REKLAMA

Płocka spółka pomoże zabezpieczyć Wisłę przed wyciekiem ścieków z Warszawy

REKLAMA

Po awarii w oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie, ścieki nadal dostają się do Wisły. Trwa budowa rurociągu, który to uniemożliwi, a paliwo do użytych w tym celu pomp dostarczy płocka spółka – ORLEN Paliwa.

ORLEN Paliwa, spółka Grupy Kapitałowej ORLEN zadeklarowała wsparcie akcji przepompowywania ścieków w Warszawie. Spółka będzie dostarczać najwyższej jakości paliwo do zespołu motopomp, przepompowujących tymczasowym rurociągiem ścieki zlewane do Wisły z powodu uszkodzenia kolektora przesyłowego z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka.

Spółka wyraziła gotowość realizacji dostaw oleju napędowego, zapewniających zapas paliwa do motopomp przez cały okres trwania operacji, a więc prawdopodobnie od 6 września do końca listopada. Już w poniedziałek, 2 września, przedstawiciele ORLEN Paliwa dokonali wizji lokalnej i ocenili warunki logistyczne, w tym w szczególności ograniczenia dojazdu do miejsca posadowienia pomp.

fot. nadesłane przez czytelnika

Na miejscu przeprowadzono rozmowy z Anną Moskwą, Podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, oraz przedstawicielami PGW Wody Polskie (koordynator akcji) i firmy ETP S.A. (wykonawca rurociągu tymczasowego). Ustalono także zapotrzebowanie na paliwo – szacunkowo wyniesie ono ok. 350-400 litrów na godzinę.

W celu zapewnienia ciągłości zaopatrzenia, pompy będą zasilane z 4 zbiorników na bieżąco zaopatrywanych paliwem z autocysterny dedykowanej do tego celu. Pojazd pozostanie w ciągłej gotowości, na wypadek nieprzewidzianego wzrostu zapotrzebowania na olej napędowy.

fot. nadesłane przez czytelnika

– Akcja jest nietypowa i ważna ze względu na swój wymiar społeczny. Zareagowaliśmy natychmiast, ponieważ szybka pomoc w sytuacjach tego typu jest kluczowa. Jako firma odpowiedzialna, chcemy wesprzeć wysiłki służb koordynujących prace i dać istotne wsparcie dla ekip pracujących w trudnych warunkach. Pomagamy, jak tylko możemy i mamy nadzieję, że sytuacja szybko zostanie opanowana – powiedział Łukasz Hołubowski, Prezes Zarządu ORLEN Paliwa Sp. z o.o.fot. nadesłane przez czytelnika

Komunikat GIOŚ z 5 września

Jak wyliczył Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, od początku awarii ściekowej, w Warszawie do Wisły zrzucono 1,87 mln m3 (1,87 mld litrów) nieoczyszczonych ścieków, które zawierają ścieki bytowe z gospodarstw domowych, ścieki przemysłowe i wody deszczowe.

– Do MPWiK przekazano również informacje o zastoiskach ścieków oraz miejscach, gdzie pojawiła się piana na rzece Wiśle, na odcinku od mostu Północnego do Płocka, w celu podjęcia działań prowadzących do maksymalnego ograniczenia wpływu nieoczyszczonych ścieków komunalnych z lewobrzeżnej Warszawy – wyjaśnia GIOŚ.

Wyniki badań wykonanych w dniu 4 września 2019 r. przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ:

 • Wisła powyżej wylotu kolektora przy ul. Farysa 1 – wyniki wskazują na przekroczenie wartości granicznych dobrego stanu ekologicznego dla parametrów: przewodność, zawiesina, ChZTcr.
 • Wisła poniżej wylotu kolektora przy ul. Farysa 1 – wyniki wskazują na przekroczenie wartości granicznych dobrego stanu ekologicznego dla parametrów: tlen rozpuszczony, przewodność, zawiesina, azot amonowy, azot ogólny, ChZTcr, fosfor ogólny, OWO.
 • Wisła w miejscowości Kazuń – wyniki wskazują na przekroczenie wartości granicznych dobrego stanu ekologicznego dla parametrów: przewodność, zawiesina, ChZTcr.
 • Wisła w miejscowości Wyszogród – wyniki wskazują na przekroczenie wartości granicznych dobrego stanu ekologicznego dla parametru: przewodność.
 • Wisła przed miastem Płock przy ul. Grabówka (przed ujęciem wody) – wyniki wskazują na przekroczenie wartości granicznych dobrego stanu ekologicznego dla parametru: przewodność.

Szczegółowe wyniki badań wykonanych przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ dla WIOŚ w Warszawie dostępne są tutaj.

fot. nadesłane przez czytelnika

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 5

 1. Mądra Polska says:

  Wiemy z prasy, że ma nastąpić połączenie Orlenu z Lotosem. Wiele osób uważa, że jest to dośc ryzykowny ruch, bo gigant może byc łakomym kąskiem dla wrogiego przejęcia przez zagranicznego nabywcę. Czy nikt o tym nie mówi, czy po prostu umknęło to prasie. Firmy strategiczne dla bezpieczeństwa państwa, są zabezpieczane przed wrogim przejęciem tzw. złotą akcją, która umożliwia Skarbowi Państwa powstrzymanie niekorystnej transakcji… Czy nikt nie obawia się, że Orlen z Lotosem są skazane na przejęcie przez zagranicznego nabywce, a Polska straci następną firmę…?

 2. prezes2 says:

  „Dobry Wujek „wspiera ale i tu zacytuje, druga rączka odkręca kurek ze zrzutami niebezpiecznych scieków przemysłowych ,czego nie będzie widac w Warszawie.
  //Obserwator 21 godzin temu
  Kupyyy z Warszawki to żadna nowina do 2012 zawsze były obecne w m.Płocku, ALE zakład zarządzany obecnie przez urzędnika PIS-u p.Obajtka z Pcimia dołożył z pełną premedytacją i ścieki gromadzone miesiącami w ORLENIE zrzucił do Wisły w nocy 04 05-08-2019 w dużych ilościach kolektorem wybudowanym w latach 1962/65 r.A kto to sprawdzi przecież w Warszawie jest awaria?!//

 3. szczePan says:

  To znaczy, że Orlen dostarczy paliwo i za nie zainkasuje? To gdzie ta pomoc?

  • Gabi says:

   Dlaczego taki jesteś denny? Chyba jasne jest że nie sprzedaje a podarowuje. Ile jadu w tobie jest szok

   • Do gabi says:

    Nigdzie nie napisano o tym kto pokryje koszty. Więc i jasne nie jest.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU