
W poniedziałek, podczas posiedzenia Komisji Rewizyjnej, radni powiatu debatowali nad wnioskiem o odwołanie Starosty Płockiego Sylwestra Ziemkiewicza. Zdania były mocno podzielone.
Komisja Rewizyjna Rady Starostwa Powiatu Płockiego zaopiniowała 8 maja wniosek o odwołanie Starosty Płockiego Sylwestra Ziemkiewicza. Głosowanie o pozytywnej bądź negatywnej opinii na temat wniosku poprzedziła dyskusja.
W obradach wzięli udział wszyscy członkowie komisji: przewodniczący Stefan Jakubowski, wiceprzewodniczący Bogusław Jankowski, radna Elżbieta Jachimiak, radny Maciej Jabłoński i radna Marlena Mazurska. Pojawił się także zaproszony na spotkanie sekretarz powiatu Michał Twardy.

Na początku dyskusji radna Marlena Mazurska poprosiła o odniesienie się sekretarza Michała Twardego do sytuacji starosty Sylwestra Ziemkiewicza w kontekście przepisów o nieposzlakowanej opinii urzędników samorządowych.
– Do momentu zdarzenia, nad którym państwo teraz debatujecie, pan Starosta był osobą o nieposzlakowanej opinii publicznej. W tym momencie oczywiście odbywa się proces prawny, który przechodzi poszczególne etapy i finałem będzie z pewnością jakiś wyrok. Nie jestem w stanie w tym momencie ocenić sytuacji na podstawie przepisów zawartych w ustawie, jeśli chodzi o nieposzlakowaną opinię. Oczywiście, Powiat Płocki został dotknięty zdarzeniem, które negatywnie odbiło się echem w całym kraju, aczkolwiek nie mogę w tym momencie oceniać całej działalności i postaci Sylwestra Ziemkiewicza Starosty Płockiego, jako urzędnika. Chciałbym w tej sytuacji poczekać do decyzji administracyjnych, które nastąpią pewnie w niedalekiej przyszłości – zaznaczył Michał Twardy.

Podobną opinię wygłosił przewodniczący komisji Stefan Jakubowski, który zwrócił uwagę na długą karierę samorządową obecnego Starosty, w której trakcie był wysoko oceniany.
– Wcześniej był wójtem w Radzanowie, wypełniał tam obowiązki znakomicie. Był bardzo wysoko oceniany, stąd później jego kandydatura była wniesiona pod obrady Rady Powiatu na stanowisko Starosty Płockiego. Uznaliśmy te walory, które w poprzednich miejscach, w roli samorządowca pokazał jako bardzo dobre, odpowiednie. Jest ponad półtora roku od chwili rozpoczęcia przez niego pracy na tej funkcji i myślę, że oceny, jak dotychczas są bardzo dobre. Teraz powinniśmy sobie rozważyć jedną kwestię. Jeżeli pójdziemy drogą prawną, będzie to przedłużenie funkcjonowania Starosty na tym stanowisku, ale jednocześnie kontynuacja tych zadań, które rozpoczął i uważam, że wiele z nich ma bardzo duże znaczenie dla Powiatu Płockiego – odnotowywał przewodniczący Stefan Jakubowski.
Poprzedników poparła również radna Elżbieta Jachimiak, która zaznaczyła, że polityk cały czas sumiennie i z oddaniem realizuje swoje obowiązki.

Inne zdanie na temat sytuacji Starosty Płockiego Sylwestra Ziemkiewicza wyraził radny Maciej Jabłoński. Zaznaczał on potrzebę szybkiego i honorowego rozwiązania sytuacji.
– Uważam, że im szybciej się sprawa rozstrzygnie, tym lepiej. Honorowe ustąpienie, sprawa powinna się szybko potoczyć. Jest sympatycznym, młodym, zdolnym, wykształconym człowiekiem, bardzo szybko powróci do działalności zawodowej. Szybciej aniżeli będzie przeciągał i zwlekał – mówił radny Maciej Jabłoński.
Odniósł się również do tematu ciągłości pracy urzędu podniesionego przez przewodniczącego komisji.
– Zazwyczaj na liderze, prezydencie, wójcie gminy opiera się polityka inwestycyjna, rozwojowa. Tutaj jest trochę inaczej, bo jest zarząd. Jest wieloosobowe ciało kolegialne, które podejmuje decyzje na wnioski radnych. Także rola Starosty jako lidera, jeżeli by się zmienił, nie stworzyłaby zagrożenia dla inwestycji. Są one tak mocno zaawansowane, że będą kontynuowane, niezależnie od tego, kto będzie starostą – zwracał uwagę radny Maciej Jabłoński.

Radna Powiatu Płockiego Marlena Mazurska odnotowała, że klub PSL nie przedstawił na komisji stanowiska w związku z sytuacją starosty Sylwestra Ziemkiewicza, co było ustalane podczas sesji rady powiatu. Radna Marlena Mazurska również wyraziła rozczarowanie niepojawieniem się Starosty Płockiego na obradach komisji.
– Byliśmy pewni, że przyjdzie przedstawiciel Klubu PSL i odczyta stanowisko. Była o tym mowa na ostatniej sesji. Pomijając to, nawet nie przyszedł Starosta. Przecież mógł tutaj przyjść i się z nami skonfrontować, cokolwiek nam powiedzieć. Spojrzeć nam w oczy. Ograniczył się tylko do wydania oświadczenia i słowa przepraszam, i udaje, że nic się nie stało – mówiła radna Marlena Mazurska.
Radna podkreśliła wagę czynu popełnionego przez Starostę.
– W dniu, w którym Starosta Płocki został zatrzymany przez Policję, stanowił zagrożenie. Ktoś, kto wsiada po alkoholu za kierownicę, to jest potencjalny morderca. Bogu dzięki, że nikomu się nic nie stało – powiedziała radna Marlena Mazurska.
Zwróciła również uwagę na wyższy poziom oczekiwań wobec osoby na tak ważnym stanowisku w samorządzie.
– Teraz wszyscy ponosimy konsekwencje tego, że jeden człowiek popełnił błąd. Ale to nie jest zwykły szeregowy człowiek, to człowiek, od którego się wymaga więcej, który powinien mieć nieposzlakowaną opinię. W momencie, w którym popełnił przestępstwo, bo tak trzeba to nazwać, to będzie na nim ciążyło jeszcze bardzo długo, ale my wszyscy też ponosimy konsekwencje i to nie tylko wizerunkowe, ale śmiem twierdzić, że to też się odbija na zdrowiu nas wszystkich. Takie przeciąganie i czekanie aż sąd osądzi, to jest wszystko na naszą niekorzyść. Nawet atmosfera się popsuła i pracownicy starostwa to wszystko odczuwają – argumentowała radna Marlena Mazurska.
Po dyskusji odbyło się głosowanie, w którym skład komisji zagłosował większością 3 do 2 głosów za negatywnym zaopiniowaniem wniosku o odwołanie Starosty Płockiego Sylwestra Ziemkiewicza.


Całkowity skandal. Jakie głosowanie? O czym Wy mówicie ?
Przecież to polityk, osoba na stanowisku, duża odpowiedzialność a wiec to powinno iść z automatu dyscyplinarka i zakaz piastowania stanowisk publicznych dożywotnio .
Gdybym ja pojechał do pracy pod wpływem zostałbym zwolniony tego samego dnia.
Skandal skandal
To jest zwykła.patologia. Ci ludzie myślą że są ponad prawem. PSL w całej okazałości. Oby ludzie pokazali mu i tym którzy głosowali za jego pozostaniem na stanowisku środkowy palec przy następnych wyborach.
Jak się ma problem z oceną sytuacji to w tej kwestii należy odnieść się do art 178 a. Dostępny w Dzienniku Ustaw.