REKLAMA

Płock – miasto bohater. Plan uroczystości sierpniowych

REKLAMA

Miasto uczci 95. rocznicę obrony Płocka w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku oraz Dzień Wojska Polskiego. Uroczystości odbędą się w dniach 15-19 sierpnia. Zobaczcie, co będzie się działo.

PowiązaneTematy

W płockim ratuszu udostępniona została wystawa „Bohaterowie obrony Płocka w 1920 roku”, przypominająca sylwetki płocczan walczących w obronie Płocka. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Fot: UM Płock
Fot: UM Płock
15 sierpnia – Dzień Wojska Polskiego – na Placu Obrońców Warszawy o 9.30 zorganizowana zostanie zbiórka pocztów sztandarowych. Przy pomniku Józefa Piłsudskiego i Władysława Broniewskiego zostaną złożone kwiaty, a o 10 w Katedrze odprawiona zostanie msza św. w intencji poległych w 1920 r. Po mszy, ok. godz.11.00 zaplanowane jest złożenie kwiatów na Bratniej Ziemi koło katedry i przejście na uroczystości przy Płycie Nieznanego Żołnierza.
16 sierpnia – 95. Rocznica Obrony Płocka przed bolszewikami w 1920 roku – o godz. 18.00 na Pl. Narutowicza przeprowadzona zostanie rekonstrukcja obrony barykady pn. „Płocka barykada” .
18 sierpnia – płoccy harcerze od godz. 10 będą składać kwiaty na Miejscach Pamięci Narodowej 1920 roku. O 16.30 na Cmentarzu Garnizonowym przy ul. Norbertańskiej odbędą się uroczystości z udziałem Wojska Polskiego, na o 18.30 na Starym Rynku rozpocznie się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej WP. O godz. 20 będzie można wejść na pokład statku zacumowanego w przystani nad Wisłą, by odbyć rejs upamiętniający Flotyllę Wiślaną biorącą udział w obronie Płocka w 1920 roku (za okazaniem karty wstępu, odbiór biletów w Ratuszu pok. 10 i 11).
W tym dniu także płoccy kibice spotykają się, by oddać hołd bohaterskim Płocczanom z 1920 roku. Przemarsz ulicami miasta poprzedzą nasadzeniem Dębu Pamięci o imieniu Antolek, który będzie upamiętniał najmłodszych uczestników walk oraz innych poległych. Zbiórka o godzinie 19:20 w parku przy Domu Technika (przy ul. Kazimierza Wielkiego). Na koniec uczestnicy obchodów uroczyście odśpiewają hymn narodowy na Wzgórzu Tumskim.
19 sierpnia – o godz. 17 w Towarzystwie Naukowym Płockim przy pl. Narutowicza odbędzie się spotkanie z autorem książki, dr Grzegorzem Gołębiewskim, „Obrona Płocka przed wojskami bolszewickimi 18 i 19 sierpnia 1920 roku”.
Z okazji zbliżającej się rocznicy, zobaczcie film upamiętniający płockich bohaterów tamtych czasów.
[button link=”http://petronews.pl/walka-o-plock-i-plockie-orleta-w-1920-1921-r-zobaczcie-film/” target=”new” color=”default”]Zobacz również: Walka o Płock i “Płockie Orlęta” w 1920-1921 – zobaczcie film![/button]