Osiedle Łukasiewicza jest znane ze zbyt małej ilości miejsc parkingowych. Dlatego każda informacja o uszczupleniu takich miejsc wzbudza oburzenie mieszkańców. Remont ul. Batalionów Chłopskich postawił mieszkających w okolicy płocczan w bardzo trudnej sytuacji, o co upomniała się płocka radna Wioletta Kulpa.
Ze względu na remont ulicy Batalionów Chłopskich, który ma potrwać około roku, niedostępne są miejsca parkingowe, dotychczas zlokalizowane przy jezdni. Dlatego radna Wioletta Kulpa złożyła interpelację, w sprawie umożliwienia mieszkańcom okolicznych budynków wielorodzinnych parkowania na górnym poziomie parkingu wielopoziomowego przy ORLEN Arenie.
– Parking górny wielopoziomowy przy ORLEN Arenie otwierany jest wyłącznie wówczas, gdy są rozgrywane mecze ORLEN Wisły Płock, w pozostałe dni w ciągu roku nie jest dostępny dla mieszkańców. W związku z remontem ulicy Batalionów Chłopskich i całkowitym wyłączeniem jej z ruchu, a tym samym zablokowaniem miejsc parkingowych wzdłuż drogi, proszę o udostępnienie na czas trwania remontu miejsc parkingowych na górnym poziomie parkingu przy ORLEN Arenie – pisze w interpelacji Wioletta Kulpa.
Jak podkreśla, mieszkańcy również przed remontem borykali się z trudnościami w zaparkowaniu. Zwłaszcza, że dolny poziom parkingu przy ORLEN Arenie został oddany w dzierżawę i nie każdego z mieszkańców stać, aby opłacać abonament ok. 150 zł miesięcznie.
– Przypominam, że parking został wybudowany ze środków publicznych – z budżetu miasta Płocka, a mimo to działa komercyjnie – podkreśla radna, pytając w oddzielnej interpelacji o wpływy do MOSiR z tytułu dzierżawy części parkingu.
Jak przekazał w odpowiedzi MOSiR, umowa z tytułu dzierżawy parkingu stanowi miesięczny ryczałt w kwocie 5 tys. zł netto (corocznie waloryzowany o średnioroczny wskaźnik wzrostu cen usług i towarów konsumpcyjnych, ogłaszanych przez GUS). Spółka nie ponosi kosztów sprzątania parkingu, dozorowania, naprawiania szkód, a koszty energii są refakturowane na dzierżawcę. Umowa obowiązuje na czas nieokreślony, z możliwością wypowiedzenia.
MOSiR argumentuje, że gdy dolny poziom parkingu był ogólnodostępny, wpływały skargi mieszkańców na zakłócanie ciszy nocnej, akty wandalizmu, spożywanie alkoholu, doszło tam również do podpalenia samochodu. Dlatego mieszkańcy, w obawie o zniszczenie pojazdów, nie pozostawiali tam aut. Stąd decyzja zarządu, aby wydzierżawić parking.
Górna część parkingu nie może być natomiast przekazana do dyspozycji mieszkańców, ponieważ od 2022 roku MOSiR wynajmuje ją jako plac egzaminacyjny dla Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Aktualna umowa obowiązuje do 30 listopada br. i zakłada, że w przypadku imprez organizowanych na hali oraz na stadionie, parking będzie udostępniany uczestnikom wydarzeń.
– Z uwagi na powyższe, nie mamy możliwości udostępnienia miejsc parkingowych dla mieszkańców – stwierdził w piśmie Marcin Jeżewski, prezes zarządu MOSiR, obok którego podpisał się wiceprezes, Łukasz Jankowski.
Radnej to tłumaczenie jednak nie przekonało.
– Proszę zatem o informację, czy Urząd Miasta Płocka, planując remont ulicy Batalionów Chłopskich, nie myślał o zabezpieczeniu na tak gęsto zamieszkałym osiedlu miejsc parkingowych dla mieszkańców? To nie jest remont uliczki na osiedlu domów jednorodzinnych, ale odcięcie mieszkańców od wielu miejsc parkingowych na całej długości ul. Batalionów Chłopskich. Doskonale wiemy, jakie są potrzeby parkingowe na terenie tego osiedla – podkreśla Wioletta Kulpa w kolejnej interpelacji.
Zaznacza również, że w jej ocenia planując remont należy zabezpieczyć w zapisach SIWZ z firmą, która wygrywa postępowanie przetargowe, powstanie parkingu tymczasowego np. na terenach zielonych, które mają zostać odtworzone po zakończeniu remontu.
– Przecież podobne zapisy UMP stosuje np. przy organizacji imprez w mieście, czy wjazdów ciężkich tonaży na płyty granitowe na Starym Rynku, gdzie wówczas żąda się odtworzenia do stanu pierwotnego. Dlaczego w takim razie UMP nie stosuje podobnych form tymczasowego zabezpieczenia miejsc parkingowych dla mieszkańców na czas trwania remontu, który potrwa kilkanaście m-cy jak dobrze pójdzie (!)? – pyta radna.
Przypomina także, iż w pobliżu ul. Batalionów Chłopskich zlokalizowane są obiekty sportowe, które również nie zabezpieczają odpowiedniej ilości miejsc na wydarzenia sportowe.
– Urząd Miasta Płocka buduje stadion na 15.001 miejsc, który ma zostać otwarty w czasie trwania remontu ul. Batalionów Chłopskich. Niestety, stadion nie zabezpiecza odpowiedniej ilości miejsc parkingowych na tak dużą ilość kibiców – zauważa Wioletta Kulpa.
Radna zwraca się w interpelacji z prośbą o rozważenie w ramach przestrzeni miejskich lub spółdzielczych na terenie tego osiedla i zapoznanie się z możliwościami uwolnienia takiej przestrzeni parkingowej, która będzie przeznaczona na czas remontu jako tymczasowy parking dla mieszkańców.
Przytoczyła też sytuację, jaka ma miejsce przy ul. Zgliczyńskiego, gdzie mieszkańcy mają bardzo duży problem zaparkowania w okolicy swoich bloków, ponieważ pracownicy MOPS w Płocku również dojeżdżają do pracy samochodami. Tymczasem Straż Miejska – zgodnie z informacjami kierowanymi od mieszkańców – często patroluje te okolice, wręczając mandaty za złe parkowanie.
– Szanowni Panowie Prezydenci odpowiedzialni za zarządzanie miastem Płock, miejsca i ulice nie są z gumy, ale zawsze trzeba pomyśleć i zarządzić, aby pomóc mieszkańcom i wskazać rozwiązania, a nie tylko brnąć w zakazy, braki możliwości i kary. Proszę zatem o rozsądne podejście do tematu i pomoc mieszkańcom na czas trwania remontu – podsumowała w interpelacji Wioletta Kulpa.
Dodaj swój komentarz