REKLAMA

REKLAMA

Płomień nad Orlenem – kontrolowany

REKLAMA

PKN Orlen poinformował o planowanym zrzucie węglowodorów na pochodnię. Skutkować to będzie widocznym, większym płomieniem z kominów koncernu.

Przeczytajrównież

Zrzut węglowodorów rozpocznie się dzisiaj, 24 listopada, od godziny 12, ze względu na zatrzymanie części instalacji Olefiny II. Długość postoju nie powinna być dłuższa niż 8-13 dni. W tym czasie niewykluczone są większe niż zazwyczaj efekty świetlne na pochodniach. W krótkim czasie – do dwóch dni – mogą wystąpić okresowe uciążliwości zapachowe. – Ilość zrzucanego gazu węglowodorowego szacuje się średnio na około 25 t/h przez okres około 4 godzin – informuje Orlen. – W dalszym okresie zrzut będzie się sukcesywnie zmniejszał – dodają w koncernie.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Według komunikatu, spalanie węglowodorów na pochodni będzie całkowite i kontrolowane, a sam proces jest „nieunikniony i zgodny z procedurą zatrzymania instalacji Olefin II”.

– Okresowe zatrzymanie jednej z linii technologicznych instalacji Olefin nie powinno powodować ponadnormatywnych zakłóceń środowiskowych – tłumaczy Arkadiusz Ciesielski z biura prasowego koncernu. – Jednak przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, mogą wystąpić niewielkie uciążliwości zapachowe. Niewykluczone są także sporadyczne aktywności świetlne pochodni, wynikające z bezpieczeństwa technologicznego jak i osiągnięcia parametrów jakościowych – dodaje.

Orlen podkreśla, że „potencjalny dyskomfort zapachowy nie jest automatycznie sygnałem przekraczania norm środowiskowych”, a wszelkie prace remontowe, jak i produkcyjne, prowadzone są pod stałym nadzorem wykwalifikowanej kadry technologów, służb odpowiedzialnych za ochronę środowiska oraz zgodnie z obowiązującymi instrukcjami i procedurami bezpieczeństwa.




Biuro Ochrony Środowiska ma na bieżąco kontrolować stan jakości powietrza, poprzez ciągłe pomiary stężeń substancji w stacji monitoringu powietrza Gimnazjum Nr 5, zlokalizowanej przy ulicy Królowej Jadwigi. Wyniki pomiarów ze stacji płocczanie mogą podglądać w Internecie pod adresem: http://sojp.wios.warszawa.pl.

Dodajmy, że spalanie gazu w pochodniach stosowane jest ze względów bezpieczeństwa dla otoczenia, ponieważ uniemożliwia przeciążenie instalacji gazowej w zakładzie rafineryjnym i zabezpiecza otoczenie przed skutkami niekontrolowanej migracji gazów

Pochodnia stosowana jest w zakładach przemysłowych, rafineriach naftowych, zakładach chemicznych, przetwórczych gazu ziemnego, gdzie produktem ubocznym jest uwalnianie się gazu ziemnego, którego nie można zagospodarować w inny sposób, niż poprzez spalanie w powietrzu.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU