Zamknij

Partnerska współpraca rządu z samorządem w regionie płockim

Wiktor PleczyńskiWiktor Pleczyński 11:58, 18.02.2025 Aktualizacja: 09:40, 19.02.2025
Skomentuj fot. Wiktor Pleczyński fot. Wiktor Pleczyński

W poniedziałek Płock odwiedził Wicewojewoda Mazowiecki Robert Sitnik. Polityk uczestniczył w spotkaniu poświęconym współpracy rządu z samorządem w Starostwie Powiatowym w Płocku.

Wicewojewoda Mazowiecki Robert Sitnik odwiedził 17 lutego Starostwo Powiatowe w Płocku. Podczas wizyty odbyło się spotkanie poświęcone współpracy rządu z samorządem. Do najważniejszych tematów spotkania należały ustawa o ochronie ludności oraz działania rządowe.

– Ostatnie kilkanaście miesięcy to jest czas konstruktywnej współpracy rządu i samorządu. Odczuwamy w końcu, że jesteśmy traktowani po partnersku, że jest chęć wsłuchiwania się w problemy naszych mieszkańców i kwestie, jakie my oraz samorządy gminne poruszamy w samorządzie powiatowym. Widać, że rząd dostrzega potrzeby Polski lokalnej i przykładem tego są wizyty przedstawicieli rządu na terenie naszego powiatu. Był u nas Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak, Minister Sportu Ireneusz Raś, Minister Kultury Bożena Żelazowska. Te wizyty to nie tylko kurtuazja, ale tak naprawdę ustalanie ważnych kwestii dotyczących naszego powiatu i przynoszą one wymierne efekty. Dzięki tym spotkaniom, tym uzgodnieniom, możemy brać udział w tak elementarnych kwestiach dla naszego regionu, jak budowa trasy S10, bezpieczeństwo powodziowe i pogłębianie Wisły, czy dbanie o nasze obiekty dziedzictwa kulturowego – mówił Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz.

Samorządowiec zaznaczył, że dzięki zaangażowaniu Wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego, starostwo mogło wziąć udział w rozmowach z Ministrem Finansów dotyczących reformy samorządowej. Dzięki nowemu podejściu do finansowania, powiat oraz gminy w regionie miały zyskać ponad 115 milionów złotych.

Wicewojewoda Mazowiecki Robert Sitnik mówił o znaczeniu komunikacji w radzeniu sobie z nadchodzącymi wyzwaniami. Polityk za priorytetowe określił sprawy bezpieczeństwa i ochrony ludności. W ramach wdrażania Ustawy o Ochronie Ludności i Obronie Cywilnej ma zostać wydanych w sumie 18 rozporządzeń, z czego do tej pory pojawiły się 3. Samorządowcy mają przejść szkolenia, niezbędne do realizowania zadań określonych w dokumencie.

– Cieszę się, że samorządy mogą korzystać z różnej pomocy rządowej. Rząd w tym roku przeznaczył rekordową kwotę na dopłatę do przewozów autobusowych 1 miliard 200 milionów. Skorzystały praktycznie wszystkie gminy i powiaty, które wypełniły prawidłowo wnioski, więc jest to duża pomoc, żeby walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym. Mamy też Fundusz Dróg Samorządowych i tutaj Płock otrzymał dwa dofinansowania, w sumie na około 15 milionów złotych. Cały czas podpisujemy umowy w programie Aktywny Maluch, w Powiecie Płocki jest to już 9 umów, dzięki którym powstanie w ciągu dwóch lat 450 miejsc opieki dla dzieci do 3 lat. Jest tych programów sporo, wiem, że jest pewien niedosyt, potrzeby są bardzo duże. Staramy się wsłuchiwać głos samorządów i mam nadzieję, że w kolejnym budżecie pojawią się nowe środki i rozwiązania potrzebne lokalnie – mówił wicewojewoda mazowiecki.

Przewodniczący Rady Powiatu Płockiego Lech Dąbrowski podkreślił, że samorządowcy mogą przekazać Mazowieckiemu Urzędowi Wojewódzkiemu sugestie wypracowane bezpośrednio na informacjach od mieszkańców i w oparciu o ich potrzeby. Zaznaczył, że konieczne jest między innymi ułatwienie działalności rolnikom, którzy stanowią szczególnie ważny element zarówno społeczeństwa, jak i gospodarki państwa w aktualnej sytuacji w kraju i na świecie. Samorządowiec dodał, że potrzebna jest racjonalizacja przepisów względem realiów, w jakich funkcjonuje rolnictwo.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%