- Podczas poprzednich edycji Miasteczka Zdrowia wykryto przypadki różnych chorób. Dla nas jest to sygnał, że warto organizować tego typu wydarzenia - mówi Agata Górnicka, Dyrektor Biura Relacji z Otoczeniem PKN ORLEN. - Choć wydaje się, że jest to taki rodzinny piknik, to ratujemy tu ludzkie życie. Zdarzały się takie sytuacje, że lekarze wzywali karetkę do osoby odwiedzającej Miasteczko, ponieważ jej stan zdrowia był już tak poważny. Dlatego razem z naszymi partnerami medycznymi bardzo zachęcamy do regularnego badania się przynajmniej raz w roku - podkreśla Agata Górnicka.Podczas jesiennej edycji, odwiedzający Miasteczko Zdrowia mogli skorzystać z różnego rodzaju badań.
- Można odwiedzić specjalistów kardiologii, wykonać EKG, skorzystać z konsultacji fizjoterapeutów czy dietetyków. Nowością są badania podoskopowe, a także badania wad postawy u dzieci. Można także przeprowadzić analizę składu ciała, co szczególnie teraz, po okresie pandemii, kiedy obserwujemy przyrost masy ciała zwłaszcza wśród najmłodszych, jest przydatnym badaniem, które warto wykonać - wymienia nasza rozmówczyni.Odwiedzający ORLEN Arenę chętnie korzystali także z badania znamion skóry, komputerowego badania wzroku wykonywanego przez specjalistów z Family Optic czy sprawdzenia poziomu cholesterolu i glukozy. Tradycyjnie płocczanie badali też słuch, a panie korzystały z badania mammograficznego. Jak przyznaje Agata Górnicka, największą popularnością podczas każdej edycji wydarzenia cieszą się badania kardiologiczne. Sama natomiast chętnie skorzystałaby z badania znamion skóry.
- Rak skóry jest bardzo podstępny, a jego wykrywalność następuje często właśnie podczas badania znamion - tłumaczy.Miasteczko zdrowia odwiedził również Marcin Martyniak, Wiceminister Zdrowia, Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, który podkreślał rolę profilaktyki w codziennym dbaniu o zdrowie.
- Profilaktyka jest ważna pod kilkoma względami. Przede wszystkim, zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Jest to hasło, które powinno nam towarzyszyć przez całe nasze życie, a profilaktyka powinna by wdrażana od najmłodszych lat - wyjaśnia minister Marcin Martyniak.Jak podkreśla, są pewne grupy chorób, których finalne leczenie na końcowym czy zaawansowanym etapie jest wielokrotnie bardziej skomplikowane, niż skonsultowanie się ze specjalistą i odbycie prostego badania.
- Kolejnym aspektem jest kwestia ekonomiczno-społeczna. Wiele chorób jest kilkudziesięciokrotnie droższe w realnym leczeniu pod kątem ekonomicznym, niż wynosi koszt na etapie zapobiegania chorobie - zaznacza minister.Wrześniowa edycja wydarzenia cieszyła się sporą popularnością. Do każdego specjalisty ustawiały się długie kolejki chętnych. Czy to oznacza, że możemy spodziewać się kolejnych edycji?
- Oczywiście. Traktujemy Miasteczko Zdrowia jako imprezę cykliczną. Już teraz zapraszam na wydarzenie w przyszłym roku - podsumowała Agata Górnicka.Oprócz lekarzy i specjalistów oraz kilkunastu bezpłatnych stanowisk konsultacyjnych i punktów pomiarowych, dla dzieci przygotowano atrakcyjne gry i zabawy, prowadzone przez doświadczonych animatorów. Dorośli natomiast mogli odpocząć w strefie relaksu. Powodzeniem cieszyła się strefa Zakładowej Straży Pożarnej PKN ORLEN, w której mali uczestnicy wydarzenia mogli gasić pożar czy ćwiczyć sprawność w celowaniu wodą do celu. Strażacy chętnie opowiadali o swojej pracy, pokazywali też, jak wygląda wejście do strefy pożaru w specjalnym namiocie dymowym. W strefie Fundacji ORLEN odwiedzający Miasteczko Zdrowia mogli natomiast zdobyć wiedzę o realizowanych przez fundację programach. Z podsumowania wykonanych badań wynika, że piąta edycja tego wydarzenia cieszyła się rekordową frekwencją. Wzięło w nim udział około 2,5 tysiąca mieszkańców Płocka i okolic, a łącznie w ORLEN Arenie wykonano w niedzielę ponad 2800 badań:
zorro z maską na twa22:01, 11.09.2022
a te maski na twarzach to nadal obowiązują?.Czy poinformowaliście o skuteczności/?/ tych naseczek?
Taa09:46, 12.09.2022
Czyli policzono odwiedzających po ilości badań. Znowu.
PS Wiele osób zaczęło stosować japoński system noszenia maseczek. Noszę, gdy jestem przeziębiony, po co zarażać innych.
Noszę w sezonie grypowym, nie chce zachorować.
A dla mundrych - co te Japończyki wiedzą, wy wiecie lepiej. Macie tylko problem ze zrozumieniem instrukcji obsługi szczoteczki do zębów...
Brawo sluzba zdrowia14:47, 12.09.2022
A mnie ku..a na usg na cito kaza czekac 2 miesiace
Cynik18:54, 12.09.2022
Brakuje kardiologów w Płocku, to niektórzy szukają KAŻDEJ okazji do przebadania...
Inna00:16, 13.09.2022
Tak trudno zrozumieć, że obecnie maseczki zakładają tylko i wyłącznie Ci, którzy dbają o zdrowie innych?!?
Musicie komentować postępowanie INNE niż Wasze?
15:38, 13.09.2022
Rzeczywiście jesteś jakaś inna.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
PiS: Na płockich pływalniach jest źle
Ile tu ruskich komentarzy... Od rozbiorów się nic nie zmieniło..
Taa
19:29, 2025-07-12
PiS: Na płockich pływalniach jest źle
banderowskie pasożyty - won do siebie!
pioter
18:22, 2025-07-12
Będzie ścieżka rowerowa pod mostem
że w ojro parlamencie nie zgodzono się na minutę ciszy dla Ofiar banderowskiego ludobójstwa na Wołyniu? Taka ta unia wspaniała i jak nie będziecie posłuszni to wam pieniądze zabiorą.
Słyszeliści
13:52, 2025-07-12
PiS: Na płockich pływalniach jest źle
że Pisiory ściągały "ręce do pracy" od 2017 roku i wizyty minister Rafalskiej w Bangladeszu, a być może wcześniej, to nieprawda, nieprawdaż?
Ale
13:42, 2025-07-12
0 0
Dziwne, przecież impreza nie odbywała się w placówce medycznej.
Swoją drogą ustawodawstwo odnośnie masek nadal jest wadliwe i nie obowiązują one nigdzie w Polsce. Chętni znajdą odpowiednie interpretacje na stronach różnych kancelarii prawnych.