REKLAMA

Podział Mazowsza w przyszłym roku, a stolicą nowego województwa Radom?

REKLAMA

W rozmowie w RMF FM właśnie takie informacje przekazał wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, Marek Suski. Jak przekazał, stolicą ma być największe miasto po Warszawie, czyli Radom.

Podczas wywiadu z Robertem Mazurkiem w RMF FM, Marek Suski przekazał, że Prawo i Sprawiedliwość nadal chce podziału Mazowsza. Jak dodał, według niego dobrym terminem na dokonanie tego byłaby połowa przyszłego roku.

PowiązaneTematy

Tłumaczył też, że stolica nowego województwa mazowieckiego znajdzie się w największym mieście na Mazowszu, a największym miastem po Warszawie jest Radom.

Podział Mazowsza oznaczałby jednocześnie nowe wybory do  sejmików dwóch nowych województw. Jak podkreślił Marek Suski, wyłącznie do sejmików, a nie do władz Warszawy, a więc prezydent, Rada Warszawy czy dzielnic zostałyby w obecnym składzie.Pytany, na jakim etapie jest projekt poseł Suski przyznał, że trwają obecnie ostatnie przygotowania do wniesienia projektu ustawy do Sejmu. Dodał, że parę rzeczy jest niedopracowanych, w tym kwestia podziału majątku, m.in. zasad działania Kolei Mazowieckich.

Przeciwni podziałowi Mazowsza są m.in. radni sejmiku wojewódzkiego (26 radnych KO-PSL), którzy wydali oświadczenie, argumentując, że „ten pomysł jest przejawem wyjątkowo instrumentalnego traktowania mieszkańców największego i najdynamiczniej rozwijającego się regionu w Polsce i nie był z nimi w żaden sposób konsultowany. Dotychczas nie pojawiły się żadne poważne argumenty przemawiające za takim podziałem. Jest to zatem narzędzie służące wyłącznie politycznym rozwiązaniom, wprowadzające kolejne podziały i antagonizujące ze sobą mieszkańców poszczególnych obszarów województwa mazowieckiego. Nowa struktura administracyjna wymaga uprzedniego wszechstronnego przygotowania, które zapobiegnie chaosowi administracyjnemu, z uwzględnieniem różnic w rozwoju społeczno-gospodarczym Mazowsza, w tym zmniejszeniu jego konkurencyjności i spowolnieniu rozwoju całego regionu – zwłaszcza obszarów wiejskich”.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 19

 1. elek says:

  Powtarzam ,że Radom to okręg Kielecki.Przez animozje z Kielcami wciśnięty na silę do Mazowsza.Teraz dzięki Suskiemu nagle awansował.To koszmar. W Siedlcah ma znajdować się sejmik województwa.Pięknie.Precz z nimi.

 2. Pelek says:

  No jasne i co jeszcze wymyślą Radom stolicą chyba już naprawdę mózgi im się wypaczyly stale podziały stale zmiany żeby urzędników było więcej i wiekszy burdel czy naprawdę nie mają się czym zająć jak nie umia rządzić niech się podda dymisji są naprawde ważniejsze sprawy niż te podziały niech się zajmą tym co potrzeba płaczą że lekarze są u kresu wytrzymałości innych chorób nie ma tylko cowid służba zdrowia upadła i nie tylko a oni szukają dziury w całym.

 3. Specjalista says:

  Bardzo dobra decyzja, dzięki temu Mazowieckie przestanie tracić dotacje z UE.

 4. Obywatel1961 says:

  Prawie jestem spokojny, że się to nie uda jak się bierze za to niejaki suski ! A może też orlena przeniesie do radomia to obajtek będzie miał bliżej do pracy !!!

 5. QWERT says:

  JAK TAM WYBORY 20 zł

 6. GB says:

  Radom leży na terenie woj. mazowieckiego, a nie na Mazowszu.

 7. KORYTO+ dla pisowych says:

  Po co ten podział? Żeby powstały KORYTA dla pisowych nieudaczników-urzedasów. Suski wybitny pisowy DZBAN. A może niech mieszkańcy w referendum się wypowiedzą czy chcą że swoich podatków utrzymywac kolejnych pisowych kolesi przy KORYCIE.

 8. Anonim says:

  Brawo włodarze, że jak zwykle oddają coś bez walki. Postawcie się w końcu tym pisiiorkom . Radom stolicą.. szok!!!

 9. Marcin says:

  A mnie to w ogóle nie obchodzi. Co to za różnica???!!!

 10. Kali says:

  Młody nie jestem, ale nie przypominam sobie abym miał jakikolwiek powód aby jechać do Stolicy aby załatwiać sprawy urzędowe. Mówiąc krótko jak stolica województwa jest w Warszawie dobrze, a jak w innym mieście źle? Co to za różnica dla Płocczan?

 11. wstrząśnięty says:

  Łatwo dla Płocka nie będzie. Jak sobie przypomnę Chytrą Babę z Radomia to mnie ciarki przechodzą……

 12. K7 says:

  Jeśli komukolwiek zależy na dobru naszego miasta i regionu nigdy nawet nie powinien pomyśleć że to jest dobre rozwiązanie.I w tej nieważne Kogo i czyjej partii jesteś zwolennikiem.Ludzie którzy są za pisem nawet nie widzą lub nie chcą widzieć zagrożenia wynikającego z pomysłem podziału Mazowsza.Bardzo ucierpi i będzie jedno z biedniejszych w Polsce.Oligarcha PiSu M.Suski będzie zawsze za stolica Radomiem bo poprostu pochodzi z spod Grójca.

  • Hehe says:

   A jak było 49 województw to Płocka nie było na mapie??? Byl tak biedny, że ho zlikwidowano?

 13. wstrząśnięty says:

  Łatwo nie będzie. Jak sobie przypomnę Chytrą Babę z Radomia to mnie ciarki przechodzą….

 14. Koalicjant says:

  Radom to wylęgarnia pi sio rów więc nic dziwnego że tam będzie siedziba władz województwa

 15. Emek says:

  No i co Panie Prezydencie Nowakowski… tyle było tupania, tyle rozdartych szat, w konsekwencji Radom będzie stolicą, a Płock w chu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU