Lato w mieście nie musi być nudne. Może być pełne pouczających przygód. Wszystko to za sprawą Wakacji z ORLENEM i Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerskiego Zespołu "Dzieci Płocka", które zaprosiło młodych ludzi z roczników 2009-2018 na wyjątkowe, bezpłatne półkolonie.
– Dochodziły do nas sygnały i sami obserwowaliśmy, że dzieci nie zawsze mogą uczestniczyć w różnego rodzaju formach wypoczynku wyjazdowego podczas wakacji. Nie każdego rodzica na to stać. Stąd takie wsparcie wydaje mi się bardzo istotne. Tutaj dzieci mogą wspólnie spędzić czas, socjalizować się. Ta nasza inicjatywa, czy innych instytucji, to takie panaceum na ekran komputera, bo to jest, niestety, podstawowa rozrywka wielu dzieci w wakacje. Mam nadzieję, że to też będzie owocowało tym, że część uczestników poczuje ten klimat zespołowy i może będzie chciało zasilić nasze szeregi, może stanie się Dziećmi Płocka i w przyszłym roku będziemy mieli nowych tancerzy – mówi Tadeusz Milke, dyrektor HZPiT "Dzieci Płocka".
Uczestnicy turnusu, który odbywał się od 5 do 9 sierpnia, mieli okazję dobrze się bawić zarówno podczas zajęć w siedzibie Harcerskiego Zespołu "Dzieci Płocka" im. Druha Wacława Milke, jak i na wycieczkach. Program wydarzeń przygotowany został z uwzględnieniem tematyki kulturowej, regionalnej i szeroko rozumianych tradycji ludowych.
W pierwszym dniu półkolonii dzieci miały okazję lepiej poznać historię najstarszego w Polsce Zespołu Ludowego oraz różnorodne aspekty tradycji ludowej, takie jak muzyka, taniec, stroje i zabawy. Odbyły się zajęcia taneczne i warsztaty artystyczne.
Dzień Rycerski to podróż w czasy średniowiecza. Dzieci obejrzały pokaz walk rycerskich i wysłuchały opowieści o życiu w zamkach. Następnie nauczyły się bezpiecznego posługiwania się mieczem treningowym i wzięły udział w turnieju strzeleckim z wykorzystaniem zabawkowej kuszy. Na koniec uczestnicy stworzyli swoje tarcze herbowe.
W tym dniu dzieci miały szansę doświadczyć życia w stylu harcerskim, z naciskiem na pracę zespołową oraz gry i zabawy zuchowe. Młodzi ludzie nauczyli się budowania obozowiska i piosenek harcerskich. Uczestnicy wzięli też udział w szkoleniu z pierwszej pomocy.
Czwartego dnia przyszedł czas na eksplorację lokalnej kultury i historii. Dzieci odwiedziły Katedrę i inne ważne miejsca związane z historią Płocka i Zespołu "Dzieci Płocka".
Odbył się też spacer brzegiem Wisły, który stanowił doskonałą okazję do lekcji przyrody oraz obserwacji lokalnej fauny i flory.
Ostatni dzień Półkolonii z Zespołem "Dzieci Płocka" poświęcony był folklorowi. Uczestnicy mieli okazję poznać różne rodzaje tańca i spróbować swoich sił na parkiecie. Młodzi ludzie wybrali się też na wycieczkę do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Po zakończeniu aktywności zaplanowanych w ramach Półkolonii z Zespołem "Dzieci Płocka", młodzi ludzie zaprezentowali rodzicom efekty swojej wakacyjnej przygody.
Sponsorem półkolonii z Zespołem "Dzieci Płocka" był ORLEN, który kolejny raz zaplanował akcję "Wakacje z ORLENEM". Dzieci z Płocka i sąsiednich gmin (Stara Biała, Łąck, Gąbin, Słupno, Radzanowo i Nowy Duninów) mogły wziąć udział w półkoloniach: sportowych, kulturalnych, językowych, półkoloniach „Laba w mieście” czy półkoloniach z Zespołem Dzieci Płocka. Udział w nich był bezpłatny.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku
Jak w Płocku będą muzułmanie i z czasem Płock stanie się miastem islamskim z prawem szariatu to wynika z tego że te kobiety z lewicy same kręcą na siebie bat 🤣 płoccy mężczyźni będą mieli super ale kobiety nie będą miały nic do gadania. W końcu będzie normalnie. W ramach integracji i tolerancji przechodzimy na islam
Jestem za
15:45, 2025-07-27
Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku
W ramach integracji z migrantami konieczne jest prawo szariatu jako nasze prawo które należy już wprowadzać w Polsce która musi być krajem islamskim. Tego chcą Polacy. W prawie szariatu istnieją surowe kary i zakazy, które w niektórych krajach muzułmańskich są nadal stosowane. Oto najostrzejsze z nich: ### **1. Kary śmierci (hadd)** - **Za apostazję (ridda)** – porzucenie islamu przez muzułmanina może być karane śmiercią w krajach takich jak Arabia Saudyjska, Iran, Sudan i Afganistan (według talibów). - **Za bluźnierstwo** – znieważenie islamu, proroka Mahometa lub Koranu może prowadzić do egzekucji (np. Pakistan, Iran). - **Za cudzołóstwo (zina)** – jeśli osoba jest zamężna/żonata, karą może być ukamienowanie (Arabia Saudyjska, Somalia, niektóre regiony Nigerii). - **Za homoseksualizm (liwāt)** – w Iranie, Arabii Saudyjskiej, Jemenie i pod rządami talibów w Afganistanie może być karany śmiercią. ### **2. Okaleczające kary cielesne** - **Obcięcie ręki za kradzież (hiraba)** – stosowane w Arabii Saudyjskiej, Sudanie i niektórych regionach Nigerii. - **Chłosta (jald)** – np. za picie alkoholu (w Iranie do 80 batów), za nieprzyzwoite zachowanie (np. w Brunei). ### **3. Zakazy pod groźbą surowych kar** - **Picie alkoholu (khamr)** – w Arabii Saudyjskiej, Iranie, Sudanie karane chłostą lub więzieniem. - **Niezachowanie hidżabu (w niektórych krajach)** – np. w Iranie i Afganistanie kobiety mogą być aresztowane za niestosowne okrycie głowy. - **Niewierność małżeńska** – w niektórych krajach (np. Somalia, Brunei) może prowadzić do kary śmierci. - **Uprawianie magii i czarów (sihr)** – w Arabii Saudyjskiej i Sudanie może być karane śmiercią. ### **4. Dysproporcje w prawach kobiet i mężczyzn** - **Świadectwo kobiet w sądzie** – w niektórych przypadkach (np. przy sprawach o cudzołóstwo) wymagane są zeznania **dwóch kobiet** zamiast jednego mężczyzny. - **Zakaz małżeństw międzyreligijnych** – muzułmanka nie może wyjść za niemuzułmanina (w większości krajów szariatu). - **Kary za "nieposłuszeństwo żony"** – w niektórych interpretacjach mąż ma prawo "dyscyplinować" żonę (np. wg szkoły hanbalickiej). ### **Gdzie te kary są stosowane?** Najsurowsze wykonywanie prawa szariatu występuje w: - **Arabii Saudyjskiej** (publiczne egzekucje, chłosta) - **Iranie** (kamienowanie, kary śmierci za apostazję) - **Sudanie** (obcinanie kończyn za kradzież) - **Afganistanie pod talibami** (publiczne egzekucje, zakaz edukacji kobiet) - **Brunei** (śmierć za homoseksualizm)
Za islamem
15:34, 2025-07-27
Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku
Ja uważam że Polska od dawno powinna być islamska i w końcu musi obowiązywać w Polsce prawo szariatu. Wtedy będzie ład i porządek. Prawo szariatu (arab. *الشريعة الإسلامية*, *ash-sharīʿa al-Islāmiyya*) to kompleksowy system norm religijnych, moralnych i prawnych, który wywodzi się z islamu. Obejmuje on wszystkie aspekty życia muzułmanina – od modlitwy i postu, przez sprawy rodzinne i handlowe, po kary za przestępstwa. ### **Główne źródła szariatu:** 1. **Koran** – święta księga islamu, uważana za bezpośrednie słowo Boga (Allaha). 2. **Sunna** – zbiór tradycji (hadisów) dotyczących czynów i słów proroka Mahometa. 3. **Idżma** – konsensus uczonych islamskich (ulema) w kwestiach niejasnych. 4. **Kijas** – rozumowanie analogiczne, stosowane w przypadku braku jasnych wskazówek w Koranie i Sunnie. ### **Główne dziedziny prawa szariatu:** 1. **‘Ibadaat (obrzędy religijne)** – modlitwa (*salat*), post (*saum*), jałmużna (*zakat*), pielgrzymka (*hadżdż*). 2. **Mu’amalat (stosunki społeczne)** – prawo rodzinne (małżeństwo, rozwód, dziedziczenie), handel, umowy. 3. **Uqubat (kary)** – za przestępstwa takie jak kradzież (*hiraba*), cudzołóstwo (*zina*), apostazja (*ridda*). ### **Szkoły prawne (madhahib) w islamie sunnickim:** 1. **Hanaficka** – najbardziej liberalna, dominuje w Turcji, Azji Środkowej. 2. **Malikicka** – popularna w Afryce Północnej. 3. **Szafi’icka** – rozpowszechniona w Egipcie, Indonezji, części Bliskiego Wschodu. 4. **Hanbalicka** – najbardziej rygorystyczna, np. w Arabii Saudyjskiej (wahabizm). **Szyici** mają własne szkoły, np. **dżafarycką**, która dominuje w Iranie. ### **Kontrowersje wokół szariatu:** - **Kary cielesne** – takie jak chłosta (*hadd*) za cudzołóstwo czy obcinanie ręki za kradzież. - **Równouprawnienie kobiet** – np. w dziedziczeniu (kobieta dziedziczy połowę tego, co mężczyzna) lub świadczeniu przed sądem. - **Wolność wyznania** – apostazja (porzucenie islamu) w niektórych krajach jest karana śmiercią. ### **Gdzie obowiązuje szariat?** - **W pełni** – Arabia Saudyjska, Iran, Sudan, niektóre regiony Nigerii i Pakistanu. - **Częściowo** – Egipt, Maroko, Indonezja (tylko w sprawach rodzinnych dla muzułmanów). - **W świeckich systemach prawnych** – np. Turcja, Tunezja (choć w życiu prywatnym muzułmanie mogą stosować zasady szariatu).
Za islamem
15:31, 2025-07-27
Tragiczny wypadek w powiecie płockim
Ile Polaków ma jeszcze zginąć na tych drogach żeby wrescie ktoś się obudził . Gdzie jest ta Policja .
wojtek
09:30, 2025-07-27
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz