REKLAMA

Płocka Wieża Masońska odzyska dawny blask

REKLAMA

Wieża Masońska, potocznie nazywana „Grzybkiem” znajdująca się na terenie Szpitala Świętej Trójcy, po latach doczekała się remontu. Obiekt będzie mieścił punkt pobrań laboratorium i salę konferencyjną.

Od lat niszczejący popularny „Grzybek” w końcu odzyska dawny blask. Stan budynku budził niepokój pośród pasjonatów historii Płocka, a nawet radnych miejskich. Interpelacje w sprawie remontu obiektu w poprzednich latach składały Iwona Jóźwicka oraz Daria Domosławska.

Historia Wieży Masońskiej w Płocku sięga czasów istnienia loży masońskich w mieście, dlatego jego powstanie datuje się na I połowę XIX wieku. Służyła jako miejsce spotkań wolnomularzy. Budynek został wpisany do rejestru zabytków 20 stycznia 1959 roku.

Wieża Masońska w lutym 2019 roku

fot. Wiktor Pleczyński

Po wieloletniej eksploatacji, budynek wymagał pilnego remontu. Na stan techniczny miały wpływ zarówno jego wiek, jak i naturalne zużycie materiałów. Wieża Masońska nie posiadała zabezpieczenia przed wilgocią, rynien oraz kanalizacji, co doprowadziło do zawilgocenia.

– Projekt architektoniczny zakłada wykonanie niezbędnego remontu i konserwacji istniejącego budynku, tak by ratować jego wartościową tkankę historyczną. Remont zakłada przywrócenie budynkowi dawnej świetności przy zachowaniu jego wszystkich walorów estetycznych, historycznych i kulturowych – zaznacza Alina Boczkowska, kierownik Referat Informacji Miejskiej Urzędu Miasta Płocka.

Obiekt zostanie również wyremontowany od strony technicznej. Plan przewiduje dokonanie niezbędnych napraw elewacji – spięcie pęknięć, napraw tynków, wykonanie izolacji przeciwwodnej, wymiany okien i drzwi oraz dachu i więźby dachowej.

Wieża Masońska w lutym 2019 roku

fot. Wiktor Pleczyński

W ramach dostosowania Wieży Masońskiej do nowych funkcji, konieczna jest przebudowa schodów wewnętrznych. Przewidziany jest również zakres prac wykończeniowych wewnątrz budynku, zostaną między innymi zainstalowane grzejniki.W ramach inwestycji wykonana zostanie infrastruktura techniczna:

 • instalacji wodno-kanalizacyjnej,
 • instalacji elektrycznej i oświetlenia,
 • instalacji telefonicznej, sieci LAN,
 • wykonanie nowej instalacji odprowadzania ścieków do kanalizacji miejskiej.

Wieża Masońska w trakcie remontu

fot. facebook.com Andrzej Nowakowski Prezydent Miasta Płocka

Remont rozpoczął się we wrześniu, a zakończenie prac planowane jest na koniec stycznia 2022 roku. Całkowity koszt inwestycji to 737 938,50 zł, z czego 117 150,00 zł pochodzi z dotacji Urzędu Miasta Płocka z przeznaczeniem na prace konserwatorskie i restauratorskie potrzebne do uratowania Wieży Masońskiej.

– Dotychczas wykonano wszelkie niezbędne prace rozbiórkowe, roboty ziemne, polegające na odkopaniu fundamentów w celu wykonania drenażu oraz izolacji pionowej fundamentów, zabetonowano schody klatki schodowej (dostosowano je do wymaganych warunków technicznych) i fragment stropu oraz wykonano montaż więźby dachowej. Trwają roboty tynkarskie ścian zewnętrznych, prace nad wykonaniem poszycia dachu oraz prace, dotyczące wykonania infrastruktury technicznej – wyjaśnia Alina Boczkowska.

Wykonawcą inwestycji jest płocka firma TEKOBUD.

Po remoncie na piętrze Wieży Masońskiej znajdować się będzie sala konferencyjna. Parter natomiast zajmie dodatkowy punkt pobrań Laboratorium Szpitala Świętej Trójcy w Płocku.

Wieża Masońska w trakcie remontu

fot. facebook.com Andrzej Nowakowski Prezydent Miasta Płocka

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejny Artykuł

Komentarze 2

 1. Bibliotekarz says:

  Pięknie

 2. Ciekawe, says:

  czy ten budynek pozostanie własnością miasta Płock. Z Bożnicą było troche inaczej. Miasto wyłożyło dużo pieniędzy na jej odnowienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU