Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak w trakcie wizyty w Płocku przekazał informacje o planowanym pogłębianiu Wisły i wyznaczaniu przebiegu trasy S10.
Główne problemy Płocka były tematem konferencji prasowej, która odbyła się 27 marca nieopodal Hotelu Starzyński. W spotkaniu wzięli udział Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak, Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, posłowie na Sejm RP: Elżbieta Gapińska i Mirosław Orliński oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, który poprowadził spotkanie, zwrócił uwagę na potrzebę realizacji inwestycji w zgodzie ze społeczeństwem.
- Nie można budować dróg, czy jakichkolwiek inwestycji przeciwko ludziom. Można je budować w zgodzie z ludźmi. Parlamentarny zespół powołany z inicjatywy pani poseł Elżbiety Gapińskiej do spraw Trasy S10 będzie między innymi tym się zajmował. Ja jestem wiceprzewodniczącym, wiem, że pan poseł Orliński też złożył do niego akces. Zapraszamy też do niego wszystkich posłów Ziemi Mazowieckiej. My nie zamykamy się kordonem politycznym, ale chcemy, żeby ten zespół pomógł, aby S10 stało się faktem - mówił wicemarszałek Sejmu.
Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik zwrócił uwagę, że samorząd rozpoczął projekt, który łączy zabezpieczenie przeciwpowodziowe z aktywizacją turystyczną społeczeństwa.
- Wały wiślane z jednej strony służą oczywiście ochronie przeciwpowodziowej, ale teraz rozpoczęliśmy realizację dużego projektu w ramach programu operacyjnego "Polska Wschodnia". To jest trasa rowerowa biegnąca wzdłuż Wisły od województwa małopolskiego, kończąca się w województwie mazowieckim. Chcielibyśmy połączyć tu wysiłki, z jednej strony działania przeciwpowodziowe, a z drugiej aktywizację turystyczną. Ta trasa rowerowa będzie wpleciona w sieć europejską - wyjaśniał marszałek Adam Struzik.
Z kolei Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak odniósł się między innymi do przyczyn organizacji konferencji eksperckiej w Starostwie Powiatowym w Płocku. Dyskusja z udziałem specjalistów odbyła się tego samego dnia, po zakończeniu spotkania polityków z mediami.
- Działamy nie w obliczu katastrofy powodzi, która nawiedzała Płock i jego okolice, lecz odpowiednio wcześniej, by skutecznie jej zapobiegać. Pamiętajmy, że powodzie występują w układzie zlewniowym, dlatego należy podchodzić do nich kompleksowo i reagować wyprzedzająco. Prowadzimy zarówno działania doraźne, angażując poważne środki na bagrowanie Wisły, a jednocześnie prowadzimy zaawansowane rozmowy z Bankiem Światowym na temat finansowania dużego projektu, mającego na celu przeciwdziałanie zarówno powodziom, jak i suszom - powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
Wisła będzie cyklicznie pogłębiana
Bezpieczeństwo powodziowe w dorzeczu Wisły było głównym tematem organizowanej przez PGW Wody Polskie konferencji eksperckiej, która odbyła się po konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Płocku. Minister infrastruktury zapowiedział początek prac bagrowniczych na Wiśle w okolicach Płocka, co stanowi jeden z elementów zapobiegania powodziom na tym obszarze.
- Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, jak również walka z wykluczeniem komunikacyjnym regionu płockiego, to dwa kluczowe zagadnienia, którymi zajmujemy się, jako samorząd powiatowy. Od lat o to zabiegamy i cieszymy się, że na nasze zaproszenie przybył na Ziemię Płocką Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak. Cieszą nas te bardzo dobre informacje dla mieszkańców, czyli to, że będą środki na pogłębianie Wisły, jak również prace dotyczące S10. Te projekty, które dla nas są bardzo ważne, będą wchodziły w kolejny etap. Liczymy, że te działania będą bardzo konkretne i już w najbliższym etapie będziemy widzieli pozytywne efekty - mówił Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz.
Umowa na prowadzenie prac bagrowniczych w dwóch lokalizacjach na Wiśle (Radziwie w Płocku oraz Maszewo) zostanie podpisana przez PGW Wody Polskie w najbliższych dniach. Łącznie zostanie wybranych około 10 tys. metrów sześciennych urobku. Prace zakończą się w pierwszej połowie maja, a ich koszt to około 500 tys. zł.
Jest to dopiero początek prac bagrowniczych na Wiśle. Planowane jest przeprowadzenie takich robót jeszcze w sześciu lokalizacjach, co pozwoli na wybranie od 1 do 1,5 mln metrów sześciennych urobku. Wartość tych prac szacowana jest na 20-30 mln zł.
- Powódź stulecia z 1982 roku wyrządziła w owym czasie tyle szkód, że gdy przeliczyliśmy to na pieniądze, na dzisiejsze budżety, to okazałoby się, że aby zniwelować tę tragedię, potrzeba by było 4 miliardów złotych, o takich środkach mówimy - podkreślał płocki radny i kandydat na prezydenta Płocka Tomasz Kominek. - Doskonale pamiętam, jak z panem marszałkiem, z panią poseł, z panem starostą, z prezydentem Dyśkiewiczem w 2010 roku pracowaliśmy w Dobrzykowie po to, by bronić kościoła, bronić cmentarza, które były zagrożone zalaniem. Nie zapomnę też, jak w roku 2021 zagrożenie powodziowe w Płocku i okolicy było tak potężne, praktycznie jak w 1982 roku. Dlaczego nas nie zalało? Tylko dlatego, że Wisła znalazła naturalne ujście nieopodal Płocka, ponieważ przy półwyspie w Soczewce i tam udało się ten zator minąć. Jednak dopiero, gdy wszedł czynnik ludzki, udało się to zniwelować do końca, ale byliśmy bardzo blisko powodzi. Panie Ministrze, my od 2010 roku nie zdajemy sobie pytania "czy będzie powódź", tylko do dzisiaj zadawaliśmy sobie pytanie "kiedy będzie ta powódź?". Gdyby nie dzisiejsze fakty i deklaracje Pana Ministra, nadal zadawalibyśmy sobie to pytanie. Dlaczego nie było jej tej zimy? Bo mieliśmy to szczęście, że tej zimy nie było, podobnie jak rok temu. Nie było takiego mrozu, który trwałby przez 10 dni poniżej -10 stopni i tylko dlatego nam się udało. Poprawa bezpieczeństwa w kontekście powiatu płockiego i Płocka oraz to, że zaczniemy bagrowanie i inwestycje, ratują nam życie - podkreślał Tomasz Kominek.
Minister infrastruktury poinformował o spotkaniu z przedstawicielami Banku Światowego, które odbyło się w Ministerstwie Infrastruktury na początku marca. Głównym jego celem była kontynuacja rozmów na temat współpracy w zakresie finansowania tzw. nowego projektu w gospodarce wodnej. Jego koszt jest szacowany na 1,5 mld euro.
Ma on na celu rozbudowę, modernizację oraz budowę nowej infrastruktury hydrotechnicznej, aby zapewnić ochronę przed powodzią. Na marginesie konferencji poruszono także temat budowy drogi ekspresowej S10, niezwykle ważnej dla mieszkańców Płocka i powiatu płockiego.
Minister Dariusz Klimczak zaapelował do wszystkich o wzięcie udziału w planowanych na przełomie kwietnia i maja konsultacjach społecznych, dotyczących wariantu przebiegu tej drogi. Podkreślił, że wyniki konsultacji z samorządowcami, rolnikami, przedsiębiorcami i mieszkańcami terenów, przez które planowany jest przebieg tej trasy, pozwolą jeszcze pod koniec tego roku na rekomendację najbardziej pożądanego jej wariantu oraz zapoczątkowanie kolejnych procedur, mających na celu jak najszybsze rozpoczęcie jej budowy.
W konferencji eksperckiej w Płocku wzięli ponadto udział: Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, posłowie na Sejm RP: Elżbieta Gapińska i Mirosław Orliński, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz oraz liczni samorządowcy, a także eksperci, m.in. Joanna Kopczyńska - Prezes PGW Wody Polskie oraz Robert Czerniawski - dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego.
wstrząśnięty14:07, 28.03.2024
1 0
S10 - pierdy, pierdy, .... , od lat te same pierdy ze zwiększoną intensywnością w okolicy wyborów... . Żenada.
moda płocka14:19, 28.03.2024
0 0
kto jest ta pani w niebieskim uniformie?
I tak18:38, 28.03.2024
1 0
Myślę, że niektórzy to nie dożyją tej S10
19:00, 28.03.2024
1 0
Jak tam 100 konkretów? POdobno oszukali swoich wyborców, ale ci mówią, że to deszcz im pada w twarz. :)
wyborca19:24, 28.03.2024
1 0
wybory się zbliżają stąd te wszystkie obiecanki cacanki ,a głupiemu radość.Pogadają i elektorat da się oszwabić.
Wybory i tylko wybory.Znamy te numery. Ja im nie wierzę.