REKLAMA

Płoccy strażnicy miejscy: Wzywani jesteśmy do jeży, kotków, ptaków czy zaskrońców [ZDJĘCIA]

REKLAMA

EkoPatrol Straży Miejskiej w Płocku ma ręce pełne roboty. Od początku września mundurowi przyjęli już blisko 60 zgłoszeń z prośbą o pomoc zwierzętom.

Płocki EkoPatrol miał dużo pracy w ostatnich tygodniach. We wrześniu dyżurny SM Płock przyjął 37 zgłoszeń z prośbą o podjęcie interwencji względem zwierząt. Od początku października strażnicy otrzymali kolejne blisko 20 zgłoszeń.

Dzięki działaniom EkoPatrolu, udało się pomóc już ponad dwustu zwierzętom. Najczęściej strażnicy byli wzywani do ptaków, psów, kotów, jeży, zaskrońców. Interwencje dotyczyły również mewy, dzikich kaczek, kawki, bocianów, sarny, łosia i nietoperzy.

– W ostatnich dniach często wzywani jesteśmy do jeży wycieczkowiczów, które wchodzą na prywatne posesje. Niektóre są zbyt małe i zbyt słabe, by dały sobie radę w środowisku naturalnym. Kolejne zgłoszenia dotyczą małych kotków błąkających się w pobliżu jezdni lub siedzących pod autami i głośno miałczących – relacjonuje st. insp. Jolanta Głowacka ze Straży Miejskiej w Płocku.

fot. materiały prasowe

EkoPatrol płockiej straży miejskiej zajmuje się ochroną zwierząt, zapobieganiem ich bezdomności, a także sprawdzaniem, czy właściciele humanitarnie traktują swoich podopiecznych. Strażnicy w miarę swoich możliwości wyłapują zwierzęta zagubione oraz zagrażające ludziom.

Mundurowi także zajmują się przeciwdziałaniem degradacji środowiska i dewastowaniu miejskiej zieleni, zwracają uwagę, czy podczas prowadzenia robót budowlanych nie dochodzi do nielegalnej wycinki drzew, egzekwują przestrzeganie zasad postępowania z odpadami.

– Niestety, od lat utrzymuje się wysoki wskaźnik zgłoszeń dotyczących psów, zarówno bezpańskich, jak i tych, które w wyniku niezachowania należytej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, uciekły swoim właścicielom. Najczęściej jednak dyżurny Straży Miejskiej odbiera telefony od mieszkańców, którzy zgubili albo odnaleźli zwierzę. Niektórzy alarmują, że w ich domu jest nieproszony gość np. gołąb, nietoperz czy duży pająk – informuje st. insp. Jolanta Głowacka.fot. materiały prasowe

Podczas interwencji strażnicy z EkoPatrolu sprawdzają, czy zwierzęta są ranne. Jeśli tak, to przekazują je do Muniserwisu. Zdrowe zwierzęta strażnicy wypuszczają w naturalne dla nich środowisko lub przekazują do schroniska.

Jak mówią strażnicy najważniejsze, by nie bać się podejść do zwierząt, bo one od razu to wyczuwają. Mundurowi przechodzą szkolenia, których celem jest podniesienie kwalifikacji w zakresie odławiania dzikich zwierząt na terenach miejskich i pomocy zwierzętom.

fot. materiały prasowe

– Strażnicy EkoPatrolu muszą dysponować szeroką wiedzą na temat zachowania dzikich zwierząt, ponieważ praca z nimi niesie ze sobą duże ryzyko. Każde, nawet najmniejsze zwierzę, może zaatakować strażnika, gdy ten będzie próbował mu pomóc. Dlatego funkcjonariusze muszą być regularnie szkoleni z zakresu bezpieczeństwa w pracy z dziką zwierzyną. W trakcie wykonywania codziennych zadań strażnicy z EkoPatrolu wykorzystują specjalistyczny sprzęt służący do odławiania i transportowania zwierząt – wyjaśnia st. insp. Jolanta Głowacka.

EkoPatrol powstał decyzją mieszkańców w ramach ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Płocka.

Zgłoszenia dotyczące zwierząt można kierować do dyżurnego Straży Miejskiej pod bezpłatny, całodobowy numer tel. 986.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejny Artykuł

Komentarze 15

 1. Michał says:

  To fakt jak dzwonisz do Straży Miejskiej z informacja o znalezionym zwierzaku to odsyłają Cie do Muniserwisu, albo do schroniska dla zwierząt !!!!!!!! Sami nic z tym nie robia !!!!!!!!! Zaden Ekopatrol SM nie działa tak jak jest napisane i opisane w tym pseudo artykule !!!!!!! ZENADA i KŁAMSTWO !!!!!!!!!

 2. xxzz says:

  Fajnie, że pomagacie dzikim zwierzakom, ale zacznijcie jeszcze wlepiać solidne mandaty patologii, która nie pilnuje swoich zwierząt. Uciekł piesek albo kotek? To oznacza tylko jedno, że nie nadajesz się na właściciela psa czy kota.
  Patologia bierze psa/kota za darmo i później nie dba o zwierzaka oraz nie pilnuje go.

 3. Łolaboga says:

  Przed wojną wykonujący takie czynności nosił zaszczytne miano hycla.

 4. Monika says:

  Po co utrzymywać tych darmozjadów nie lepiej powołać Animal patrol? Do zwierzaków jeździli by ekolodzy

 5. Pamiętajcie says:

  Pamiętajcie że obywatele Płocka są pracodawcami strażników miejskich a strażnik miejski to sługa obywatela i jest na jego każdą posyłkę

 6. Mieszkaniec Płocka says:

  Jak strażnik miejski zwróci mi uwagę za nie noszenie maseczki to go zabije śmiechem i powiem spierdal…

  • chybaże says:

   zginie kotek lub piesek to 10 masek założysz naraz i będziesz błagał, żeby pomogli

 7. Czytelniczka says:

  Cieszcie się w Polsce nie żyją aligatory. Kiedyś dzwoniłam na SM ze zgłoszeniem że na klatce schodowej młodzież ćpa to nie było komu przyjechać. Małe dzieci przechodziły po klatce między brudnymi igłami, strzykawkami i krwi. Oni faktycznie się nadają by kotka zdjąć z drzewa. Przypominam że straż miejska nie ma prawa wystawiać mandatów więc nie dajcie się robić w balona

 8. Natka says:

  Zacznijmy od tego, że dzwoniłam któregoś dnia właśnie w sprawie psa, trwało to dobre ponad pół godz, ale niestety nie miałam przyjemności się dodzwonić do szanownej straży miejskiej, kpina nie straz.

 9. Edzio says:

  A co darmozjady chciałyby robić? Wlepiać tylko mandaty i spać w samochodach po krzakach heh

 10. sm says:

  Ładny sponsorowany artykulik. Tylko szkoda tylko, że gdy dzwoniłem z prośbą o pomoc ws. małego kociaka to dyżurny SM zbył mnie i odesłał do muniserwisu

 11. Wasza rola, says:

  to przede wszystkim to wlepianie mandatów. Czaicie się, wychodzicie zza winkla, i macie jakiegoś emeryta, co krzywo zaparkował. A boicie się łobuzów osiedlowych. Tylko nie mówcie, że to rola tylko i wyłącznie policji.
  Policjanci raczej dobrze spełniają swoje zadania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU