Zamknij

Płock jednym z najmniej zielonych miast w Polsce

Agnieszka Kwiatkowska 13:03, 18.08.2015 Aktualizacja: 15:45, 18.08.2015 ok. 2 min. czytania
Skomentuj
W rankingu, dotyczącym udziału terenów zielonych w powierzchni miast na prawach powiatu, Płock znalazł się na "szarym końcu". Wyprzedziło go 56 konkurentów, a miejsc na liście jest tylko 65. Sytuacja wymaga więc naprawy, tym bardziej, że nasze miasto określane jest mianem "stolicy chemii".

Tworzenie terenów zielonych miasta to wieloletni i niełatwy proces. Niestety, aktualnie Płock jest jednym z najmniej zielonych miast w Polsce. Lasy, parki, zieleńce i tereny zieleni osiedlowej zajmują tu tylko 7,5% powierzchni miasta. Wyprzedzają nas chociażby Kraków z 9%, Radom z wynikiem 11,5%, a nawet przemysłowa Dąbrowa Górnicza, której tereny zielone tworzą blisko ćwiartkę całej powierzchni miasta.

W pierwszej trójce uplasowały się: Sopot z wynikiem blisko 59%, Zielona Góra (w tym przypadku nazwa okazuje się być bardzo trafna) - blisko 47% oraz.. Katowice, których tereny zielone to ponad 46% powierzchni miasta.

Problem dostrzegł radny Artur Jaroszewski, który wystąpił w tej sprawie do ratusza z prośbą o powzięcie działań, zmierzających do zmiany obecnej sytuacji.

"Proponuję zintensyfikowanie działań, skutkujących wyraźną poprawą w tym zakresie. Oprócz tworzenia nowych terenów zielonych, proszę również o większą ochronę i pielęgnację już istniejących w Płocku lasów, parków, skwerów oraz pojedynczych drzew i krzewów. W odczuciu wielu mieszkańców, zbyt często wycince podlegają w Płocku zdrowe drzewa, a nowo posadzone drzewka są słabo pielęgnowane i często usychają - pisze radny w swojej interpelacji.


Łukasz Duchewicz

Pomysłem na zmianę tego stanu rzeczy ma być partnerska współpraca Urzędu Miasta Płocka z płockimi firmami i instytucjami. W jakiej miałaby być formie? Tego jeszcze nie wiadomo.

A, jak zapewnia nas znajomy dendrolog, warto pochylić się nad problemem. Bo drzewa w mieście pełnią nie tylko funkcję ozdobną.

- Wiadomo, że drzewa produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, ale są w tym najbardziej efektywne, ze względu na rozmiary. Poza tym, pochłaniając dwutlenek węgla wbudowują go "na stałe" w drewno, czego nie są w stanie dokonać rośliny zielne, których tkanki butwieją i wydzielają dwutlenek węgla jeszcze w tym samym, najdalej następnym roku. Ponadto, drzewa pochłaniają wiele zanieczyszczeń gazowych i pyłowych, oczyszczają wody opadowe. Tłumią także miejski hałas. Nie da się ich przecenić w przestrzeni miejskiej - zaznacza badacz.

Autor interpelacji zwraca uwagę, że specyfika naszego miasta, obecność zakładów rafineryjnych i nie tylko, wymaga szczególnej dbałości o zieleń miejską. Jest zdania, że większe zazielenienie miasta przełoży się w przyszłości na komfort życia płocczan. A może i na ich zdrowie?

A Wy jakie macie spostrzeżenia? Czy w naszym mieście brakuje parków, skwerów, terenów zielonych? Znacie jakieś miejsce idealne jako teren rekreacyjny? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami, zamierzamy kontynuować ten temat.

(Agnieszka Kwiatkowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%