Zamknij

Dawna płocka komenda stanie się wydziałem uczelni wyższej

Wiktor PleczyńskiWiktor Pleczyński 20:27, 11.10.2024 Aktualizacja: 20:27, 11.10.2024
Skomentuj fot. Wiktor Pleczyński fot. Wiktor Pleczyński

W piątek odbyło się uroczyste przekazanie budynku dawnej płockiej komendy policji na rzecz Akademii Mazowieckiej. W zabytkowym obiekcie ma znaleźć się wydział Prawa, Administracji i Ekonomii.

[FOTORELACJANOWA]2326[/FOTORELACJANOWA]

Wojewoda Mariusz Frankowski, Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski oraz Rektor Akademii prof. dr hab. n. med. Maciej Słodki w piątek, 11 października wzięli udział w uroczystym przekazaniu na rzecz płockiej uczelni zabytkowej kamienicy przy ul. 1 Maja 3/5. Budynek, będący od lat w dyspozycji Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego po tym, jak został opuszczony przez Policję, w końcu znajdzie nowe zastosowanie.

Akademia Mazowiecka w Płocku planuje umiejscowić w zabytku Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii. Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski zarządzeniem z 18 września 2024 r. pozwolił na darowiznę zabytku z zasobu Skarbu Państwa, na wniosek Prezydenta Miasta Płocka.

– Wyraziłem zgodę na przekazanie  budynku przy ulicy 1 Maja w darowiźnie na rzecz Wydziału Prawa i Administracji Akademii Mazowieckiej. Jest to bardzo ważne wydarzenie, podkreślające znaczenie uczelni regionalnych. Studenci zyskają nowe miejsce do nauki. Budowanie przyszłych kadr dzięki rozwojowi uczelni jest dla regionu płockiego rzeczą niezwykle ważną – powiedział wojewoda mazowiecki.

Przypomnijmy, że przekazanie budynku rozpoczęło podpisanie przez prezydenta Płocka 22 lutego 2024 roku listu intencyjnego w sprawie zagospodarowania cennego zabytku.

– Dzięki Panu Wojewodzie, osobie, której zależy na rozwoju Płocka i rozwoju całego regionu, współpraca z Akademią Mazowiecką da nowe perspektywy nie tylko temu budynkowi, ale będzie korzyścią dla całego miasta. Dzisiaj wykonujemy kolejny krok w kierunku rozwoju akademickiego Płocka i jestem przekonany, że ten budynek już niedługo wypełni się studenckim życiem – podkreślił Andrzej Nowakowski.

Rektor Akademii Mazowieckiej prof. dr hab. n. med. Maciej Słodki zwrócił uwagę, że pozyskanie ogromnego obiektu zapewni uczelni przestrzeń do rozwoju na wiele lat.

– W imieniu całej społeczności akademickiej Akademii Mazowieckiej, dziękuję za ten pierwszy etap przekazania nieruchomości na rzecz naszej Akademii. Ważny jest rozwój akademickości w mniejszych miastach takich właśnie jak Płock, nie tylko w Warszawie, na której nie kończy się województwo mazowieckie. Myślę, że dzięki takiemu wsparciu, jakie pokazuje nam Pan Wojewoda, będziemy kroczyć drogą do sukcesu. Serdecznie dziękuje za tę pomoc i deklaracje dalszej współpracy – podsumował prof. dr hab. n. med. Maciej Słodki.

W pierwszej kolejności Akademia Mazowiecka planuje przebudowę dawnego aresztu, znajdującego się obok zabytkowej kamienicy. Zabytkowy fragment aresztu, przylegający do ul. Sienkiewicza zostanie wyremontowany. Podczas konferencji prasowej rektor Maciej Słodki przedstawił wizualizacje wstępnej koncepcji na wygląd przebudowanego budynku aresztu. Obiekt ma jako pierwszy przyjąć studentów w czasie, gdy jeszcze będzie trwał remont dawnej komendy.

Monumentalną i piękną kamienicę przy ul. 1 Maja 3/5 zaprojektował płocki architekt Bolesław Zienkiewicz. Obiekt powstał w 1905 roku. Podczas okupacji, budynek zajęli Niemcy i stworzyli w nim siedzibę gestapo. Po II Wojnie Światowej kamienicę zajęła Służba Bezpieczeństwa i Milicja. Na koniec, do 2014 roku w zabytku funkcjonowała Komenda Policji. Dla obiektu trudno było znaleźć godne zastosowanie, ze względu na zbrodnie, jakie najpierw Niemcy, a później komuniści dopuścili się w jego murach. Teraz jest szansa, że po pozyskaniu funduszy i remoncie zabytek stanie się miejscem kształcenia przyszłych prawników przez Akademię Mazowiecką w Płocku.

– To też budynek, który ma piękny rozdział w swojej historii, bo w nim mieszkał Tadeusz Mazowiecki. Więc to nie tylko ta trudna historia, ale też ta pozytywna, bo pierwszy niekomunistyczny Premier Rzeczypospolitej Polskiej ma swój udział w historii właśnie tego budynku – odnotował prezydent Płocka.

Warto zauważyć, że architekt Bolesław Zienkiewicz zaprojektował również wiele innych, pięknych płockich budynków, które powstały na przełomie XIX i XX wieku. Wśród nich jest dawna siedziba NBP (obecnie Prokuratura Okręgowa), na rogu pl. Obrońców Warszawy i ul. Kościuszki. Obok, bliżej kościoła na Górkach pod adresem ul. Kościuszki 20 znajduje się także willa, którą architekt stworzył dla siebie, która od kilku lat także należy do Akademii Mazowieckiej. Bolesław Zienkiewicz zaprojektował także dom przy Kolegialnej 18 (obok dawnej siedziby pogotowia) i budynek przy Sienkiewicza 30 (dawny Hotel Herman).

[FOTORELACJA]2326[/FOTORELACJA]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%