Zagadka łysienia plackowatego: jakie są jej tajemnice i jak je rozwiązać? Odpowiada lekarz Anna Domagała, dermatolog z Medic Park w Płocku.
To przewlekła, choroba zapalna, która przebiega z uszkodzeniem mieszków włosowych. Objawia się utratą włosów na skórze głowy, czasem rzęs, brwi, w okolicach pachowych oraz okolicy narządów płciowych.
Łysienie plackowate jest chorobą znacząco pogarszającą jakość życia i w wielu przypadkach uniemożliwia normalne funkcjonowanie w życiu społecznym czy zawodowym, może też prowadzić do znacznego obniżenia samopoczucia, a nawet depresji.
Według danych, choroba ta dotyka ok. 0,2% populacji. Chorują kobiety i mężczyźni w podobnym stopniu. Łysienie plackowate może się pojawić w każdym wieku, jednak najczęściej dotyka dzieci lub młodych dorosłych. Proces chorobowy najczęściej pojawia się nagle i zwykle obserwuje się ogniskową utratę włosów (tak zwane "placki"). Może to być jedno ognisko lub kilka ognisk.
Łysienie plackowate jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Urata włosów wywołana jest reakcją immunologiczną organizmu, która prowadzi do wywołania wokół mieszka włosowego stanu zapalnego. W efekcie ulega on miniaturyzacji, dochodzi do ścieńczenia, a w końcu wypadania włosów.
U pacjentów z łysieniem plackowatym należy wykluczyć współistnienie innych chorób z kręgu autoimmunologii, takich jak: choroba Hashimoto, choroba Graves-Basedowa, bielactwo, reumatoidalne zapalenie stawów czy toczeń rumieniowaty układowy.
Część chorych doświadcza przed pojawieniem się objawów silnego bądź długotrwałego stresu. Dodatkowo stres związany z chorobą, utratą włosów, obniżeniem jakości życia - nasila chorobę. Powstaje spirala stresu i mechanizm błędnego koła. Dlatego w tej jednostce chorobowej tak ważne jest wsparcie psychologiczne chorych.
Łysienie plackowate należy do łysienia niebliznowaciejącego, co oznacza, że możliwy jest całkowity odrost włosów.
Jakie są aktualnie dostępne metody leczenia:
- miejscowe preparaty sterydowe
- miejscowe stosowanie cygnoliny, DCP, które działają.
- iniekcje doogniskowe z preparatami sterydowymi, najczęściej z triamcinolonem
- doustne leki immunosupresyjne takie jak sterydy lub cyklosporyna.
- fototerapia UVB dostępna w Medic Park w Płocku
Ciekawym faktem jest, że łysienie plackowate może dotyczyć paznokci. Według danych, zmiany paznokciowe obserwowane są u ok. 10% chorych. Objawia się drobnymi, wgłębieniami w obrębie płytki paznokciowej, podłużnym pobruzdowaniem lub pęknięciami.
Anna Domagała
Celem umówienia wizyty u Pani Doktor Anny Domagały prosimy o kontakt z Medic Park. Tel. 24 267 46 25.
0 0
Pani doktor Domagala to przemiła i profesjonalna dermatolog, która zawsze stara się pomóc swoim pacjentom. Dzięki niej moje problemy skórne zniknęły i mogę cieszyć się piękną i zdrową skórą.
0 0
Pani Doktor Anna Domagala jest bardzo wyrozumiała i uprzejma. Leczę się u niej już od dłuższego czasu i zawsze czuję, że wizyta dobrze przeprowadzona. Potrafi uspokoić, nawet w obliczu mojej ciężkiej choroby. Oby więcej takich specjalistów w Medic Parku.