Zamknij

ZOObacz w Płocku: Oryks szablorogi

14:10, 17.11.2015 Aktualizacja: 17:02, 17.11.2015 ok. 1 min. czytania
Skomentuj
Niegdyś bardzo rozpowszechniony w Afryce - od Morza Śródziemnego aż do środkowej części kontynentu. W skutek polowań dla jego cennych rogów, gatunek nie występuje na wolności. Pozostałe osobniki żyją w zamkniętych hodowlach, m.in. w Tunezji, Maroko i Senegalu. Na trasie naszej wycieczki po płockim zoo napotkaliśmy oryksa szablorogiego. 


ZOO Płock

Oryks szablorogi to duża antylopa, ważąca około 135-140 kilogramów. Jego cechą charakterystyczną są duże, zagięte do tyłu rogi, pokryte pierścieniowymi zgrubieniami. Żyją w stadach około 40, pod przewodnictwem samca.

Jest przystosowany do życia w warunkach półpustynnych i trawiastych stepach, gdzie suma rocznych opadów nie przekracza 350 mm. Jego głównym pożywieniem są trawy, ale też zioła, krzewy, strąki akacji, sukulenty i owoce. W warunkach hodowlanych żyje do 27 lat.

Ciekawostka Oryksy szablorogie mogą żyć w suchym klimacie, dzięki umiejętności regulacji swojej temperatury. W skrajnych warunkach termicznych potrafią ograniczyć zużycie wody poprzez szczególną pracę nerek, pozwalającą na zminimalizowanie wytwarzania moczu.

W Płockim zoo oryksy są hodowane od 1999 roku, kiedy to z belgijskiego ogrodu zoologicznego Planckendael przyjechały trzy samice. W 2000 roku z Gdańska pozyskano również samca. Obecnie stado liczy 4 osobniki - dorosłą parę i ich potomstwo. Oryksy z powodzeniem są rozmnażane w wielu ogrodach zoologicznych, a niektóre z nich zajmują się reintrodukcją w obszarach wcześniejszego występowania.

(Michał Siedlecki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%