Zamknij

Wolontariat Pracowniczy w Grupie ORLEN [PODCAST]

Agnieszka StachurskaAgnieszka Stachurska 11:44, 21.05.2024 Aktualizacja: 20:08, 04.06.2024
Skomentuj

Czym jest i od kiedy działa Program Wolontariatu Pracowniczego? Jakie najciekawsze projekty zrealizowali pracownicy Grupy Kapitałowej ORLEN? I jakie nowe działania Fundacja ORLEN planuje dla swoich wolontariuszy? O tym opowiada Angelika Niedziółka, kierowniczka projektu, Dział Projektów Społecznych Fundacji ORLEN.

Czym jest i od kiedy działa program wolontariatu pracowniczego w Grupie ORLEN? Jak wyjaśnia Angelika Niedziółka, program wolontariatu prowadzony przez Fundację ORLEN działa w takim kształcie od 2019 roku, więc w tym roku obchodzi pięciolecie funkcjonowania.

- Jest to wsparcie pracodawcy w działaniach społecznych pracowników, które u nas realizowana jest dwutorowo. My, jako Fundacja ORLEN inicjujemy akcje i zapraszamy do ich realizacji pracowników, ale też oddajemy inicjatywę w ręce samych wolontariuszy, pozwalając im zgłaszać własne, oddolne projekty. Z radością mogę powiedzieć po tych pięciu latach, że jest to zdecydowana większość projektów, takie inicjatywy zgłoszone oddolnie, w których wolontariusze wyłapują te lokalne perełki i potrzeby oraz zgłaszają nam w minimum dwuosobowych zespołach - wyjaśnia kierowniczka projektu.

Jak podkreśla, zazwyczaj te zespoły są dużo większe i, co ciekawe, nie ma tu żadnych ograniczeń tematycznych - podejmowane są działania na rzecz środowiska, zwierząt, ludzi, czy różnych grup potrzebujących.

- Wspieramy wolontariuszy i liderów merytorycznie oraz finansowo. Na przykład w Mocarzewie, gdzie przeprowadzaliśmy remont w szkole specjalnej, konieczny był zakup pędzli, wałków, czy farb i to zapewniają właśnie środki z fundacji - mówi Angelika Niedziółka.

https://petronews.pl/mocarze-sa-w-mocarzewie-wolontariusze-orlenu-zorganizowali-pomoc-film-zdjecia/ Tylko w ubiegłym roku pracownicy zgłosili oddolnie ponad 170 projektów w całej Grupie ORLEN. A dlaczego koncern angażuje się w tego typu projekty?

- To będzie pewnie duże uproszczenie, ale ten potencjał do zmiany świata na lepsze, i nie tylko w kontekście rozwoju biznesu, ale też rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i takiej odpowiedzialności za świat, za ludzi, za różne potrzeby społeczne, jest właśnie w ludziach. Dla mnie to jest realne przeniesienie tych wartości, które są gdzieś wywieszone na ścianach i wdrożenie ich w życie - podkreśla nasza rozmówczyni.

Zaznacza też aspekt integracyjny, dzięki któremu wolontariusze poznają się bliżej, co skutkuje również nowymi pomysłami i współpracami, ale i odkrywaniem potencjału u pracowników, dotąd niedostrzeżonego.

- Mnie ostatnio ujęła taka historia, którą podzieliła się jedna z wolontariuszek. To, że poszła na wolontariat spowodowało, że zaczęła myśleć o zostaniu rodziną zastępczą. Kiełkowało to w niej, ale zaczęło się właśnie od wolontariatu, od pierwszej wizyty w placówce opiekuńczo-wychowawczej, w której miała okazję być na święta, a potem wróciła do niej już sama. O wielu takich efektach pewnie nie wiem, ale to jest coś, co na pewno będę nosiła też sobie w sercu - mówi ze wzruszeniem Angelika Niedziółka.

Aby zachęcić pracowników do wolontariatu, Fundacja ORLEN powołała grono ambasadorów wolontariatu, czyli ludzi już zaangażowanych w tę ideę z różnych spółek grupy kapitałowej.

- Wydaliśmy też przy współpracy z czterema organizacjami społecznymi poradnik "Twoja droga do wolontariatu", który w skrócie pomaga działać nie tylko sercem, ale i z głową, czyli przewidzieć pewne pytania, które warto zadać w placówce, którą chcemy wspierać. Pokazujemy na co uważać przy współpracy z różnymi typami beneficjentów, są tam też pomysły na działania. Udostępniliśmy go w pierwszej kolejności pracownikom, ale jest również dostępny na stronie fundacji, więc mamy nadzieję, że będzie także inspiracją do wolontariatu pracowniczego, czy w ogóle szerzej, do zaangażowania społecznego nie tylko w Grupie ORLEN - wyjaśnia kierowniczka projektu.

Warto podkreślić, że działania wolontariuszy wspierają nie tylko konkretne osoby czy placówki, ale i przyczyniają się do poprawy stanu środowiska. Przykładem takich akcji jest np. posadzenie 20 tysięcy drzew na 20-lecie istnienia Fundacji ORLEN czy wysiewanie łąk w miastach.

- Jedną z akcji, która też mnie ujęła i wyszła z takiego osobistego doświadczenia wolontariuszki, jest akcja w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów. Wolontariuszka była tam w komisji wyborczej i zobaczyła, jak ci ludzie są spragnieni kontaktu z osobami zewnętrznymi. Kiedy dowiedziała się o programie wolontariatu pracowniczego, zgłosiła projekt, w którym postanowiła odwiedzić tych pensjonariuszy razem z koleżankami i kolegami z pracy, spędzić z nimi czas. Były przeróżne warsztaty, od grania w bingo, po różne plastyczne, nawet granie w kosza, gdzie zorganizowano taki niski kosz, że nawet panie na wózkach inwalidzkich były w stanie wrzucić piłkę. Wracają tam teraz regularnie, zgłaszają nam ten projekt, więc od takiej osobistej historii, która gdzieś tam zakiełkowała, została nawiązana długofalowa przyjaźń z placówką - opowiada Angelika Niedziółka.

Szczególną okazją do podziękowań dla tych działań jest Dzień Wolontariusza, obchodzony 5 grudnia. To właśnie zwykle w okolicach tej daty organizowana jest Gala Wolontariatu Grupy ORLEN, dzięki której wolontariusze mogą spotkać się osobiście. Organizowany jest także konkurs na Wolontariat Roku, który dodatkowo pozwala docenić działania pracowników.

[WIDEO]6311[/WIDEO]

Słuchaj nas na Spotify!

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%