W siedzibie Starostwa Powiatowego w Płocku 19 marca odbyła się X sesja Rady Powiatu w kadencji 2024-2029. Radni spotkali się, aby wspólnie omówić kwestie dotyczące funkcjonowania regionu. Obrady otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Lech Dąbrowski.
W sesji udział wzięli: Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz, Wicestarosta Waldemar Zawadzki oraz członkowie Zarządu Powiatu: Karolina Koper, Magdalena Woja i Marcin Hubert Piotrowski, a także Sekretarz Powiatu Monika Mytnik-Talpa, Skarbnik Powiatu Katarzyna Leśniewska oraz Dyrektorzy Wydziałów Starostwa Powiatowego w Płocku i powiatowych jednostek organizacyjnych.
Wśród uczestników sesji byli: Kierownik płockiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, Radny Powiatu Płockiego Bogdan Banaszczak, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Płocku Jacek Starczewski, Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Płocku Hilary Januszczyk.
Na sesji między innymi podjęto uchwały dotyczące zmian wieloletniej prognozy finansowej Powiatu Płockiego, zmian budżetu Powiatu Płockiego na rok 2025, zatwierdzono sprawozdanie z efektów pracy Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej.
Radnie zdecydowali także o udzieleniu pomocy finansowej w formie dotacji celowej na wydatki związane z prowadzeniem działań ratowniczych na rzecz OSP Siecień w Gminie Brudzeń Duży oraz OSP Łąck w Gminie Łąck. Podczas sesji podjęto także uchwałę o wsparciu uroczystości, które budują dziedzictwo kulturowe regionu, a są to:
Radni: Leszek Majczyna, Anna Dębska-Gutkowicz, Piotr Skorupski, Bogdan Banaszczak, Krzysztof Ledzion złożyli interpelacje dotyczące między innymi: rozbudowy chodników i dróg, budowy części magazynowej jednej z baz drogowych znajdujących się na terenie Powiatu Płockiego, napraw w nawierzchniach dróg na terenie Gmin Bulkowo i Drobin.
Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz poinformował obecnych na sesji, że odbyły się dwa duże przetargi na przebudowy dróg:
– Po raz pierwszy od dawna nasze przetargi wychodzą taniej niż mamy zabezpieczonych środków w budżecie, więc będziemy mieć oszczędności na realizację następnych zadań. Mam tu na myśli między innymi drogę Piączyn - Włóki, na którą po raz kolejny nie otrzymaliśmy dofinansowania, ale będziemy się tym odcinkiem zajmować na miarę naszych własnych możliwości – zaznaczył Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz.
Samorządowiec opowiedział również o planach wystąpienia o środki zewnętrzne do Banku Gospodarstwa Krajowego.
– Jesteśmy też na etapie rozmów z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w sprawie środków na budowę ścieżek rowerowych. Badamy, czy w ramach tego wniosku jest też możliwość budowy chodników – dodał Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz.
Pojawił się też istotny dla mieszkańców regionu temat prac nad bezpieczeństwem przeciwpowodziowym.
– Podczas ostatniego spotkania z Wiceministrem Klimatu i Środowiska Miłoszem Motyką rozmawialiśmy między innymi o bezpieczeństwie powodziowym, które uzależnione jest od systematycznego pogłębiania Wisły. Myślę, że niebawem spotkamy się z przedstawicielami Wód Polskich, by ustalić szczegóły porozumienia dotyczącego współpracy w zakresie ochrony przeciwpowodziowej. O podejmowanie takich działań apelowali samorządowcy gmin nadwiślańskich Powiatu Płockiego podczas konferencji nt. bezpieczeństwa powodziowego w listopadzie ubiegłego roku – zaznaczył Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz.
Niebawem Wody Polskie mają rozpocząć prace na Słupiance, a za około dwa tygodnie będzie finalizowane porozumienie ułatwiające prace związane z pogłębianiem Wisły i bezpieczeństwem przeciwpowodziowym.
[ZT]397171[/ZT]
fot. Starostwo Powiatowe w Płocku
fot. Starostwo Powiatowe w Płocku
1 0
Kiedy wreszcie przewodniczący nauczy się poprawnej polszczyzny, nie mówiąc już o rechoczącym śmiechu.