REKLAMA

Poświęcając 10 minut, można uratować życie Jasiowi

REKLAMA

Już w najbliższą sobotę w płockich galeriach handlowych odbędzie się akcja rejestracji dawców szpiku kostnego, której głównym celem będzie pomoc małemu Jasiowi. Półroczny chłopiec ma zdiagnozowany nowotwór krwi.

23 listopada w płockich galeriach handlowych: Wisła, Mazovia, Atrium Mosty i Atrium Płock odbędzie się akcja rejestracji dawców szpiku Fundacji DKMS. Głównym celem akcji jest znalezienie dawcy szpiku dla półrocznego Jasia. Mały płocczanin cierpi na nowotwór krwi.

PowiązaneTematy

– W Płocku zarejestrowanych jest prawie 7 tysięcy potencjalnych dawców, z czego aż 26 dało szansę na nowe życie, to jest bardzo dużo. To dobro wraca i my to widzimy każdego dnia, więc mam nadzieję, że ta akcja przyniesie oczekiwany skutek i znajdzie się też dawca dla Jasia i dla innych chorych – mówił Leszek Lewandowski przedstawiciel fundacji DKMS.

Znalezienie dawcy dla konkretnej osoby nie jest łatwe. Leszek Lewandowski zwracał uwagę, że prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy waha się od 1 do 20 tys. do 1 do kilkuset milionów. Oznacza to, że bardzo ważne jest, by zarejestrowanych potencjalnych dawców było jak najwięcej.

Jednocześnie przedstawiciel fundacji zaznaczył, że jej działania są skuteczne. W ciągu 10 lat funkcjonowania DKMS udało się znaleźć ponad 7300 osób, które stały się dawcami szpiku.– Wnuk zachorował w październiku, córka zauważyła u niego na nóżkach zasiniaczenia i zaczerwienienia. Tego samego dnia pojechali do naszego płockiego Wojewódzkiego Szpitala na badania. Podczas badań okazało się, że dziecko ma złe wyniki, lekarze podejrzewali u niego białaczkę. Dlatego w ekspresowym tempie został skierowany do Warszawy do Dziecięcego Szpitala Klinicznego na głębszą diagnostykę i potwierdzenie diagnozy. Diagnoza niestety została potwierdzona i okazało się, że jest to ostra białaczka szpikowa. Jaś do dnia dzisiejszego przebywa na oddziale onkologicznym – opowiadała podczas spotkania z dziennikarzami babcia Jasia.

Kto może być dawcą?

Dawcą może być zdrowa osoba między 18. a 55. rokiem życia, ważąca co najmniej 50 kg i nieposiadająca bardzo dużej nadwagi. Dawca może mieć tatuaże, kolczyki. Potencjalnym dawcą może zostać również kobieta w ciąży. Rejestracja potencjalnego dawcy trwa około 10 minut, w jej trakcie pobierany jest jedynie wymaz z jamy ustnej.

Podczas konferencji prasowej głos zabrała również jedna osoba, która już miała okazję oddać swój szpik.

– Okazało się, że preferowaną metodą dla mojego biorcy będzie właśnie pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Zabieg ten dla komfortu pacjenta odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Pacjent nic nie czuje, naprawdę ja po prostu zasnęłam i obudziłam, się czując jedynie ulgę i radość. Miałam tę świadomość, że w tym momencie komuś pomogłam – opowiadała o swoich doświadczeniach dawczyni Barbara.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU