Zamknij

Zielona elektrownia w ORLENIE [PODCAST]

Agnieszka StachurskaAgnieszka Stachurska 12:41, 10.06.2024 Aktualizacja: 12:43, 10.06.2024
Skomentuj

ORLEN Bez Tajemnic

Dlaczego na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku powstała farma fotowoltaiczna? Czemu ORLEN inwestuje w zieloną energię? Jakie jeszcze inwestycje z tego zakresu są planowane? M.in. o tym opowiada nam Przemysław Rosuł, Kierownik Zespołu Energetyki Odnawialnej ORLEN.

Na terenie Zakładu Produkcyjnego Orlenu powstała duża farma fotowoltaiczna. Skąd w ogóle ten pomysł?

- Staramy się wykorzystywać nasze nieruchomości własne. Te nieruchomości, które już dzisiaj nie będą rozbudowywane o instalacje wiodące, zabudowujemy instalacjami fotowoltaicznymi. Innymi słowy, tam gdzie nie rozbudowujemy już zakładu produkcyjnego, tam wykorzystujemy wolne przestrzenie na odnawialne źródła energii.

Jaką przestrzeń zajmuje ta farma?

- To duży obszar, bo w sumie to jest około 10 hektarów, a sama instalacja to 4,8 MW. Zbudowana jest z 8700 modułów, 32 inwerterów i 3 stacji transformatorowych. Także jest to już duża instalacja.

Jaką moc wytwarza?

- 4,8 MW zainstalowanej mocy, co da nam średniorocznie możliwość wyprodukowania 5 gigawatogodzin (GWh) czystej zielonej energii elektrycznej.

I kto z tej energii będzie korzystał?

- Przede wszystkim Zakład Produkcyjny ORLENU. Rozpoczynamy proces dekarbonizacji, czyli proces, w którym wykorzystujemy zieloną energię elektryczną wytworzoną z farmy fotowoltaicznej na potrzeby instalacji produkcyjnych. Chcemy, aby te instalacje produkcyjne korzystały właśnie z zielonej energii i ograniczały dwutlenek węgla, ślad węglowy i stawały się bardziej ekologiczne.

Czy taka farma będzie funkcjonowała już zawsze, czy ma jakiś okres eksploatacji?

- Żywotność tego typu instalacji przewidywana jest na okres 25 lat. To, oczywiście, wszystko zależy też od warunków, gdzie one są posadowione, jak wygląda sama eksploatacja, czy dbamy o te instalacje, robimy na bieżąco przeglądy. Natomiast średnio jest to 25 lat.

A kto na bieżąco będzie nadzorował tę farmę fotowoltaiczną? Jest to jednak trochę inny profil działalności, niż w zakładzie produkcyjnym.

- Tak, to oczywiście jest inny zakres. Natomiast instalacje fotowoltaiczne co do zasady nie są uciążliwe. Jeśli chodzi o eksploatację, nadzór, jest dość łatwy, mniej skomplikowany i mniej czasochłonny. Będziemy posiłkować się w tym zakresie naszymi specjalistami ze spółki ORLEN Serwis. Wspierać nas będą też koledzy z bloku gazowo-parowego. Będziemy posługiwali się wewnętrznymi siłami i możliwościami. Jeżeli chodzi o serwisowanie, mamy wydłużone okresy gwarancji producenta, więc jesteśmy zabezpieczeni na przyszłość.

Dlaczego w ogóle ORLEN inwestuje w taką zieloną energię? Z czego to wynika?

- Generalnie zmieniamy postrzeganie i staramy się, żeby ORLEN był multienergetyczny i wykorzystywał zieloną energię elektryczną wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Nie chodzi tu tylko o to, że cały świat idzie w tym kierunku, ale jest to przede wszystkim wykorzystywanie tej energii, która jest dzisiaj dostępna przy stosunkowo niskich nakładach i która przede wszystkim jest zielona.

Czy planujecie jeszcze budowę farm fotowoltaicznych w Płocku?

- Zakład rozbudowuje się, powiększa, więc i siłą rzeczy pojawiają się wolne tereny. Ruszyliśmy z kolejnym projektem, tym razem mniejszej farmy fotowoltaicznej o mocy 2 megawatów, a zakończyliśmy też instalacje tego typu na naszych terminalach paliw.

Panele fotowoltaiczne pojawiły się też na jednej ze stacji paliw w Płocku. To jest również ten kierunek, w którym idziecie?

- Tak, poza tymi dużymi instalacjami na terenie Zakładu Produkcyjnego, na terminalach paliw, kończymy pierwszy cykl zabudowy naszych 30 stacji paliw. Planujemy również kolejne. Z uwagi na to, że każdą stację musimy poddawać analizie, sprawdzać możliwości, nośność dachu i inne aspekty zacienienia chociażby, sukcesywnie przygotowujemy kolejne stacje paliw. Następnie przystępujemy do realizacji, czyli do samej zabudowy tych mikroinstalacji.

A co dają takie panele fotowoltaiczne na stacji? To jest dla Was jakaś oszczędność? Czy chodzi tylko o ekologię?

- Oczywiście jedno łączy się z drugim. Natomiast poza ekologią, mikroinstalacje na tych stacjachpokrywają w około trzech czwartych zapotrzebowania stacji paliw na prąd. Tym samym, ograniczamy poprzez tę inwestycję zużycie energii oraz koszty zakupu energii elektrycznej.

O panelach fotowoltaicznych mówi się zazwyczaj w kontekście albo dużych farm fotowoltaicznych, albo domów jednorodzinnych, bo tam mamy dachy, czy też budynków użyteczności publicznej. A co, jeżeli ktoś ma mieszkanie? Jest szansa na instalację paneli?

- Tak. Obecnie panele są na tyle wydajne, a ich możliwości produkcyjne bardzo zaawansowane, w związku z czym jest możliwość montażu mikroinstalacji np. na balkonach. Oczywiście, zależy to również od zgody spółdzielni na dokonywanie takiej zabudowy na użytek własny. Ale jak najbardziej, w mieszkaniu też możemy mieć oszczędności tego typu. Zakładam, że w przeciągu najbliższego czasu takie możliwości się pojawią. Spółdzielnie raczej będą wyrażały zgodę, a to oznacza, że indywidualni mieszkańcy dla swojego gospodarstwa domowego będą mogli instalować tego typu panele fotowoltaiczne.

A jaki jest kierunek ORLENU jeżeli chodzi o fotowoltaikę? Będziecie budować farmy fotowoltaiczne na wszystkich swoich wolnych terenach?

- Jako grupa mamy założenia, że do 2030 roku musimy osiągnąć 9 GW zainstalowanej zielonej energii elektrycznej. I to wyzwanie przekłada się na potrzebę realizacji w zakresie zarówno fotowoltaiki, jak i wiatrowych farm lądowych czy morskich. Ten wynik musimy osiągnąć z tych trzech źródeł.

Czyli możemy zakładać, że jednak tych farm fotowoltaicznych też przybędzie?

- Tak, mamy sporo projektów na różnym stopniu zaawansowania, także prowadzimy już dalsze projekty związane z budową farm fotowoltaicznych.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Agnieszka Stachurska

[WIDEO]6360[/WIDEO]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%