Dlaczego to badanie jest takie ważne? Próbka pobrana w cytologii płynnej jest dla cytomorfologa bardziej wartościowym materiałem. Można poddać ją specjalnej obróbce, pozwalającej usunąć takie zanieczyszczenia, jak komórki zapalne, krew czy śluz i uzyskać bardziej wiarygodny wynik, a dodatkowe badanie HR HPV DNA pozwala stwierdzić, czy kobieta jest nosicielem wysokoonkogennego wirusa brodawczaka ludzkiego, będącego główną przyczyną raka szyjki macicy.
- To nowość w ofercie naszej placówki i najlepszy prezent, jaki każda z pań może dla siebie zrobić. To również nasz kolejny krok, zaraz po uruchomieniu Centrum Onkologii, w kierunku zapewnienia mieszkańcom naszego regionu kompleksowych usług z zakresu profilaktyki i leczenia nowotworów - mówi Stanisław Kwiatkowski, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.
Negatywny wynik tego badania wskazuje na małe prawdopodobieństwo zachorowania w ciągu najbliższych lat.
- Tu pamiętać należy, iż negatywny wynik HPV oznacza, iż ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy w ciągu 5 najbliższych lat jest minimalne. Dlatego warto się badać, bo rak szyjki macicy rozwija się nawet 10 lat, a wcześnie wykryty daje 99,9% szans na wyleczenie! - podkreśla Aleksandra Ciuśniak, diagnosta laboratoryjny, cytomorfolog, kierownik Zespołu Techników w Zakładzie Patomorfologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.
Poradnia Ginekologiczno-Położnicza i Ginekologii Onkologicznej mieści się na I piętrze w budynku Przychodni Specjalistycznych. By zostać jej pacjentką nie jest potrzebne skierowanie wystawione przez lekarza POZ czy specjalistę. Wystarczy zarejestrować się do Poradni, korzystając z rejestracji ogólnej.
Zasady rejestracji: https://www.wszplock.pl/rejestracja-pacjentow/.
Godziny pracy Poradni Ginekologiczno- Położniczej i Ginekologii Onkologicznej: https://www.wszplock.pl/przychodnia-specjalistyczna/.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz