REKLAMA

Jak poznać miasto po dźwiękach? Posłuchajcie mapy Płocka

REKLAMA

Powstało już wiele map Płocka, różnych typów, rozmiarów i stylów, jednak tym razem jest okazja do odkrycia dawnej stolicy Polski z zupełnie innej strony. Możemy jej… posłuchać.

Słyszymy, ale czy słuchamy? Współczesne miasto zalewa mieszkańców stale mieszaniną dźwięków pochodzenia naturalnego i będących efektem działalności człowieka. Żyjąc w takim środowisku, automatycznie filtrujemy te dźwięki, broniąc się przed natłokiem bodźców i starając się zachować konieczne skupienie.

– Ponadto, naczelnym zmysłem, na jakim opieramy nasze czynności poznawcze, jest wzrok. A gdyby na moment odwrócić tę tendencję – zamknąć oczy i skupić się na tym, co dociera do naszych uszu? – poddaje pod zastanowienie Fundacja Nobiscum, odpowiedzialna za projekt dźwiękowej mapy Płocka.

Mapa dźwiękowa ma wieloraką wartość: dokumentacyjną, historyczną, kulturową. Stanowi zapis tego, co się zmienia – dobrym przykładem może być obecna sytuacja epidemiczna, która w przypadku Płocka, ale nie tylko, wycięła z miejskiej tkanki przede wszystkim znaczną część charakterystycznego dla niej gwaru powodowanego życiem towarzyskim.

– Zamknięte restauracje, brak wydarzeń kulturalnych w przestrzeni miasta nie zaowocowały jednak ciszą. Przestrzeń zdominował szum. Ulice niezmiennie atakują nasze uszy dźwiękami ruchu samochodowego, który w zależności od miejsca odbywa się ciągle, bądź charakterystycznymi falami. Stal i prąd elektryczny niewiele robią sobie z epidemii, w krajobrazie dźwiękowym miasta coraz śmielej poczyna więc sobie maszyna. Równolegle, wciąż można znaleźć miejsca dążące do charakteru galenosfery, w których co najwyżej przyroda korzysta ze zredukowanej obecności ludzkiego intruza – zwraca uwagę Piotr Dąbrowski, prezes Fundacji Nobiscum.

fot. materiały prasowe

Na pierwszej mapie dźwiękowej Płocka znalazło się blisko 160 minut nagrań sporządzonych w 40 lokalizacjach w mieście. Publikacja mapy ma formę dwupłytowego wydawnictwa CD w ekologicznej okładce, które ukazało się nakładem Fundacji Nobiscum, dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Płock.

Autorem wszystkich nagrań jest Piotr Dąbrowski, płocki muzyk i artysta dźwiękowy, który od wielu już lat śledzi to, co wybrzmiewa w naszym otoczeniu.Mapa posłuży Fundacji Nobiscum do realizacji dalszych zadań w obszarze badań pejzażu dźwiękowego i działalności edukacyjnej oraz warsztatowej w 2021 roku. Planowana jest kontynuacja projektu, który w kolejnych latach zostanie wzbogacony o jeszcze więcej nagrań – mapa dźwiękowa jest bowiem projektem żywym i zmiennym, tak jak żyje i zmienia się nagrywane miasto.

– Nagrania mapy dźwiękowej Płocka zostały opublikowane na licencji Creative Commons – uznanie autorstwa (CC BY 3.0 PL). Zachęcamy do wykorzystania ich w działalności edukacyjnej i kulturalnej, a także do kontaktu z nami celem uzyskania dodatkowych informacji – podkreśla prezes Piotr Dąbrowski.

Mapa dźwiękowa Płocka jest dostępna bezpłatnie od 29 grudnia br. w biurze Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej (Stary Rynek 8), oraz bezpośrednio lub wysyłkowo od Fundacji Nobiscum po uprzednim kontakcie mailowym: info@fundacjanobiscum.eu.

Wydawnictwo dostępne będzie do wyczerpania nakładu. Wszelkie bieżące informacje, a także mapa dokładnych lokalizacji znajduje się na stronie internetowej Fundacji Nobiscum.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU