10 października, jak co roku od 32 lat, obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Ja jednak uczulam Państwa, że o zdrowie trzeba dbać cały rok. Większość z nas żyje intensywnie, a stres staje się waszym nieodłącznym towarzyszem. Dbanie o zdrowie psychiczne staje się kluczowe dla zachowania harmonii i równowagi, a przynajmniej do dążenia w tym kierunku.
Dlaczego zdrowie psychiczne jest tak ważne?
Zdrowie psychiczne, podobnie jak fizyczne, wpływa na wszystkie obszary naszego życia – na relacje z innymi, naszą pracę, poziom energii i motywację. Bardzo trudno jest budować dobre związki, wychowywać dzieci, uczyć się czy pracować, kiedy chroniczny stres, depresja czy lęki, mogą poważnie zakłócić codzienne funkcjonowanie i prowadzić do pogorszenia jakości życia. Dlatego chcę Państwa namówić, żebyście zaczęli zwracać uwagę na swoje emocje, myśli i samopoczucie, by na wczesnym etapie przeciwdziałać ewentualnym problemom.
Wielu moich pacjentów nie miało pojęcia w jaki sposób zatroszczyć się o siebie i dowiadywaniu się o tym w momencie, kiedy zgłaszali się na terapie z objawami bardzo utrudnianymi im życie.
Poniżej przygotowałam dla Państwa receptę na zadbanie o siebie w najlepszy możliwy sposób.
Ćwiczenia fizyczne mają udowodnione działanie antystresowe. Nawet krótki spacer może poprawić nastrój, a regularne ćwiczenia sprzyjają produkcji endorfin, hormonów szczęścia, które pomagają w redukcji napięcia emocjonalnego i poradzeniu sobie z nadmiarem kortyzolu (hormonu stresu).
Odpowiednia ilość i jakość snu, czyli około 8 godzin, ma ogromne znaczenie dla naszej psychiki. Brak snu lub jego niska jakość może prowadzić do pogorszenia koncentracji, drażliwości i obniżonego nastroju.
Techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga czy ćwiczenia oddechowe, mogą pomóc w zredukowaniu stresu i utrzymaniu równowagi emocjonalnej. Świadome oddychanie to prosty sposób na wyciszenie umysłu w momentach napięcia.
Silne więzi z innymi ludźmi są fundamentem dobrego zdrowia psychicznego. Wsparcie bliskich pomaga przetrwać trudne chwile, a rozmowa o swoich problemach może być pierwszym krokiem do ich rozwiązania. Jeśli nie macie zbyt wielu relacji z ludźmi, zastanówcie się gdzie w waszej okolicy możecie spotkać osoby, z którymi możecie mieć coś wspólnego.
W dzisiejszych czasach łatwo jest zatracić się w obowiązkach zawodowych, zaniedbując własne potrzeby. Wyznaczenie granic i czas na odpoczynek jest kluczowy dla utrzymania zdrowej równowagi i uniknięcia wypalenia zawodowego. Na początku zróbcie sobie audyt i sprawdźcie ile czasu poświęcacie na pracę, obowiązki, a ile na odpoczynek, przyjemności czy spotkania z ludźmi. Bardzo często słyszę od pacjentów, że dużo pracują i nie maja czasu na znajomych… To, w jaki sposób dysponujecie swoim czasem wolnym, zależy w głównej mierze od was.
To, jak postrzegamy świat i nasze codzienne wyzwania, ma ogromny wpływ na nasz nastrój. Ćwiczenie pozytywnego podejścia do życia, choć nie zawsze łatwe, może pomóc w redukcji stresu i poprawić ogólne samopoczucie. Zwróćcie uwagę na to, jaka narracja odbywa się w waszej głowie, co sami do siebie mówicie i jak to wpływa na wasze zachowanie.
Nie zawsze jesteśmy w stanie poradzić sobie sami z problemami. Czasami rozmowa z psychologiem, terapeutą lub psychiatrą może być niezbędna, by otrzymać odpowiednie wsparcie, czy rozpocząć leczenie.
Warto pamiętać, że korzystanie z pomocy psychologa czy psychiatry nie jest oznaką słabości, lecz odwagi i świadomości swojego problemu.
Czytajcie poradniki, szukajcie profesjonalnej wiedzy, uczestniczcie w warsztatach i treningach psychologicznych.
Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Państwa pomocny i będzie drogowskazem w drodze do zadbania o siebie.
Magdalena Chorzewska
Instytut Emocji Medic Park
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz