Zamknij

Tenisiści na wózkach świętują 30-lecie [FILM, ZDJĘCIA]

Agnieszka StachurskaAgnieszka Stachurska 20:09, 12.05.2025 Aktualizacja: 20:13, 12.05.2025 ok. 2 min. czytania
Skomentuj Fot. Agnieszka Stachurska Fot. Agnieszka Stachurska

W czwartek, 8 maja w gościnnych progach Muzeum Mazowieckiego w Płocku odbyła się wzruszająca uroczystość - inauguracja Obchodów Roku Jubileuszowego Płock ORLEN Polish Open. Minęło już 30 lat od pierwszego, pamiętnego turnieju tenisa na wózkach.

Medal Pro Masovia otrzymali organizatorzy turnieju tenisa na wózkach, który już od 30 lat ściąga do Płocka zawodników z całego świata. Piotr Jaroszewski i Wiesław Chrobot ze wzruszeniem opowiadali historię powstania i ciężkiej pracy, jaką wykonywali przez wiele lata istnienia turnieju organizatorzy i wolontariusze. A pierwszy turniej odbył się w 1995 roku jako Petrochemia Polish Open.

Jak wspominał Wiesław Chrobot - wieloletni dyrektor turnieju, z Piotrem Jaroszewskim poznali się przy badmintonie, a nie tenisie. Po wypadku i po rozpoczęciu nowego życia, tym razem na wózku, Piotr postanowił nie tylko grać w tenisa na wózkach, ale i rozpowszechnić tę dyscyplinę w Polsce.

- I tak to się zaczęło. Grupa znajomych postanowiła rozpocząć swoją przygodę z tenisem na wózkach i ta przygoda dla niektórych z nich trwa do dzisiaj - mówił Wiesław Chrobot.

Obydwaj panowie przypominali, że wówczas nie było w Płocku obiektów przystosowanych dla osób poruszających się na wózkach. Mimo tego, w pierwszym turnieju (4-7 maja 1995 r.) wzięło udział 31 zawodników z Polski i ze świata (sami  mężczyźni). Oprócz Piotra Jaroszewskiego, w Płocku tę dyscyplinę uprawiali Jerzy Kulik, Bronisław Malinowski i Arkadiusz Stasiak. Już rok później zawodników było znacznie więcej, bo 51. Zaczęły dołączać również panie.

[FOTORELACJANOWA]2703[/FOTORELACJANOWA]

Organizatorzy do dzisiaj z sentymentem wspominają turniej z 2003 roku, który odbywał się przed Drużynowymi Mistrzostwami Świata w Sopocie. W Płocku grało wówczas 77 zawodników z całego świata. Turniej wygrał wtedy Japończyk Satoshi Saida, który w 2003 roku był numerem 3. na świecie. Wśród kobiet najlepsza była wówczas Esther Vergeer z Holandii, zawodniczka bardzo utytułowana, która kilka lat była numerem jeden na świecie, a posiada łącznie 7 złotych medali z Igrzysk Paraolimpijskich w grze deblowej i singlowej. Obecnie jest już na sportowej emeryturze. Jednak to nie wygrane zapamiętali organizatorzy najlepiej, a to, że zawodnicy musieli przedostać się do Sopotu. I pojechali... czerwoniakami Komunikacji Miejskiej w Płocku, co wzbudziło prawdziwą sensację.

Podczas wydarzenia w Muzeum Mazowieckim nie zabrakło uhonorowania współpracowników, a także osób, firm i instytucji wspierających Płock Orlen Polish Open. Prawdziwą dumą napawa nas fakt, że PetroNews również znalazł się w tym zaszczytnym gronie.

A już 15 maja o godz. 17 zapraszamy na promocję książki o 30-leciu Płock Orlen Polish Open, którą napisali Artur Rolak i Wiesław Chrobot. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Mazowieckim przy ul. Kolegialnej.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%