Płock zmieni nazwę na Studnię Jakubową, a Dni Historii Płocka datę

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

– W przyszłym roku czeka nas wydarzenie o skali globalnej – Światowe Dni Młodzieży, na które zjadą młodzi ludzie z różnych stron świata. Organizatorzy spodziewają się, że może to być dwa, trzy, a może nawet cztery miliony uczestników, którzy na zaproszenie papieża Franciszka zjadą się do Krakowa – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej biskup płocki Piotr Libera.

Pierwsze „numerowane” Światowe Dni Młodzieży odbyły się w 1986 roku z inicjatywy papieża Jana Pawła II. W Polsce to święto radości i młodości odbędzie się po raz drugi. Po raz pierwszy młodzież z całego świata w naszym kraju, z okazji Światowego Dnia Młodzieży, spotkała się w Częstochowie, w 1991 roku.

W przyszłym roku już zapowiedziały swój udział w uroczystościach, związanych z obchodami katolickiego święta, takie kraje jak: Włochy Armenia, Gruzja, Brazylia, Irlandia i Francja. – Ale dopiero na koniec lipca będziemy mieli dokładne dane – informował dziennikarzy biskup. Diecezję płocką, z okazji tego święta, odwiedzi około pięciu tysięcy młodych ludzi, którzy zostaną ugoszczeni w rodzinach, w całej diecezji. Wizyta młodzieży z całego świata w naszym mieście potrwa sześć dni (20-25 lipca 2016 roku).

– Planujemy, w związku z tym wydarzeniem, zorganizować w tym czasie Dni Historii Płocka, które zazwyczaj są organizowane wcześniej, ale to będzie niepowtarzalna okazja do tego, abyśmy pochwalili się tym, co w naszym mieście mamy najlepsze, nie tylko zabytki czy naszą historię, ale także osiągnięcia kulturalne. W ten sposób uatrakcyjnimy pobyt młodym ludziom i ich rodzinom – tłumaczył z kolei Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka. – Światowe Dni Młodzieży to wydarzenie nie tylko o charakterze religijnym, ale także społecznym. Chcemy mieć swój udział w organizacji pobytu młodzieży z całego świata w naszym mieście, jako najważniejsze miasto w diecezji – podsumował.

23 lipca 2016 roku w Płocku zapowiada się zatem niezwykle interesująco, na ten dzień bowiem planowanych jest szereg imprez, związanych z obchodami Światowych Dni Młodzieży.

Na konferencji prasowej w płockim ratuszu gościł także ks. Rafał Grzelczyk, koordynator diecezjalny Światowych Dni Młodzieży, który bardzo dokładnie wyjaśnił na czym będą polegały obchody i ile osób może odwiedzić naszą diecezję. – Tak dla jasności wyrażeń, dodam tylko, że w Krakowie będą się odbywały wydarzenia tzw. centralne, natomiast w diecezjach będą to dni misyjne. Każda diecezja przyjęła nazwę na czas obchodów, dla ułatwienia osobom spoza granic naszego kraju. Studnia Jakubowa, taką nazwę przyjęła diecezja płocka i pod takim szyldem będziemy się spotykać  – wyjaśniał. Dodał jeszcze, że: – Podczas centralnego wydarzenia w Płocku należy się spodziewać około 20 tys. osób, biorąc pod uwagę młodzież, która nas odwiedzi, a także rodziny, u których będą zakwaterowani, no i naszą młodzież, z naszej diecezji – tłumaczył.

Należy nadmienić, że Światowy Dzień Młodzieży to nie tylko Kraków 2016, ale także szereg imprez towarzyszących temu wydarzeniu. Już w tym roku organizowane są z tej okazji uroczystości. Szerzej omówił je ks. Grzelczyk. Między 6 a 19 września 2015 roku odbędzie się w diecezji płockiej peregrynacja krzyża i ikony (Salus Populi Romani) – symboli Światowych Dni Młodzieży. Temu wydarzeniu będą towarzyszyły różnego typu spotkania z młodzieżą, głównie w szkołach. 14 września br. będzie też zorganizowany uroczysty marsz z symbolami przez ulice miasta Płocka. Ksiądz wspomniał również o akcji „Bilet dla Brata”, która ma na celu zebranie środków finansowych na przyjazd i pobyt na ŚDM gości z krajów uboższych. Kolejnym wydarzeniem w naszej diecezji jest wyjazd 220 wolontariuszy do Rzymu w lipcu 2015 roku na szkolenie formacyjne. W płockiej diecezji potrzeba około 600 wolontariuszy. Przeszkoleni w Rzymie, będą później liderami 3-4 osobowych grup wolontariuszy.

Aby gości przyjąć godnie i z należytym szacunkiem, organizacją całego przedsięwzięcia zajęła się diecezja płocka wraz z urzędem miasta. A dziś w ratuszu biskup Piotr Libera i prezydent Andrzej Nowakowski podpisali uroczyście porozumienie o współpracy. Dokument zawiera między innymi zobowiązanie do pomocy w przygotowaniu i realizacji imprez towarzyszących, przygotowanie wolontariuszy oraz zabezpieczenie wyżywienia.

Oficjalne uroczystości związane ze Światowym Dniem Młodzieży odbędą się w Krakowie w dniach 26-31 lipca 2016 roku.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji