REKLAMA

Płyną od Sandomierza. Na ich trasie również Płock

REKLAMA

Flis Obywatel Rzeki Wisły odbywa się od 21 lipca i potrwa do 15 sierpnia. Uczestnicy płyną na tradycyjnych łodziach drewnianych i rekonstrukcyjnych, na trasie Sandomierz-Toruń. Płynące rzeką załogi odwiedzają miejscowości, w których działają Obywatele Rzeki Wisły. We wtorek dopłyną do Płocka.

PowiązaneTematy

„Jesteś Obywatelem Rzeki Wisły – masz prawo korzystać z jej atutów, ale też obowiązek o nią dbać. Posiadasz czynne i niezbywalne prawo do decyzji o jej losach i dalszym rozwoju” – takie hasło głoszą Obywatele Rzeki Wisły, których flis dopłynie 8 sierpnia do Płocka.

Uczestnicy flisu odwiedzają miejscowości, w których działają Obywatele Rzeki Wisły, ale i inne, niezbadane dotychczas rejony, odkrywając tajemnice historii i szukając miejsc wartych promocji. – Zajmuje się tym specjalnie wyposażona Łódź Geografów, którzy budują wirtualny mapoprzewodnik Wisły – wyjaśniają uczestnicy flisu.

Jest też Łódź Zdrowego Rozsądku, której załoga zaprasza do prezentacji i warsztatów na temat bezpiecznego wypoczynku oraz dobrych praktyk na brzegu rzeki. Na Łodzi ORW są wydawane legitymacje Obywatel Rzeki Wisły oraz organizowane spotkania z miłośnikami Wisły. Inne łodzie płyną towarzysko.

Uczestnicy flisu tłumaczą, że Obywatel Rzeki Wisły symbolizuje związek społeczności nadwiślańskich z rzeką, ale też podkreśla, jak duży potencjał aktywności kulturalnej, społecznej i turystycznej, wciąż niewykorzystany, drzemie w Królowej Polskich Rzek.– Podczas Flisu Wiślanego, kiedy zaglądamy do wszystkich miejscowości nadwiślańskich, które nas zapraszają, opowiadamy o wielkiej historii Królowej Polskich Rzeki, prezentujemy jej bogactwo i potencjał, wspólnie prowadzimy programy i działania lokalne dla uczczenia 550. rocznicy pierwszego wolnego flisu na Wiśle – informują flisacy.

Jak podkreślają, od setek lat rzeka była medium nie tylko transportowym, ale kulturonośnym, a także łącznikiem społeczności nadwiślańskich. Z tego powodu trasa wyprawy przebiega przez ważne nad Wisłą miejsca, a harmonogram uwzględnia odbywające się w tym czasie imprezy lokalne.

– Odwiedzamy kolejne miejscowości, odkrywamy dotychczas niezbadane historie, tworzymy mapoprzewodnik Wisły, który w przyszłości ułatwi życie innym podróżnikom wiślanym. Jesteśmy ciekawi Waszych ulubionych nad Wisłą miejsc, zapraszamy do naszego ogniska, spróbujcie naszych potraw i przynieście własne. W ramach flisu opowiadamy o bezpieczeństwie nad rzeką – bo zbyt wiele ludzi w niej tonie z powodu nieświadomości lub zwykłej nieodpowiedzialności – zapraszają Obywatele Rzeki Wisły.

We wtorek rano udali się do Jordanowa, a następnie będą w Płocku. Spotkać ich będzie można przy Morce.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU