Płock bez barier – konkurs nie tylko dla fotografów

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kapituła statuetki „Jesteś Przyjacielem” zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym „Płock bez barier”. Jego celem jest promowanie idei likwidacji barier architektonicznych, wyłonienie najlepszych inicjatyw, programów przyczyniających się do poprawy jakości życia osób niepełnosprawnych. Organizatorzy szukają również, instytucji i osób fizycznych, które działają na rzecz osób niepełnosprawnych nie z zawodowego obowiązku, lecz z potrzeby serca.

Konkurs fotograficzny

Człowiek, który jest w stu procentach sprawny, nie dostrzega barier w poruszaniu się. Pokonywanie stopni, schodów, krawężników, wejście do wąskiej windy, nie stanowią dla niego żadnego problemu. Nie zdaje sobie sprawy jak wygląda życie na wózku inwalidzkim i jakie trudności człowiek poruszający się na nim musi pokonać każdego dnia.

W pierwszych latach XXI wieku w naszym mieście było ponad 200 budynków użyteczności publicznej. Niestety, tylko niecałe 10 z nich było całkowicie, a ledwie nieco ponad 40 częściowo przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zresztą, nie tylko ich, bo także do potrzeb ludzi w podeszłym wieku, rodziców z dziećmi w wózkach, osób w trakcie leczenia i rehabilitacji…

Wiosną 2001 roku wolontariusze wyposażeni w ankiety na własnej skórze sprawdzili, jak wygląda życie na wózku inwalidzkim. Testowali urzędy, przychodnie, apteki, puby, restauracje, hotele, kościoły, domy pomocy społecznej i próbowali znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, np. ile schodów prowadzi do budynku? Czy są łagodne, czy strome? Czy są podjazd, winda przyschodowa, jak szerokie są prowadzące do środka drzwi wejściowe, czy można wezwać kogoś do pomocy? W środku budynku musieli oceniać m.in. jaka jest głębokość windy i czy dysponuje ona informacją głosową o numerze piętra. Co więcej, szukali restauracji, do których wjedzie człowiek na wózku, żeby zjeść w niej obiad. Czy będzie miał w niej gdzie zawrócić? Jaka jest wysokość stolików, jak duża jest przestrzeń pod blatem? W którym supermarkecie osoba na wózku dosięgnie do sklepowej półki? Jak szerokie są przejścia przy kasach? W jakim urzędzie niepełnosprawnemu uda się samodzielnie skorzystać z toalety, na jakiej wysokości są umywalka i miska sedesowa? Gdzie niedosłyszący znajdzie telefon z urządzeniem wzmacniającym dźwięk?

Na koniec, specjalna kapituła przyznawała prestiżowe tytuły “Obiektu bez barier”. Właściciel takiego budynku dostawał naklejkę z logo akcji, która mogła pojawić się jako swoista promocja na drzwiach wyróżnionego obiektu.

– Od tamtej pory wiele zmieniło się na lepsze, ale sporo na pewno jest wciąż do poprawy. Dlatego jako kapituła statuetki „Jesteś Przyjacielem”, pragniemy powrócić do akcji sprzed lat. Zaproponowali nam to sami ludzie niepełnosprawni, na których wniosek, na przestrzeni kilkunastu lat był nam przyznawany tytuł „Przyjaciół” – informuje Tomasz Gorczyca, płocki rzecznik osób niepełnosprawnych.

Zasady konkursu są bardzo proste. Mogą w nim wziąć udział wszyscy chętni: instytucje, organizacje, a przede wszystkim osoby prywatne. Wystarczy zrobić zdjęcia i pokazać na nich miejsca, które dla ludzi na wózkach inwalidzkich, rodziców z dziećmi w wózkach wciąż są nie do pokonania. Mogą to być przysłowiowe trzy schodki, za wąskie drzwi, ciasne przejście w restauracji czy w sklepie pomiędzy stojakami, zbyt wysoki krawężnik, poczta z wysokim stanowiskiem obsługi itd.

– Może uda nam się wpłynąć na właścicieli, by uczynili je bardziej przyjaznymi – zachęcają organizatorzy.

Prace zawierające autorską fotografię (lub fotografie) wraz z opisem: imieniem i nazwiskiem autora, numerem telefonu, miejscem i datą wykonania zdjęcia, należy dostarczyć osobiście (w formie papierowej bądź elektronicznej – zapis na płycie CD) do Biura Rzecznika Osób Niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta Płocka (pok. 15 C, wejście od ul. Zduńskiej) w terminie do 18 września 2017 r. do godz. 15.
Najciekawsze prace będą zaprezentowane i nagrodzone – rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się 24 września 2017 r. podczas spotkania integracyjnego zorganizowanego z okazji 17. gali wręczenia statuetki „Jesteś Przyjacielem”.

Dodatkowe informacje i regulamin – w Biurze Rzecznika Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta Płocka – tel. 24 367 15 82.

Stań się przykładem

Ideą Konkursu jest także uhonorowanie Statuetką „Jesteś Przyjacielem” osób, firm i instytucji, które działają na rzecz osób niepełnosprawnych nie z zawodowego obowiązku, lecz z potrzeby serca i chęci ułatwienia osobom niepełnosprawnym funkcjonowanie w życiu społecznym.
Konkurs  zawiera trzy Kategorie:
1) społecznik – osobom fizycznym, które przełamują bariery i stereotypy dotyczące niepełnosprawności oraz są wzorem postępowania wobec osób niepełnosprawnych,
2) sponsor – osobom fizycznym,  firmom i instytucjom za sponsoring inicjatyw, który wpływa na poprawę jakości życia niepełnosprawnych,
3) animator – osobom fizycznym tzw. animatorom społecznym, podejmującym działania włączające osoby niepełnosprawne w nurt życia społecznego.
Statuetka w ww. kategoriach, może być przyznawana za działania indywidualne  lub zespołowe.
Nominacje kandydatów do statuetki „Jesteś Przyjacielem” wraz z uzasadnieniem wyboru należy zgłaszać do Biura Rzecznika Osób Niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta Płocka –pokój C15 (wejście od ulicy Zduńskiej) w terminie do 18 września 2017 roku do godz.13; (tel. kontaktowy 24 367-16-01, e-mail:   tomasz.gorczyca@plock.eu, wyłącznie na wzorze wniosku udostępnionym w Biurze Rzecznika Osób Niepełnosprawnych lub na stronach internetowych:
  • Urzędu Miasta Płocka: www.plock.eu
  • Centrum ds. Organizacji Pozarządowych: www.pozarzadowe.plock.eu.
Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie Statuetki „Jesteś Przyjacielem” odbędzie się podczas Mszy Świętej celebrowanej przez Jego Ekscelencję Biskupa Piotra Liberę, w niedzielę 24 września 2017 r. o godz. 10 w Płockiej Katedrze.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji