REKLAMA

Płoccy niepełnosprawni mają większe szanse na pracę [ZDJĘCIA]

REKLAMA

W Płocku odbyło się uroczyste otwarcie Zakładu Aktywności Zawodowej. Instytucja ma pozwolić osobom niepełnosprawnym na podjęcie pracy i przygotuje samodzielności.

Zakład Aktywności Zawodowej został oficjalnie otwarty 8 października. Placówka, której zadaniem jest wspieranie dążenia do samodzielności osób niepełnosprawnych, znajduje się przy ul. Księdza Ignacego Lasockiego w Płocku.

Instytucja, powołana z inicjatywy Urzędu Miasta Płocka, otrzymała wsparcie Samorządu Mazowsza w wysokości 400 tys. zł na uruchomienie i działanie do końca roku. Kolejna umowa, obejmująca przyszły rok, ma zostać podpisana w grudniu.

fot. Wiktor Pleczyński

Zakład Aktywizacji Zawodowej pozwoli osobom niepełnosprawnym świadczyć różne usługi, między innymi korzystania z groty solnej i komory hiperbarycznej, które znalazły się na wyposażeniu placówki. Wśród zajęć, których podejmą się zatrudnieni przez ZAZ, będzie też sprzątanie oraz ogrodnictwo.

– Obecnie Zakład Aktywności Zawodowej liczy 21 osób, z czego 16 osób to osoby z niepełnosprawnością. Z tych 16 osób, 10 jest absolwentami Ośrodka Szkolno-Wychowawczego – zaznaczył dyrektor Tomasz Gorczyca.

fot. Wiktor Pleczyński

Dyrektor złożył podziękowania wszystkim, którzy wsparli powstanie Zakładu Aktywności Zawodowej.

– Już trwa to, co leżało u podstaw pomysłu, czyli danie szansy osobom niepełnosprawnym na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, na normalne prowadzenie pracy zarobkowej, na utrzymywanie siebie i swoich bliskich. Wierzę, że doświadczenie pana dyrektora wyniesione z pracy, jako pełnomocnik osób niepełnosprawnych, dzisiaj także będzie owocowało – mówił prezydent Andrzej Nowakowski.fot. Wiktor Pleczyński

Osoby z niepełnosprawnością dzięki pracy w ZAZ posiadają swoją niezależność, mogą poczuć się potrzebne i aktywnie funkcjonować w lokalnej społeczności. Pracownicy, którzy dzięki ZAZ osiągną odpowiedni poziom umiejętności zawodowych, będą mieli szansę na uzyskanie zatrudnienia na otwartym rynku pracy, zgodnie z preferencjami i predyspozycjami.

A w jakim celu powstała grota solna i komora hiperbaryczna? Jak usłyszeliśmy, pomoże to w różnego rodzaju terapiach. Godzinna wizyta w grocie solnej pomaga w leczeniu wielu schorzeń: chorób dróg oddechowych i oskrzeli, schorzeń sercowo-naczyniowych, a także przewodu pokarmowego, schorzeń dermatologicznych, alergii i uczuleń, czy niedoczynność tarczycy.

fot. Wiktor Pleczyński

Terapia tlenem w komorze hiperbarycznej polega natomiast na oddychaniu (wentylacji pacjenta) w warunkach zwiększonego ciśnienia, niż to panujące lokalnie. Umożliwia dzięki temu znaczne zwiększenie rozpuszczalności tlenu we krwi. Stosowane ciśnienia zależą od leczonego schorzenia, oczekiwanych efektów oraz indywidualnych predyspozycji i wymagań pacjenta.

fot. Wiktor Pleczyński

Komora hiperbaryczna ma zastosowanie przy m.in.:

 • w terapii autyzmu i porażenia mózgowego dziecięcego;
 • wpływa na choroby neurologiczne: udary mózgu, stwardnienie rozsiane;
 • rehabilitacji kardiologicznej;
 • leczeniu Boreliozy ;
 • leczeniu powikłań cukrzycy (stopa cukrzycowa);
 • podnoszeniu wydolności u sportowców);
 • leczeniu przewlekłych stanów zapalnych;
 • w leczeniu chorób przewodu pokarmowego – choroby Crohna;
 • pomaga w leczeniu reumatyzmu;
 • wpływa na odchudzanie;
 • ma zastosowanie w dermatologii (leczeniu łuszczycy);
 • wpływa na odmładzanie;
 • ma zastosowanie w chirurgii ogólnej i plastycznej.

Kontakt do ZAZ: (24) 369 50 81.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejny Artykuł

Komentarze 1

 1. Czytelniczka says:

  Bzdura. Zdrowi wyjeżdżają za praca to chorzy tym bardziej pracy nie znajdą no ale dzięki temu zakładowi nauczyciele mają robotę a ich rodziny są najedzone i tak powinno być.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU