Zamknij

Płoccy funkcjonariusze Służby Więziennej oddają osocze

19:23, 08.12.2020 ok. 2 min. czytania
Skomentuj

Funkcjonariusze Służby Więziennej z Płocka oddają osocze, aby wesprzeć walkę z epidemią koronawirusa. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje o oddawanie krwi i osocza.
Funkcjonariusze Służby Więziennej z Zakładu Karnego w Płocku, którym już udało się pokonać koronawirusa, przystąpili do akcji oddawania osocza przez funkcjonariuszy z mazowieckich jednostek penitencjarnych. Od 7 do 11 grudnia osocze będzie oddawane przez funkcjonariuszy na terenie całego kraju. Akcję nadzoruje wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Zgodnie z planem, w inicjatywie weźmie udział 674 funkcjonariuszy, z czego 298 odda krew, a 376 osocze w ilości 240 640 ml. W ten sposób Służba Więzienna będzie mogła pomóc około 1500 osobom chorym na COVID-19. Funkcjonariusze odpowiedzieli na apel Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa o oddawanie osocza. Z powodu dużej liczby zachorowań na COVID-19 rośnie zapotrzebowanie na ten lek, którego nie da się w inny sposób pozyskać.


facebook.com Zakład Karny w Płocku

Dostępne wyniki badań wskazują, że przetaczanie osocza ozdrowieńców, jest skuteczne i może wspomóc leczenie pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Terapia skraca występowanie intensywnych objawów choroby, łagodzi jej przebieg i skraca czas chorowania pacjentów, a także obniża śmiertelność.
- Bardzo niski poziom zakażeń wśród osadzonych, pracowników i funkcjonariuszy Służby Więziennej to efekt wdrożonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Służbę Więzienną nadzwyczajnych zasad bezpieczeństwa we wszystkich jednostkach penitencjarnych na terenie całego kraju i co ważniejsze, ich rygorystycznego przestrzegania - zwraca uwagę Zakład Karny w Płocku.
Jak wygląda oddawanie osocza? Osocze mogą oddać osoby w wieku 18-65 lat po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID - 19, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji.


facebook.com Zakład Karny w Płocku

Pobieranie osocza jest zabiegiem bezbolesnym, całkowicie bezpiecznym i trwa od 30 do 40 minut. Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, podczas której krew rozdziela się (w specjalnym urządzeniu - separatorze) na osocze i pozostałe składniki, przetaczane z powrotem do tej samej żyły dawcy. Jednorazowe pobierane jest od dawcy 600 ml osocza. Zgodnie z obowiązującą procedurą osocze od ozdrowieńców można pobrać 3 razy w odstępie tygodniowym. Jeżeli natomiast dawca ma nadal wystarczające miano przeciwciał, kolejne donacje może oddawać w odstępach dwutygodniowych. Aby oddać osocze należy skontaktować się z najbliższym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i umówić się na wizytę.


facebook.com Zakład Karny w Płocku

(Wiktor Pleczyński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%