REKLAMA

Płocczanie, na rowery! Radni mają pomysł

REKLAMA

Jest szansa, by po Płocku rowerem jeździło się lepiej. Płoccy radni: Daria Domosławska i Tomasz Maliszewski złożyli projekt ogólnomiejski do Budżetu Obywatelskiego pn. „Infrastruktura rowerowa dla Płocka”. Chcą, aby w naszym mieście pojawiły się wiaty rowerowe, stacje rowerowe i podpory dla rowerzystów.

fot. materiał prasowy

Być rowerzystą w Płocku nie jest łatwo. Mimo, że powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, to na każdym kroku cykliści muszą się zmierzyć z dużymi utrudnieniami. Wciąż pojawia się problem z brakiem miejsc postojowych dla rowerów. Wiele osób rezygnuje z jazdy rowerem do pracy, do sklepu czy szkoły z prostego powodu – nie ma miejsc, gdzie można go pozostawić, nie martwiąc się o warunki atmosferyczne czy… kradzież.

fot. materiały prasowe

Problem pojawia się też podczas napraw niewielkich usterek. Pewnie niejeden płocki rowerzysta zastanawiał się, gdzie może podjechać do serwisu, żeby dokręcić poluzowaną śrubę, czy podpompować koło. Niestety, nie każdy zabiera ze sobą zestaw kluczy i pompkę do roweru. Płocki cyklista ma również utrudniony postój na skrzyżowaniach. Za każdym razem, kiedy do niej dojeżdża, musi zsiadać z roweru. Zwyczajnie, brakuje specjalnych podpór.

fot. materiały prasowe

Radni Płocka, Daria Domosławska i Tomasz Maliszewski, złożyli projekt ogólnomiejski do Budżetu Obywatelskiego pn. „Infrastruktura rowerowa dla Płocka”. Celem projektu będzie popularyzacja wykorzystania roweru, jako środka lokomocji na terenie miasta, poprawa komfortu jazdy rowerem i aktywizacja osób w różnym wieku do aktywności fizycznej i rekreacji. Jest to również kontynuacja działań edukacyjnych, zmierzających do alternatywnych rodzajów transportu.

– Za rozwojem ścieżek rowerowych powinien iść rozwój infrastruktury rowerowej – mówi radna Daria Domosławska. – Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że zjawisko otyłości i nadwagi oraz innych schorzeń wywołanych siedzącym trybem życia, zmusza do podejmowania działań profilaktycznych, aktywizujących społeczeństwo. Warunkiem zachęcenia ludzi do aktywności fizycznej jest stworzenie dobrej bazy, by ją uprawiać. Same ścieżki rowerowe nie wystarczą – wyjaśnia radna.Poprawa infrastruktury rowerowej umożliwi mieszkańcom Płocka i turystom wykorzystanie rowerów jako środka lokomocji, ułatwi dojazd do pracy i szkoły. Przedmiotem projektu „Infrastruktura Rowerowa dla Płocka” jest:
1. Zakup i montaż 16 szt. wiat rowerowych w tym:
– teren płockich szkół średnich lub ich bliskie sąsiedztwo (12.szt),
– teren Sobótki (1 szt.),
– Stadion Miejski im. Bernarda Szymańskiego (1 szt.),
– Stare Miasto (1 szt.),
– Ogród Zoologiczny (1 szt.).
Wiaty powinny pomieścić przynajmniej 20 rowerów i w pełni zabezpieczać rowery przed warunkami atmosferycznymi tzn. oprócz zadaszenia, powinny posiadać również ściany boczne.

2. Zakup i montaż samoobsługowych/darmowych stacji naprawy rowerów w ilości 10 szt.
– przy najbardziej uczęszczanych ścieżkach rowerowych.

3. Zakup i montaż podpory dla rowerzystów
– na newralgicznych skrzyżowaniach.

Dlaczego warto rozwijać infrastrukturę rowerową? 
Bo rower nie truje, nie hałasuje, jest niczym innym   jak siedmiomilowymi butami i grzechem byłoby z tej przewagi nie korzystać. Świętujmy więc te wspaniałe 200 lat roweru, jeżdżąc po Płocku.  Niech się kręci, niech noga podaje, niech rowery zmieniają nasze miasto​na lepsze, a projekt „Infrastruktura Rowerowa dla Płocka” dojdzie do skutku i poprawi komfort jazdy rowerzystom.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU