REKLAMA

Płocki fotograf zwycięzcą prestiżowego Espy Photography Prize 2014

REKLAMA

Płocczanin Wiktor Dąbkowski zdjęciami z projektu „1200 pogrzebanych żywcem” zdobył pierwsze miejsce w konkursie Espy Photography Prize 2014.

Temat tegorocznego Espy Photography Prize to „Rural and Urban” (obszary miejskie i wiejskie), a w szczególności doświadczanie miejsca poprzez wiedzę na temat jego historii, relacji w nim panujących, kultury, architektury, geografii i geologii obszaru.

Główną nagrodę zdobył Wiktor Dąbkowski – płocczanin, dziennikarz i fotograf, aktualnie przebywający w Brukseli. Czytelnicy mogą go kojarzyć z projektu „Wonderland”, w którym ukazał Parlament Europejski od zaplecza, w sposób niedostępny dla zwiedzających budynek.

[button link=”http://petroecho.pl/wonderland-czyli-parlament-jakiego-nie-znamy” size=”medium” color=”default”]Zobacz również: Wonderland, czyli parlament, jakiego nie znamy[/button]Praca dokumentalna Wiktora „1200 pogrzebanych żywcem” przedstawia Polaków, którzy w latach 20. wyemigrowali do „Nord Pas de Calais” (północna część Francji), żeby pracować w tamtejszych kopalniach. Wśród 500 tysięcy innych Polaków, którzy wyemigrowali do Francji, znaleźli się również dziadkowie Wiktora, pochodzący z Bielska k. Płocka. Płocki fotograf odnalazł we francuskich archiwach polskojęzyczne gazety z tamtego okresu i wyszukał sensacyjne historie, jakie wydarzyły się na tym obszarze w latach 1926-1936, czyli w okresie, w którym dziadkowie mieszkali w Nord Pas de Calais.

„1200 pogrzebanych żywcem” to wykonane współcześnie przez Wiktora biało-czarne zdjęcia miejsc ze znalezionych artykułów, którymi na nowo opowiada dawne historie. Pierwsza nagroda w konkursie Espy Photography Prize to tylko jeden z efektów jego pracy. Innym będzie publikacja części zdjęć i historii z projektu w książce „No. 2”, którą niebawem opublikuje Międzynarodowy Kolektyw Fotograficzny Sputnik.

Zwycięskie fotografie można do 29 marca oglądać w Elysium Gallery w Swensea w Wielkiej Brytanii, a także na STRONIE.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU