REKLAMA

Płoccy licealiści pochwaleni przez Prezydenta RP w Nowym Jorku

REKLAMA

Prezydent RP Andrzej Duda 19 września brał udział w spotkaniu z przedstawicielami amerykańskiego biznesu w Nowym Jorku. W trakcie swojego przemówienia, wymienił m.in. osiągnięcie płockich licealistów z LO im. S. Małachowskiego w Płocku, którzy wygrali konkurs CERN-u.

Wystąpienie Prezydenta RP na forum przedstawicieli amerykańskiego biznesu, organizowane przez U.S. Chamber of Commerce. (Fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP, prezydent.pl)
Wystąpienie Prezydenta RP na forum przedstawicieli amerykańskiego biznesu, organizowane przez U.S. Chamber of Commerce. (Fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP, prezydent.pl)

Podczas spotkania z amerykańskim biznesem, zorganizowanym przez przez U.S. Chamber of Commerce, Prezydent mówił o potencjale innowacyjności i wielkich możliwościach, jakie tkwią w Polakach. – Innowacyjność jest kluczowym elementem nowoczesnej, konkurencyjnej gospodarki, ma decydujący wpływ na produktywność i wzrost gospodarczy – czytamy w relacji na oficjalnej stronie Prezydenta Polski.

PowiązaneTematy

Jak zapewniał Andrzej Duda, polski rząd pracuje nad programami, których celem jest zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki, co może być ważnym filarem gospodarczej współpracy między Polską a USA. Dodał, że widzi wielki potencjał w wykorzystaniu możliwości naszych najbłyskotliwszych umysłów.

Prezydent podkreślił, że Polacy odnoszą sukcesy w międzynarodowych konkursach w dziedzinie nowych technologii. Tu przytoczył m.in. zwycięstwo projektu licealistów z Płocka, dotyczącego prześwietlania piramid, w globalnym konkursie Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Genewie.

Projekt użycia mionów, czyli cząstek elementarnych, do prześwietlenia egipskich piramid, który opracowali uczniowie LO im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku, wygrał w czerwcu br., a we wrześniu jest weryfikowany przez licealistów podczas doświadczeń, przeprowadzanych w CERN – Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Słyszał o niej na pewno każdy miłośnik książek Dana Browna – CERN to działający od 1954 r. pod Genewą (Szwajcaria) największy i najważniejszy na świecie ośrodek badawczy fizyki cząstek elementarnych. To właśnie tam znajduje się akcelerator Large Hadron Collider (Wielki Zderzacz Hadronów), dzięki któremu odkryto w 2012 r. bozon Higgsa.A na czym konkretnie polega innowacja uczniów Małachowianki, którą nazwali „Pyramid Hunters”? Płoccy licealiści stworzyli model matematyczny, który weryfikuje wcześniejsze naukowe ustalenia, dotyczące piramid. Siedmioosobowa grupa akademickiej klasy o profilu fizyki twierdzi, że w piramidzie Chefrena w Gizie, pochodzącej z ok. 2532 r. p.n.e., może znajdować się nieodkryte dotąd pomieszczenie.

Oznacza to, że opracowany przez nich model matematyczny podważa wcześniejsze ustalenia amerykańskiego fizyka i laureata Nagrody Nobla prof. Luisa Alvareza (1911-88), który w 1968 r. jako pierwszy w historii skanował mionową techniką radiograficzną piramidę Chefrena – jego badania nie wykazały istnienia nieodkrytych tam jeszcze pomieszczeń.

Opiekunem grupy i jednocześnie inspiratorem jest dr hab. Janusz Kempa, wykładowca Politechniki Warszawskiej. Młodzi płocczanie, wraz z rówieśnikami z Colchester Royal Grammar School w Wlk. Brytanii, pokonali w rywalizacji aż 149 grup badawczych ze szkół średnich z całego świata.