REKLAMA

Płoccy funkcjonariusze Służby Więziennej oddają osocze

REKLAMA

Funkcjonariusze Służby Więziennej z Płocka oddają osocze, aby wesprzeć walkę z epidemią koronawirusa. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje o oddawanie krwi i osocza.

Funkcjonariusze Służby Więziennej z Zakładu Karnego w Płocku, którym już udało się pokonać koronawirusa, przystąpili do akcji oddawania osocza przez funkcjonariuszy z mazowieckich jednostek penitencjarnych. Od 7 do 11 grudnia osocze będzie oddawane przez funkcjonariuszy na terenie całego kraju.

Akcję nadzoruje wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Zgodnie z planem, w inicjatywie weźmie udział 674 funkcjonariuszy, z czego 298 odda krew, a 376 osocze w ilości 240 640 ml. W ten sposób Służba Więzienna będzie mogła pomóc około 1500 osobom chorym na COVID-19.

Funkcjonariusze odpowiedzieli na apel Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa o oddawanie osocza. Z powodu dużej liczby zachorowań na COVID-19 rośnie zapotrzebowanie na ten lek, którego nie da się w inny sposób pozyskać.

fot. facebook.com Zakład Karny w Płocku

Dostępne wyniki badań wskazują, że przetaczanie osocza ozdrowieńców, jest skuteczne i może wspomóc leczenie pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Terapia skraca występowanie intensywnych objawów choroby, łagodzi jej przebieg i skraca czas chorowania pacjentów, a także obniża śmiertelność.

– Bardzo niski poziom zakażeń wśród osadzonych, pracowników i funkcjonariuszy Służby Więziennej to efekt wdrożonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Służbę Więzienną nadzwyczajnych zasad bezpieczeństwa we wszystkich jednostkach penitencjarnych na terenie całego kraju i co ważniejsze, ich rygorystycznego przestrzegania – zwraca uwagę Zakład Karny w Płocku.Jak wygląda oddawanie osocza?

Osocze mogą oddać osoby w wieku 18-65 lat po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID – 19, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji.

fot. facebook.com Zakład Karny w Płocku

Pobieranie osocza jest zabiegiem bezbolesnym, całkowicie bezpiecznym i trwa od 30 do 40 minut. Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, podczas której krew rozdziela się (w specjalnym urządzeniu – separatorze) na osocze i pozostałe składniki, przetaczane z powrotem do tej samej żyły dawcy.

Jednorazowe pobierane jest od dawcy 600 ml osocza. Zgodnie z obowiązującą procedurą osocze od ozdrowieńców można pobrać 3 razy w odstępie tygodniowym. Jeżeli natomiast dawca ma nadal wystarczające miano przeciwciał, kolejne donacje może oddawać w odstępach dwutygodniowych.

Aby oddać osocze należy skontaktować się z najbliższym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i umówić się na wizytę.

fot. facebook.com Zakład Karny w Płocku

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU