REKLAMA

Płocczanie przekonali się, co czuje dziecko z autyzmem

REKLAMA

W Orlen Arenie odbyły się warsztaty „Autyzm – Potrafię rozpoznać”. Podczas spotkania była okazja, by poznać autyzm zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej.

12 stycznia Stowarzyszenie „Akceptacja dla Autyzmu Płock” zorganizowało dla płocczan warsztaty: „Autyzm – Potrafię rozpoznać”. Wydarzenie odbyło się w Orlen Arenie.

Warsztaty te były wyprawą w świat osób z autyzmem. W praktyce można było doświadczyć, w jaki sposób osoby z tym zaburzeniem odbierają otaczający nas świat. Dzięki zadaniom przygotowanym przez specjalistów, uczestnicy warsztatów mogli poczuć i zrozumieć, z jakimi trudnościami na co dzień zmagają się osoby z autyzmem.

PowiązaneTematy

Autyzm bowiem to inny sposób myślenia i postrzegania świata. Autyzm wprowadza zmysły w błąd. Celem warsztatów było wprowadzenie zmysłów uczestników w błąd, aby choć przez chwilę poczuli to, co czuje dziecko z autyzmem.

– Uczestnicy warsztatów mieli zasłonięte oczy, dzięki czemu wyostrzone zostały pozostałe zmysły – doświadczali dotykowo, słuchowo, węchowo i smakowo. Nieprzyjemne dla ucha dźwięki, nieznane zapachy i smaki, niespodziewany bodziec dotykowy wzbudziły wiele emocji u uczestników warsztatów – wyjaśniają organizatorzy.

Kolejne zadania to doświadczenie tego, jak funkcjonuje dziecko z autyzmem w szkole, gdy ma ograniczone pole widzenia, zaburzenia proprioceptywne, nadwrażliwość węchową, słuchową, dotykową i musi wykonywać codzienne zadania szkolne. Podczas warsztatu nawlekali korale, przepisywali teksty w grubych rękawicach, wykonywali ćwiczenie grafomotoryczne w odbiciu lustrzanym, przepisywali teksty w rękawicach, goglach i specjalnych okularach.

Prelegentami, którzy przybliżyli zgromadzonym autyzm, byli:

  • mgr Anna Bańka – Słowikowska – oligofrenopedagog,
  • mgr Ewa Rajkowska – Iwaniak – psycholog,
  • mgr Katarzyna Rajewska dietetyk kliniczny,
  • mgr Łukasz Kukla – pedagog społeczny.

Warsztaty nie obyły się również bez części artystycznej, którą wykonała grupa teatralna „OdNova”, zdobywcy wielu nagród i wyróżnień. Grupa zaprezentowała spektakl „Kosmita” – ukazujący świat dzieci z autyzmem – ich problemy i zdolności, jego problemy i niezwykłe zdolności. Pokazuje rodzinę, która musi zmierzyć się z „diagnozą”, z codziennymi problemami. Ludzie różnią się od siebie nie tylko wyglądem zewnętrznym, ale też cechami charakteru, mają swoje wady i zalety. Na co dzień borykają się z różnymi słabościami i kłopotami. W społeczeństwie często nie akceptuje się tych, którzy wyglądają lub zachowują się inaczej, odbiegają od przyjętych społecznie norm. Często oceniamy drugiego człowieka po wyglądzie, zachowaniu, nic o nim nie wiedząc. A przecież każdy z nas jest inny, wyjątkowy.

Podczas warsztatów, Beata Jaszczak, prezes Stowarzyszenia „Oto ja”, które prowadzi Galerię „A ku ku”, przedstawiła obrazy namalowane przez osoby niepełnosprawne, z różnymi zaburzeniami, udowadniając tym samym że nasze dzieci pomimo różnic są uzdolnione w wielu aspektach, w tym artystycznym.

Jednym z prowadzących był do niedawna płocki radny, Piotr Szpakowicz. – Serdecznie dziękuję za udział w warsztatach. Dla mnie było to nowe doświadczenie, jestem szczęśliwy… Wasza obecność i czynny udział udowadnia, że było warto… – podsumowuje na swoim profilu społecznościowym, dziękując organizatorom, grupie teatralnej OdNova i wszystkim prelegentom.

Stowarzyszenie „Akceptacja dla Autyzmu” szerzy wiedzę o autyzmie, wychodzi z tą wiedzą do społeczeństwa, w celu zwiększenia zrozumienia i akceptacji, zmniejszenia różnic, strachu i lęku przed nieznanym, apelując do społeczeństwa:

„…nie próbujmy zmieniać naszych dzieci, zaakceptujmy je takimi jakie są, po prostu pomóżmy im funkcjonować w społeczeństwie. AUTYZM to zamknięte drzwi. Kluczem do nich jest AKCEPTACJA”.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.