Liceum im. Władysława Jagiełły w Płocku bierze udział w wyjątkowym międzynarodowym projekcie. Po czterech latach współpracy z partnerami z całej Europy, dobiega końca budowa platformy internetowej do edukacji o środowisku i zmianach klimatycznych.
Love Earth to the Moon and Back w skrócie Le_MOON to międzynarodowy projekt edukacyjny w ramach Erasmus+, którego jednym z partnerów jest Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Jagiełły w Płocku. Celem realizowanej od czterech lat inicjatywy jest opracowanie internetowej platformy do edukacji o ekologii i zmianach klimatu.
Projekt ma pozwolić na opracowanie uniwersalnej podstawy programowej edukacji środowiskowej, dzięki doświadczeniom partnerów z aż siedmiu krajów. W realizacji inicjatywy biorą udział przedstawiciele Polski, Czech, Litwy, Austrii, Islandii, Francji i Turcji. W ramach Le_MOON od 8 do 12 kwietnia pod patronatem Instytutu Sportu i Rekreacji odbywało się wydarzenie, którego koordynatorkami były Martyna Florkowska-Kardasz i Justyna Pająk-Jaroszewska.
Uczestnicy spotkania zwiedzili Płock, w tym nabrzeże wiślane, ZOO, Muzeum Jagiellonki, a w ramach gry miejskiej "Meet my city" występowali w Teatrze Dramatycznym, pracowali w Muzeum Mazowieckim i Muzeum Żydów Mazowieckich, przeszukali Katedrę w Płocku, odnaleźli Dąb Broniewskiego i ogród Książnicy Płockiej. Goście spotkali się też z Prezydentem Miasta Płocka Andrzejem Nowakowskim.
Odbył się szereg wykładów i warsztatów a głównym punktem programu były testy lekcji e-programu nauczania edukacji ekologicznej w szkołach średnich. Gościnnie wykłady przeprowadzili Olga Puzia (Jagiellonka/Akademia Mazowiecka w Płocku), dr Marcin Przedlacki (Jagiellonka) oraz Maciej Kowalczyk (Directorate-General for Climate Action w Brukseli).
11 kwietnia została zorganizowana konferencja, podsumowująca wypracowane rezultaty projektu Love Earth To The Moon And Back. Na wydarzeniu pojawili się uczniowie oraz dyrekcja Jagiellonki, a także Dyrektor Książnicy Płockiej Joanna Banasiak. Przedstawiciele organizacji partnerskich zaprezentowali informacje dotyczące projektu, e-platformę edukacyjną i opowiedzieli o swoich doświadczeniach z realizacji inicjatywy.
Wystąpili:
Materiały wypracowane w ramach Le_MOON mają zostać przetłumaczone na języki uczestników projektu i udostępnione do powszechnego wykorzystania poprzez e-platformę edukacyjną. Obecnie dobiega końca trzecia faza projektu, w której uczestnicy projektu opracowują specyficzne dla danej kultury tłumaczenia e-kursu i działań. Powstaje między innymi podręcznik z aktywnościami pozalekcyjnymi, jak: zajęcia sportowe, artystyczne i naukowe/tradycyjne gry, opowiadanie historii. Realizacja, trwającego od 2021 roku projektu, ma zakończyć się w listopadzie 2024 roku.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz