Plakaty z czasów PRL i tańce na starówce. Świętowano 1 Maja

REKLAMA

Obchody Międzynarodowego Święta Pracy są nadal żywe, choć zmieniły swoje oblicze. Nie ma już obowiązkowego przemarszu, a samo święto przebiega w radosnej atmosferze. Tak też było w Płocku.

1 maja od godziny 17 trwały uroczystości, związane z obchodami Międzynarodowego Święta Pracy. Tradycyjnie przeszedł pochód – od Placu Obrońców Warszawy, w kierunku ulicy Kościuszki do Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie złożono kwiaty. Następnie uczestnicy przeszli do ulicy Grodzkiej i tam złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą tragiczną śmierć Posłanki Ziemi Płockiej – Jolanty Szymanek-Deresz.

PowiązaneTematy

Później przyszła pora na część mniej uroczystą. Na Placu Stary Rynek odbył się Piknik Rodzinny, w trakcie którego ustawiono dmuchany plac zabaw dla dzieci, były stoły biesiadne, grilli i stoiska gastronomiczne, w których częstowano domową pomidorówką. Spotkanie uatrakcyjniały występy artystyczne, wszyscy mogli podziwiać również wystawę plakatów pierwszomajowych. Nie zabrakło i tańca, do którego ruszyli uczestnicy obchodów pierwszomajowych.

Przypomnijmy, że Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja, to międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone  na świecie od 1890 roku. W Polsce jest świętem państwowym od 1950 roku.

Tegoroczne obchody zorganizował Sojusz Lewicy Demokratycznej w Płocku wraz z Klubem Niezależnej Myśli Politycznej i Międzyzakładowy Branżowy Związek Zawodowy w Grupie Kapitałowej PKN ORLEN.