Płocczanie uczcili rocznicę uchwalenia Konstytucji

REKLAMA

Złożeniem kwiatów i uroczystą mszą świętą rozpoczęły się w Płocku uroczystości z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nie zabrakło delegacji różnych środowisk samorządowych, politycznych, organizacji i instytucji państwowych.

W czwartek, 3 maja, uroczystości rozpoczęły się na Placu Obrońców Warszawy od zbiórki pocztów sztandarowych i pododdziałów. Następnie złożono kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Władysława Broniewskiego i udano się do katedry, gdzie odbyła się msza święta w intencji ojczyzny.

PowiązaneTematy

Po mszy rozpoczęły się uroczystości przy Płycie Nieznanego Żołnierza. Odśpiewano hymn państwowy, a po przemówieniu prezydenta Płocka, przedstawiciele lokalnych środowisk złożyli kwiaty. Na koniec strzały na wiwat wystrzeliła Płocka Drużyna Kusznicza i Płockie Bractwo Kurkowe.

Dalsze uroczystości odbywały się na Starym Rynku, gdzie miała miejsce ceremonia przekazania sztandaru Stowarzyszeniu Jeździeckiemu im. 4. Pułku Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej. Po prezentacji pododdziału, uczestnicy mogli podziwiać tańce narodowe w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Wisła.

Wieczorem w Bazylice Katedralnej odbył się koncert Chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses, a przy płockich parafiach zapłonęły Ogniska Patriotyzmu.