wicepremier Jarosław Gowin powiedział, że przedstawiono katalog rozwiązań, które spełniają najważniejsze, podstawowe postulaty branż najbardziej dotkniętych obostrzeniami. Rada Ministrów w projekcie ustawy została wyposażona w prawo przedłużania tych rozwiązań na kolejne miesiące.

– Projekt ustawy, który został zgłoszony pod dzisiejsze obrady Sejmu, zawiera katalog rozmaitych ułatwień i uproszczeń biurokratycznych. Będziemy wspierać polskich przedsiębiorców, nie tylko tarczami finansowymi – zapowiedział Jarosław Gowin.

Według szacunków, z rozwiązań Tarczy Branżowej może skorzystać około 200 tys. przedsiębiorstw, co ma przełożenie na ok. 372 tys. pracowników.

– Potrzebna jest chirurgiczna precyzja, żeby pomoc trafiała dokładnie tam, gdzie jest potrzebna. Zwróciliśmy się w sierpniu o nowelizację budżetu na ten rok, co pozwoli nam na zbudowanie odpowiedniej poduszki finansowej – tłumaczył minister finansów, Tadeusz Kościński.

Z dotychczasowego wsparcia dla branż skorzystało ok. 30,2 tys. przedsiębiorstw, co dotyczy ok. 171 tys. pracowników. Łącznie wsparcie wyniosło 3,5 mld zł oraz 2,9 mld zł z tytułu składek ZUS i postojowego.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU