W czwartek, 15 maja 2025 r., wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Adam Nowak - przy okazji spotkania z przedstawicielami izb rolniczych - odwiedził Starostwo Powiatowe w Płocku, gdzie wziął udział w konferencji prasowej, dotyczącej aktualnej sytuacji w rolnictwie. W konferencji uczestniczyli również m.in. prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, starosta płocki Sylwester Ziemkiewicz, wicestarosta płocki Waldemar Zawadzki oraz przewodniczący Rady Powiatu Lech Dąbrowski.
Głównym tematem dyskusji były problemy związane z suszą oraz działania, które rząd wspólnie z rolnikami i samorządami powinien podjąć w tym zakresie.
- Dzisiejszą dyskusję z rolnikami, delegatami, członkami izb rolniczych zdominowały tematy związane z przeciwdziałaniem suszy. Skutkami suszy i działaniami, które rząd wspólnie z rolnikami i z samorządami powinien podjąć w tym zakresie. Bo woda to życie. Woda to podstawa działalności rolniczej. Bez wody trudno o zebrane plony i myślę, że to jest obszar szczególnie ważny – podkreślił wiceminister Adam Nowak.
Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz również zwrócił uwagę na problem zmian klimatycznych i ich wpływ na rolnictwo:
- Dzisiaj największym problemem, który mamy, to są te zmiany klimatyczne, które w rolnictwie mocno też widać, jest brak wody, przymrozki, mrozki i inne rzeczy. Tu musimy wykonać ogromną pracę, żeby to ryzyko zmniejszyć - wyjaśniał.
Szmulewicz zaznaczył, że niezbędne jest stworzenie kompleksowego programu zarządzania zasobami wodnymi:
- Musi powstać narodowa polityka wodna, która będzie w całości prowadziła gospodarkę wodną, tak jak się to dzieje w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech, w tych południowych krajach, gdzie oni ten problem wody już mieli o wiele wcześniej - podkreślał Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.
W odpowiedzi na pytanie o pomoc dla rolników, których uprawy zostały zniszczone przez wiosenne przymrozki, wiceminister Nowak zapewnił, że rząd monitoruje sytuację.
- Żeby ocenić potrzeby, musimy mieć protokoły z komisji szacujących konkretne straty. Widzimy, że dotyczy to z jednej strony przymrozków, głównie tej produkcji sadowniczej, warzywniczej, ogrodniczej również. Niestety, części produkcji tej podstawowej, rolniczej rzepaku – wyjaśnił wiceminister.
Starosta płocki Sylwester Ziemkiewicz podkreślił znaczenie rolnictwa dla regionu:
- Wiemy doskonale, że rolnictwo to jedno z tych najważniejszych sfer, jeżeli chodzi o powiat płocki. Wprawdzie jesteśmy bardzo różnorodnym powiatem, to jednak ponad 50% naszego społeczeństwa jest związana z rolnictwem - zaznaczył.
Ziemkiewicz dodał, że bezpieczeństwo żywnościowe i niezależność żywnościowa kraju powinny być traktowane priorytetowo.
Konferencja prasowa w starostwie była tylko pierwszym punktem wizyty wiceministra Nowaka w powiecie płockim. W dalszej części dnia wiceminister odwiedził Stado Ogierów w Łącku, jedno z największych gospodarstw w powiecie oraz spotkał się z rolnikami w gminie Drobin.
- Pan minister ma ogromną wiedzę merytoryczną dotyczącą funkcjonowania polskiego rolnictwa, jak i tych zakresów obejmujących ministerstwo i bardzo chętnie się tą wiedzą dzieli. Dlatego te spotkania, rozmowy są bardzo merytoryczne i prowadzą do wielu ważnych wniosków – podsumował starosta Sylwester Ziemkiewicz.
Wiceminister Nowak podczas konferencji złożył również życzenia rolnikom z okazji przypadającego dziś święta patrona rolników, św. Izydora Oracza, podkreślając, że „praca rolnicza jak mało która związana jest z tymi czynnikami nadprzyrodzonymi, wiarą, opatrznością, tym, co dzieje się wokół nas, na co rolnicy nie mają wpływu".
Fot. Wiktor Pleczyński
dżezo 10:48, 16.05.2025
ten minister nowak to rzeczywiście mózg -odkrył że woda jest ważna dla rolnictwa ! będzie szedł w ślady Hiszpanii jeśli chodzi o gospodarkę wodną -w Hiszpanii w ostatnich latach celem "renaturyzacji rzek" zburzono ponad 100 tam i spiętrzeń dlatego teraz przy deszczach mają katastrofalne powodzie ! Pogratulować panu ministrowi. kolejne odkrycie że z powodu ocieplenia klimatu mamy przymrozki. A ziemkiewicz to zwykły czopek -"Pan minister ma wielką wiedzę..." no *%#)!& żenada jak sto , spotkanie czopka z pajacem . News jak cholera.
real 16:50, 16.05.2025
od melioracji i prostowania bieu rzek wody nie przybędzie.
Kto czuwa nad bezpieczeństwem pływających?
Niestety, mamy teraz liczenie złotówek. Ludzie stali się dla"menedżerów" pozycjami w celu i tyle. A gdy wychodzi że słupków, że firma zewnętrzna jest tańsza ( i może jeszcze "coś" zaproponować) to mamy co mamy. Tyle, że to trwa od lat i nie dotyczy tylko ratowników. Pani Kulpa wie o tym doskonale, to już się działo za Milewskiego i późny też- jako księgowa tego nie widziała??! Teraz ma nośny temat i robi za aktywistkę. Ale się nie oszukujmy, chodzi o przygotowanie głosów w następnych wyborach. Gdyby nie to, milczała by jak dotąd...
$$$
07:35, 2025-07-18
Ratownicy do zwolnienia, MOSiR ma inny pomysł
Byłem na tym basenie wielokrotnie i uważam że to jest dobra decyzja żeby wymienić ratowników większość tam siedziała w telefonach a zdarzali się tacy co i spali w trakcie pracy. Popieram decyzję o wymianie personelu Byłem niedawno w aquaparku na miodolance i aż miło często rotacja ratowników i widać że interesują się tym co dzieje się na obiekcie.
Kapiacy
21:58, 2025-07-17
Kto czuwa nad bezpieczeństwem pływających?
Najpierw bydlak zwalnia 38 doświadczonych ratowników a teraz tłumaczy o uzupełnienie kadry. Jak niewiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi. Mieszkańcy Płocka mają brak zaufania do prezesa MOSIR. Czas przestać odwiedzać pływanie w Płocku. Niech pan Jeżewski sam z nich korzysta
Bojkot pływalni w Pł
21:31, 2025-07-17
Kto czuwa nad bezpieczeństwem pływających?
Trzeba być ostatnią kuuuurwą żeby oszczędzać na zdrowiu i bezpieczeństwie ludzi. Prezes MOSIR musi wylecieć na zbity pysk!!!!! Podaj się chamie do dymisji!!!!!!
Eryk
21:03, 2025-07-17