REKLAMA

Płoccy ewangelicy – jak wpłynęli na rozwój miasta?

REKLAMA

Książnica Płocka zaprasza na spotkanie, poświęcone publikacji o płockich ewangelikach. Wydarzenie poprowadzi znana społeczniczka Hanna Witt-Paszta.

Za tydzień, 22 stycznia odbędzie się spotkanie online z dr Krzysztofem Kłodawskim, połączone z promocją najnowszego wydawnictwa Książnicy Płockiej „Ewangelicy na terenie województwa / guberni płockiej w latach 1815-1914”. To pozycja, która przypomina o obecności przedstawicieli różnych odłamów protestantyzmu w Płocku i okolicach.

– Dr Krzysztof Kłodawski przedstawia społeczność ewangelicką w sposób niezwykle wyczerpujący. Wiele miejsca poświęca historii poszczególnych ewangelickich parafii i filiałów. Przybliża sylwetki pastorów i administratorów oraz przedstawicieli społeczności ewangelickiej, zwłaszcza przemysłowców i przedstawicieli inteligencji, zasłużonych dla rozwoju Płocka i innych miast. Dużo uwagi autor poświęca sprawom szkolnictwa, życiu społeczno-kulturalnemu i politycznemu. Ostatni rozdział książki dotyczy życia codziennego, obyczajom i obrzędom tej społeczności – opisuje Książnica Płocka w zaproszeniu na to wydarzenie.

Spotkanie w formule online poprowadzi Hanna Witt-Paszta – była dyrektor Płockiej Orkiestry Symfonicznej, społeczniczka, Płocczanka Roku 2011, ewangeliczka. Wydarzenie odbędzie się w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.Transmisja on-line odbędzie się 22 stycznia 2021 o godzinie 18.00. Link do spotkania dostępny będzie na stronie internetowej Książnicy Płockiej oraz na profilu facebookowym biblioteki.

Krzysztof Kłodawski jest doktorem nauk humanistycznych z zakresu historii Uniwersytetu Gdańskiego (2015). Pracuje jako nauczyciel historii oraz wiedzy o społeczeństwie w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Siecieniu. Wykładał na studiach podyplomowych Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. Jest członkiem Stowarzyszenia Archiwistów Polskich Oddział w Płocku.

Publikował w czasopismach: „Studia Mazowieckie”, „Notatki Płockie”, „Płockie Zeszyty Archiwalne”, „Płocki Rocznik Historyczno-Archiwalny”, „Dzieje Dobrzyńskie”, „Z Dziejów Ziemi Dobrzyńskiej”, „Nasze Korzenie”. Był prelegentem i uczestnikiem na wielu sesjach i konferencjach naukowych. Jest współautorem publikacji: „Dzieje Płocka”, t. 2 (2006), „Swoi i obcy na Mazowszu Północnym w minionym tysiącleciu” (2016), „Tutejsi „obcy”. Rozważania o mniejszościach narodowych, etnicznych i religijnych na północnym Mazowszu i ziemi dobrzyńskiej od początku XIX wieku po czasy współczesne” (2019), „Dzieje Płocka”, t. 3.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU