Zamknij

Orlen zapowiada budowę elektrowni gazowych. Gdzie powstaną i jaki koszt?

75%
25%
18:19, 23.01.2025 Aktualizacja: 18:21, 23.01.2025 ok. 3 min. czytania
1 PAP PAP

Orlen zapowiada budowę dwóch elektrowni gazowych w Gdańsku i Grudziądzu za ok. 6 mld zł. Jak poinformował PAP w czwartek prezes Orlenu Ireneusz Fąfara, dla projektu w Gdańsku koncern prowadzi zaawansowane prace analityczne, dla Grudziądza 2 wystąpił o pozwolenie na budowę. Dla obu elektrowni Orlen przyjmuje, że będą to bloki parowo-gazowe CCGT.

W Grudziądzu Orlen buduje już 575 MW blok CCGT, który ma być gotowy w 2026 r.

"Jeśli chodzi o projekt Grudziądz 2, to wykonany został już projekt budowlany zamienny, wystąpiliśmy również z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę, a także z wnioskiem do PSE o zwiększenie mocy przyłączeniowej do sieci" - powiedział PAP prezes Ireneusz Fąfara. "Jesteśmy przekonani, że Polska potrzebuje nowych mocy wytwórczych" - zaznaczył.

Jak dodał, w przypadku gdańskiej elektrowni Orlen prowadzi zaawansowane prace analityczne. Fąfara przypomniał, że w 2024 r. koncern zgłosił ten projekt do aukcji rynku mocy, ale nie zdobył kontraktu. "Zakwalifikowano przede wszystkim magazyny energii. Mimo to prowadzimy prace projektowe i przygotowawcze, które docelowo pozwolą na rozpoczęcie także tej inwestycji" - podkreślił Ireneusz Fąfara.

"To działanie w ramach naszej strategii, w której deklarowaliśmy elastyczność inwestycyjną. Nasze podejście zakłada reagowanie na bieżąco, dostosowywanie planów i decyzji inwestycyjnych do zmieniających się uwarunkowań zewnętrznych i rynkowych" - dodał prezes Orlenu. "Dlatego koncern bierze pod uwagę możliwość realizacji obu tych inwestycji, przy nakładach szacowanych obecnie na 6 mld zł" - wskazał.

"Tylko przy takim podejściu jesteśmy w stanie zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne i najlepszy efekt ekonomiczny podejmowanych działań" - ocenił. Prezes zaznaczył, że to właśnie nowe elektrownie gazowe pozwolą wypełnić lukę po jednostkach węglowych, które będą systematycznie wygaszane i dlatego tak istotnym elementem strategii Orlenu są elektrownie gazowo-parowe.

"Na inwestycje we wszystkie projekty, również te już rozpoczęte w Grudziądzu i Ostrołęce planujemy przeznaczyć łącznie ponad 16 mld zł. CCGT Grudziądz 1 i Ostrołęka zostaną przekazane do eksploatacji już w 2026 r., a Siekierki w 2030 r." - dodał.

Prezes Orlenu zaznaczył, że rozwijanie nowych projektów wytwórczych ma dla koncernu zasadnicze znaczenie i jest traktowane priorytetowo, możliwości akwizycji są analizowane w drugiej kolejności.

W ocenie Ireneusza Fąfary, gaz jest kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa transformacji energetycznej Polski, dlatego koncern w strategii stawia nie tylko na rozwój produkcji własnej na rynku krajowym i za granicą, ale również na zwiększenie importu i zabezpieczenie dostaw gazu do Polski, które w 2035 r. mają łącznie wynieść 27 mld m sześc. rocznie.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie oraz sieć stacji paliw, w tym także w Niemczech, na Słowacji, Węgrzech i w Austrii. Rozwija również segment wydobywczy ropy naftowej i gazu ziemnego, segment petrochemiczny, a także energetyczny, w tym z odnawialnych źródeł energii. Planuje też rozwój energetyki jądrowej opartej o małe, modułowe reaktory SMR. (PAP)

wkr/ mmu/ jpn/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 25%
nie podoba mi się 75%
śmieszne 0%
szokujące 0%
przykre 0%
wkurzające 0%
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze [1]

komentarz(1)

Cynik Cynik

0 0

Spoko, będzie i w Płocku...
Już i tak walą w powietrze....

09:13, 24.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%