Zamknij

Płocczanie przekonali się, co czuje dziecko z autyzmem

Wiktor Pleczyński 19:28, 13.01.2019 Aktualizacja: 10:10, 14.01.2019 ok. 3 min. czytania
Skomentuj

W Orlen Arenie odbyły się warsztaty "Autyzm - Potrafię rozpoznać". Podczas spotkania była okazja, by poznać autyzm zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej.
12 stycznia Stowarzyszenie "Akceptacja dla Autyzmu Płock" zorganizowało dla płocczan warsztaty: "Autyzm - Potrafię rozpoznać". Wydarzenie odbyło się w Orlen Arenie. Warsztaty te były wyprawą w świat osób z autyzmem. W praktyce można było doświadczyć, w jaki sposób osoby z tym zaburzeniem odbierają otaczający nas świat. Dzięki zadaniom przygotowanym przez specjalistów, uczestnicy warsztatów mogli poczuć i zrozumieć, z jakimi trudnościami na co dzień zmagają się osoby z autyzmem. Autyzm bowiem to inny sposób myślenia i postrzegania świata. Autyzm wprowadza zmysły w błąd. Celem warsztatów było wprowadzenie zmysłów uczestników w błąd, aby choć przez chwilę poczuli to, co czuje dziecko z autyzmem.
- Uczestnicy warsztatów mieli zasłonięte oczy, dzięki czemu wyostrzone zostały pozostałe zmysły - doświadczali dotykowo, słuchowo, węchowo i smakowo. Nieprzyjemne dla ucha dźwięki, nieznane zapachy i smaki, niespodziewany bodziec dotykowy wzbudziły wiele emocji u uczestników warsztatów - wyjaśniają organizatorzy.
Kolejne zadania to doświadczenie tego, jak funkcjonuje dziecko z autyzmem w szkole, gdy ma ograniczone pole widzenia, zaburzenia proprioceptywne, nadwrażliwość węchową, słuchową, dotykową i musi wykonywać codzienne zadania szkolne. Podczas warsztatu nawlekali korale, przepisywali teksty w grubych rękawicach, wykonywali ćwiczenie grafomotoryczne w odbiciu lustrzanym, przepisywali teksty w rękawicach, goglach i specjalnych okularach. Prelegentami, którzy przybliżyli zgromadzonym autyzm, byli:
  • mgr Anna Bańka - Słowikowska - oligofrenopedagog,
  • mgr Ewa Rajkowska - Iwaniak - psycholog,
  • mgr Katarzyna Rajewska dietetyk kliniczny,
  • mgr Łukasz Kukla - pedagog społeczny.
Warsztaty nie obyły się również bez części artystycznej, którą wykonała grupa teatralna "OdNova", zdobywcy wielu nagród i wyróżnień. Grupa zaprezentowała spektakl "Kosmita" - ukazujący świat dzieci z autyzmem - ich problemy i zdolności, jego problemy i niezwykłe zdolności. Pokazuje rodzinę, która musi zmierzyć się z "diagnozą", z codziennymi problemami. Ludzie różnią się od siebie nie tylko wyglądem zewnętrznym, ale też cechami charakteru, mają swoje wady i zalety. Na co dzień borykają się z różnymi słabościami i kłopotami. W społeczeństwie często nie akceptuje się tych, którzy wyglądają lub zachowują się inaczej, odbiegają od przyjętych społecznie norm. Często oceniamy drugiego człowieka po wyglądzie, zachowaniu, nic o nim nie wiedząc. A przecież każdy z nas jest inny, wyjątkowy. Podczas warsztatów, Beata Jaszczak, prezes Stowarzyszenia "Oto ja", które prowadzi Galerię "A ku ku", przedstawiła obrazy namalowane przez osoby niepełnosprawne, z różnymi zaburzeniami, udowadniając tym samym że nasze dzieci pomimo różnic są uzdolnione w wielu aspektach, w tym artystycznym.
Jednym z prowadzących był do niedawna płocki radny, Piotr Szpakowicz. - Serdecznie dziękuję za udział w warsztatach. Dla mnie było to nowe doświadczenie, jestem szczęśliwy... Wasza obecność i czynny udział udowadnia, że było warto... - podsumowuje na swoim profilu społecznościowym, dziękując organizatorom, grupie teatralnej OdNova i wszystkim prelegentom.
Stowarzyszenie "Akceptacja dla Autyzmu" szerzy wiedzę o autyzmie, wychodzi z tą wiedzą do społeczeństwa, w celu zwiększenia zrozumienia i akceptacji, zmniejszenia różnic, strachu i lęku przed nieznanym, apelując do społeczeństwa:
"...nie próbujmy zmieniać naszych dzieci, zaakceptujmy je takimi jakie są, po prostu pomóżmy im funkcjonować w społeczeństwie. AUTYZM to zamknięte drzwi. Kluczem do nich jest AKCEPTACJA".
(Wiktor Pleczyński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku

Jak w Płocku będą muzułmanie i z czasem Płock stanie się miastem islamskim z prawem szariatu to wynika z tego że te kobiety z lewicy same kręcą na siebie bat 🤣 płoccy mężczyźni będą mieli super ale kobiety nie będą miały nic do gadania. W końcu będzie normalnie. W ramach integracji i tolerancji przechodzimy na islam

Jestem za

15:45, 2025-07-27

Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku

W ramach integracji z migrantami konieczne jest prawo szariatu jako nasze prawo które należy już wprowadzać w Polsce która musi być krajem islamskim. Tego chcą Polacy. W prawie szariatu istnieją surowe kary i zakazy, które w niektórych krajach muzułmańskich są nadal stosowane. Oto najostrzejsze z nich: ### **1. Kary śmierci (hadd)** - **Za apostazję (ridda)** – porzucenie islamu przez muzułmanina może być karane śmiercią w krajach takich jak Arabia Saudyjska, Iran, Sudan i Afganistan (według talibów). - **Za bluźnierstwo** – znieważenie islamu, proroka Mahometa lub Koranu może prowadzić do egzekucji (np. Pakistan, Iran). - **Za cudzołóstwo (zina)** – jeśli osoba jest zamężna/żonata, karą może być ukamienowanie (Arabia Saudyjska, Somalia, niektóre regiony Nigerii). - **Za homoseksualizm (liwāt)** – w Iranie, Arabii Saudyjskiej, Jemenie i pod rządami talibów w Afganistanie może być karany śmiercią. ### **2. Okaleczające kary cielesne** - **Obcięcie ręki za kradzież (hiraba)** – stosowane w Arabii Saudyjskiej, Sudanie i niektórych regionach Nigerii. - **Chłosta (jald)** – np. za picie alkoholu (w Iranie do 80 batów), za nieprzyzwoite zachowanie (np. w Brunei). ### **3. Zakazy pod groźbą surowych kar** - **Picie alkoholu (khamr)** – w Arabii Saudyjskiej, Iranie, Sudanie karane chłostą lub więzieniem. - **Niezachowanie hidżabu (w niektórych krajach)** – np. w Iranie i Afganistanie kobiety mogą być aresztowane za niestosowne okrycie głowy. - **Niewierność małżeńska** – w niektórych krajach (np. Somalia, Brunei) może prowadzić do kary śmierci. - **Uprawianie magii i czarów (sihr)** – w Arabii Saudyjskiej i Sudanie może być karane śmiercią. ### **4. Dysproporcje w prawach kobiet i mężczyzn** - **Świadectwo kobiet w sądzie** – w niektórych przypadkach (np. przy sprawach o cudzołóstwo) wymagane są zeznania **dwóch kobiet** zamiast jednego mężczyzny. - **Zakaz małżeństw międzyreligijnych** – muzułmanka nie może wyjść za niemuzułmanina (w większości krajów szariatu). - **Kary za "nieposłuszeństwo żony"** – w niektórych interpretacjach mąż ma prawo "dyscyplinować" żonę (np. wg szkoły hanbalickiej). ### **Gdzie te kary są stosowane?** Najsurowsze wykonywanie prawa szariatu występuje w: - **Arabii Saudyjskiej** (publiczne egzekucje, chłosta) - **Iranie** (kamienowanie, kary śmierci za apostazję) - **Sudanie** (obcinanie kończyn za kradzież) - **Afganistanie pod talibami** (publiczne egzekucje, zakaz edukacji kobiet) - **Brunei** (śmierć za homoseksualizm)

Za islamem

15:34, 2025-07-27

Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku

Ja uważam że Polska od dawno powinna być islamska i w końcu musi obowiązywać w Polsce prawo szariatu. Wtedy będzie ład i porządek. Prawo szariatu (arab. *الشريعة الإسلامية*, *ash-sharīʿa al-Islāmiyya*) to kompleksowy system norm religijnych, moralnych i prawnych, który wywodzi się z islamu. Obejmuje on wszystkie aspekty życia muzułmanina – od modlitwy i postu, przez sprawy rodzinne i handlowe, po kary za przestępstwa. ### **Główne źródła szariatu:** 1. **Koran** – święta księga islamu, uważana za bezpośrednie słowo Boga (Allaha). 2. **Sunna** – zbiór tradycji (hadisów) dotyczących czynów i słów proroka Mahometa. 3. **Idżma** – konsensus uczonych islamskich (ulema) w kwestiach niejasnych. 4. **Kijas** – rozumowanie analogiczne, stosowane w przypadku braku jasnych wskazówek w Koranie i Sunnie. ### **Główne dziedziny prawa szariatu:** 1. **‘Ibadaat (obrzędy religijne)** – modlitwa (*salat*), post (*saum*), jałmużna (*zakat*), pielgrzymka (*hadżdż*). 2. **Mu’amalat (stosunki społeczne)** – prawo rodzinne (małżeństwo, rozwód, dziedziczenie), handel, umowy. 3. **Uqubat (kary)** – za przestępstwa takie jak kradzież (*hiraba*), cudzołóstwo (*zina*), apostazja (*ridda*). ### **Szkoły prawne (madhahib) w islamie sunnickim:** 1. **Hanaficka** – najbardziej liberalna, dominuje w Turcji, Azji Środkowej. 2. **Malikicka** – popularna w Afryce Północnej. 3. **Szafi’icka** – rozpowszechniona w Egipcie, Indonezji, części Bliskiego Wschodu. 4. **Hanbalicka** – najbardziej rygorystyczna, np. w Arabii Saudyjskiej (wahabizm). **Szyici** mają własne szkoły, np. **dżafarycką**, która dominuje w Iranie. ### **Kontrowersje wokół szariatu:** - **Kary cielesne** – takie jak chłosta (*hadd*) za cudzołóstwo czy obcinanie ręki za kradzież. - **Równouprawnienie kobiet** – np. w dziedziczeniu (kobieta dziedziczy połowę tego, co mężczyzna) lub świadczeniu przed sądem. - **Wolność wyznania** – apostazja (porzucenie islamu) w niektórych krajach jest karana śmiercią. ### **Gdzie obowiązuje szariat?** - **W pełni** – Arabia Saudyjska, Iran, Sudan, niektóre regiony Nigerii i Pakistanu. - **Częściowo** – Egipt, Maroko, Indonezja (tylko w sprawach rodzinnych dla muzułmanów). - **W świeckich systemach prawnych** – np. Turcja, Tunezja (choć w życiu prywatnym muzułmanie mogą stosować zasady szariatu).

Za islamem

15:31, 2025-07-27

Tragiczny wypadek w powiecie płockim

Ile Polaków ma jeszcze zginąć na tych drogach żeby wrescie ktoś się obudził . Gdzie jest ta Policja .

wojtek

09:30, 2025-07-27

0%