Zamknij

Płoccy ewangelicy - jak wpłynęli na rozwój miasta?

17:49, 15.01.2021 Wiktor Pleczyński
Skomentuj

Książnica Płocka zaprasza na spotkanie, poświęcone publikacji o płockich ewangelikach. Wydarzenie poprowadzi znana społeczniczka Hanna Witt-Paszta.
Za tydzień, 22 stycznia odbędzie się spotkanie online z dr Krzysztofem Kłodawskim, połączone z promocją najnowszego wydawnictwa Książnicy Płockiej "Ewangelicy na terenie województwa / guberni płockiej w latach 1815-1914". To pozycja, która przypomina o obecności przedstawicieli różnych odłamów protestantyzmu w Płocku i okolicach.
- Dr Krzysztof Kłodawski przedstawia społeczność ewangelicką w sposób niezwykle wyczerpujący. Wiele miejsca poświęca historii poszczególnych ewangelickich parafii i filiałów. Przybliża sylwetki pastorów i administratorów oraz przedstawicieli społeczności ewangelickiej, zwłaszcza przemysłowców i przedstawicieli inteligencji, zasłużonych dla rozwoju Płocka i innych miast. Dużo uwagi autor poświęca sprawom szkolnictwa, życiu społeczno-kulturalnemu i politycznemu. Ostatni rozdział książki dotyczy życia codziennego, obyczajom i obrzędom tej społeczności - opisuje Książnica Płocka w zaproszeniu na to wydarzenie.
Spotkanie w formule online poprowadzi Hanna Witt-Paszta - była dyrektor Płockiej Orkiestry Symfonicznej, społeczniczka, Płocczanka Roku 2011, ewangeliczka. Wydarzenie odbędzie się w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Transmisja on-line odbędzie się 22 stycznia 2021 o godzinie 18.00. Link do spotkania dostępny będzie na stronie internetowej Książnicy Płockiej oraz na profilu facebookowym biblioteki. Krzysztof Kłodawski jest doktorem nauk humanistycznych z zakresu historii Uniwersytetu Gdańskiego (2015). Pracuje jako nauczyciel historii oraz wiedzy o społeczeństwie w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Siecieniu. Wykładał na studiach podyplomowych Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. Jest członkiem Stowarzyszenia Archiwistów Polskich Oddział w Płocku. Publikował w czasopismach: "Studia Mazowieckie", "Notatki Płockie", "Płockie Zeszyty Archiwalne", "Płocki Rocznik Historyczno-Archiwalny", "Dzieje Dobrzyńskie", "Z Dziejów Ziemi Dobrzyńskiej", "Nasze Korzenie". Był prelegentem i uczestnikiem na wielu sesjach i konferencjach naukowych. Jest współautorem publikacji: "Dzieje Płocka", t. 2 (2006), "Swoi i obcy na Mazowszu Północnym w minionym tysiącleciu" (2016), "Tutejsi "obcy". Rozważania o mniejszościach narodowych, etnicznych i religijnych na północnym Mazowszu i ziemi dobrzyńskiej od początku XIX wieku po czasy współczesne" (2019), "Dzieje Płocka", t. 3.

(Wiktor Pleczyński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%