Zamknij

To pierwsze takie zabiegi w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku!

19:11, 11.10.2024 PAP Aktualizacja: 19:14, 11.10.2024
Skomentuj

Pierwsze zabiegi litotrypsji wewnątrznaczyniowej u dwojga pacjentów Klinicznego Oddziału Kardiologicznego przeprowadzono 9 października w Pracowni Hemodynamicznej - poinformował w piątek Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku (WSzZ).

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku przeprowadzono pierwsze zabiegi litotrypsji wewnątrznaczyniowej u dwojga pacjentów Klinicznego Oddziału Kardiologicznego. Zabiegi te wejdą na stałe do oferowanych tam świadczeń - poinformowała placówka.

"Procedura u operowanych pacjentów odbyła się bez powikłań" - podkreśliła placówka.

Przezskórną litotrypsję zwapnień wykonano za pomocą urządzenia emitującego falę ultradźwiękową modyfikującą zwapniałe zmiany miażdżycowe w tętnicach wieńcowych, co umożliwia wstawienie stentu.

"Jest to kolejna, po rotablacji, metoda stosowana w naszym szpitalu pozwalająca na skuteczną angioplastykę mocno uwapnionych naczyń" - podkreśliła kierownik Klinicznego Oddziału Kardiologicznego WSzZ dr n. med. Agnieszka Wsół. Dodała, że zabiegi takie poprawiają komfort i długość życia pacjentów kardiologicznych. Zostaną tam wprowadzone na stałe do oferowanych przez oddział świadczeń.

Z początkiem czerwca część oddziałów WSzZ przekształciła się w oddziały kliniczne. Przekształcenia pozostałych oddziałów szpitalnych zgodnie z porozumieniem z Akademią Mazowiecką w Płocku, która drugi rok akademicki kształci także studentów na kierunku lekarskim, został rozłożony na lata 2025-2027.

WSzZ - jak podaje samorząd województwa, któremu podlega placówka - to największy szpital na północno-zachodnim Mazowszu. Zasięgiem obejmuje Płock i powiaty płocki, sierpecki i gostyniński. Ma 23 oddziały i 31 poradni specjalistycznych. W 2023 r. było tam hospitalizowanych ponad 30 tys. osób.

W czerwcu szpital informował o przeprowadzonych tam pierwszych zabiegach ablacji u trojga pacjentów Klinicznego Oddziału Kardiologicznego. Zabieg wykonuje się u pacjentów z migotaniem przedsionków, u chorych z trzepotaniem przedsionków i z innymi nadkomorowymi i komorowymi arytmiami.

Zabiegi wykonane w WSzZ przeprowadzono metodą RF, w której końcówki elektrody podgrzane są przepływającym przez nią prądem do 40-70 st. C., przy czym możliwe jest tam również wykonywanie krioablacji, w której dochodzi do schłodzenia końcówki elektrody do minus 30-80 st. C.

Placówka zapowiedziała wtedy wprowadzanie nowych technologii z zakresu kardiologii inwazyjnej dla pacjentów ze zwapnieniami w tętnicach wieńcowych. (PAP)

mb/ joz/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Żart??!Żart??!

1 0

Kliniczny??!! 13:47, 12.10.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%