W czwartek, 28 listopada br. odbyła się IV Konferencja Stron Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej, w której wzięli udział czołowi eksperci, przedstawiciele przemysłu oraz działacze polityczni. Wydarzenie stało się platformą wymiany wiedzy i pomysłów związanych z przyszłością wodoru w gospodarce. Jest to coroczne spotkanie wszystkich sygnatariuszy dokumentu, a jego celem jest podsumowanie prac i osiągnięć oraz przedstawienie celów na kolejny rok. W trakcie konferencji, Minister Klimatu i Środowiska, Paulina Henning-Kloska wręczyła wyróżnienia za rozwój poszczególnych segmentów gospodarki wodorowej.
Jak podkreśla Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych ORLEN, wodór staje się paliwem teraźniejszości, będąc szansą na skuteczną transformację gospodarki w kierunku neutralności klimatycznej.
- Wodór nisko i zeroemisyjny to doskonała odpowiedź na zmniejszanie śladu węglowego w procesach przemysłowych czy transporcie ciężkim i miejskim. Grupa ORLEN czyni intensywne starania, aby wdrażać skuteczne rozwiązania dekarbonizacyjne, co pokazują zrealizowane i wyróżnione projekty – mówi Grzegorz Jóźwiak, który odebrał nagrodę w imieniu ORLENU.
Rada Koordynacyjna ds. Gospodarki Wodorowej, w skład której wchodzi 45 członków reprezentujących sektory administracji, biznesu oraz nauki, w drodze głosowania przyznała wyróżnienie za wszystkie trzy projekty złożone przez ORLEN.
Program „Clean Cities – Hydrogen mobility in Poland”
Flagowy program Grupy ORLEN, który ma na celu budowę pełnego łańcucha wartości paliwa wodorowego dedykowanego sektorowi transportu. Budowane w ramach projektu stacje tankowania wodoru są publicznie dostępne. W 2024 roku ORLEN uruchomił dostawy paliwa wodorowego dla pojazdów komunikacji miejskiej w Poznaniu oraz otworzył stację tankowania wodoru w Katowicach. Dodatkowo, ORLEN prowadzi szereg pilotaży w obszarze wdrożenia paliwa wodorowego w drogowym transporcie publicznym. W roku 2024 dostarczono do Poznania, Wałbrzycha, Płocka i Włocławka ponad 90 tys. kg wodoru jakości automotive, który tankowano do autobusów Solaris, ArturBus, Autosan, Mercedes. Cały program Clean Cities otrzymał dotychczas na realizację trzech faz projektu ok. 76 mln EUR dofinansowania bezzwrotnego w ramach unijnego instrumentu „Łącząc Europę” oraz 20 mln PLN w ramach środków krajowych NFOŚiGW. Uzyskane przez Koncern wsparcie dla trzeciej fazy programu to największy grant w historii instrumentu „Łącząc Europę” w obszarze wodoru.
Akademia H2
Celem organizowanej przez Grupę ORLEN Akademii H2 jest kształcenie kadr w zaawansowanych technologiach wodorowych. Akademia H2, to interdyscyplinarna współpraca światów biznesu i nauki na rzecz rozwoju technologii wodorowych. Akademia H2 łączy kształcenie teoretyczne z praktycznym pogłębianiem wiedzy na terenie zakładów produkcyjnych i centrów B+R partnerów programu, jak również ścisłą współpracę studentów z wykładowcami oraz ekspertami branży. Zajęcia organizowane są w różnych miejscach w Polsce i Europie i pozwalają uczestnikom projektu zobaczyć w praktyce, jak technologie wodorowe funkcjonują w różnych gałęziach gospodarki. Dotychczas z programu skorzystało 60 osób w ramach dwóch edycji. Najlepsi absolwenci rozpoczęli płatne staże, które stwarzają możliwość wdrożenia go w życie. Program jest kontynuowany w cyklach rocznych.
Laboratoria badań wodoru jakości automotive Grupy ORLEN
Rozwój zastosowania wodoru jako nowego paliwa alternatywnego wymaga zbudowania infrastruktury umożliwiającej weryfikację jego wysokiej jakości – przede wszystkim czystości. W lutym 2024 roku w Trzebini uruchomiona została placówka badań wodoru jakości automotive w ORLEN Laboratorium. Pracownia Badań jakości Wodoru została pierwszą w Polsce i trzecią na świecie placówką z akredytacją zaawansowanych metod badawczych wodoru jakości automotive. Pozytywna ocena Polskiego Centrum Akredytacji jest kluczowa dla badań jakości paliwa wodorowego w Polsce. Zakończony sukcesem proces pozyskiwania akredytacji przez ORLEN Laboratorium, to efekt trwających trzy lata przygotowań. Laboratorium jest w stanie zbadać jakość wodoru w przeliczeniu na poziom zanieczyszczenia wynoszący jeden ppb.
Łącznie Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyróżniło pięć przedsiębiorstw - poza ORLENEM byli to: Gas System, Politechnika Krakowska, Dolnośląska Dolina Wodorowa i Arcerol Mittal.
Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej podpisane pomiędzy przedstawicielami polskiej administracji, biznesu i nauki, stanowi kluczowy instrument wykonawczy Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r. W jego ramach powołano Radę Koordynacyjną ds. Gospodarki Wodorowej oraz grupy robocze, zajmujące się różnorodną tematyką m.in. wytwarzaniem wodoru, jego dalszym wykorzystaniem czy rozwojem dolin wodorowych. W ramach grup roboczych przedstawiciele administracji publicznej, sektora prywatnego oraz świata nauki wypracują rozwiązania i rekomendacje zmierzające do osiągniecia celów wskazanych w porozumieniu tj. do rozwoju gospodarki wodorowej z wykorzystaniem polskiego wkładu (tzw. local content).
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz