Po zakupie przez ORLEN spółki medialnej Polska Press, Norges Bank Investment Management ocenił te działania, jako skutkujące ryzykiem „naruszeń praw człowieka”. Teraz norweski bank podjął decyzję o zdjęciu koncernu z "listy wstydu" o rok wcześniej, niż przewidywał czas obserwacji. Jak uznał, działania obecnego Zarządu wyeliminowały stwierdzone wcześniej ryzyka.
Negatywnie działania poprzedniego zarządu spółki od początku sprawowania swojej funkcji oceniał Prezes Zarządu Ireneusz Fąfara. Zapowiadał też podjęcie działań, które spowodują wykreślenie ORLEN z listy obserwacyjnej Norges Bank.
Jak podkreślił, decyzja norweskiego banku to bardzo dobra wiadomość.
- ORLEN odzyskuje zaufanie inwestorów, co od pierwszego dnia pracy jest jednym z moich celów. To także potwierdzenie, że podejmowane przez obecny Zarząd decyzje przywracają ład korporacyjny i kierują spółkę na właściwe tory. ORLEN nigdy nie powinien był znaleźć się na tej wstydliwej liście zaledwie kilkunastu firm, którym zarzucano naruszanie praw człowieka. A doprowadziły do tego politycznie motywowane decyzje poprzedników. Na szczęście to już przeszłość. Norges Bank jasno wskazał, że nasze mechanizmy ochrony wolności prasy spełniają najwyższe międzynarodowe standardy. Teraz skupiamy się na przyszłości i tym, co jest podstawą naszego biznesu zapisaną w naszej ambitnej strategii: Energia jutra zaczyna się dziś – mówi Ireneusz Fąfara.
Aby odzyskać zaufanie norweskiego banku, ORLEN podjął szereg działań i decyzji korporacyjnych.
"W 2024 roku, po raz pierwszy w historii Grupy Polska Press, zorganizowano publiczne postępowania na redaktorów naczelnych poszczególnych tytułów regionalnych należących do wydawnictwa. Proces rekrutacji został przeprowadzony w sposób transparentny, a media były informowane o każdym etapie postępowań, liczbie kandydatów i powodach podjętych decyzji" - informuje koncern.
Przypomina także, iż ORLEN wprowadził w Polska Press „Politykę Ochrony Praw Człowieka w Grupie Kapitałowej ORLEN”, dzięki której dziennikarze i pracownicy wydawnictwa mają możliwość zgłoszenia ewentualnych nadużyć. Koncern uszczegółowił i zaostrzył także wewnętrzne procedury i przepisy, wykluczające jakiekolwiek angażowanie się spółek z Grupy w inicjatywy i projekty o charakterze politycznym, w tym ich finansowanie.
Dzięki tym działaniom, w grudniu ub.r. ORLEN uzyskał pozytywną opinię Rady ds. Etyki działającej przy Norges Bank, co było podstawą do ostatecznej decyzji z 6 lutego br. o wykreśleniu koncernu z listy obserwacyjnej. Norges Bank Investment Management zarządza największym państwowym funduszem inwestycyjnym na świecie, a jego rekomendacje podejmowane na podstawie restrykcyjnych zasad i kryteriów, mogą stanowić wskazówkę dla inwestorów co do oceny danego podmiotu.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz