Zamknij

Festyn z okazji 50-lecia gminy Stara Biała z miasteczkiem ORLENU [FILM, ZDJĘCIA]

17:48, 19.06.2023 Agnieszka Stachurska Aktualizacja: 17:51, 19.06.2023
Skomentuj

Przez dwa dni gmina Stara Biała świętowała 50-lecie istnienia. Na terenach zielonych przy urzędzie gminy odbył się festyn, w którego organizację zaangażował się też PKN ORLEN.
Od 16 do 17 czerwca mieszkańcy gminy Stara Biała świętowali obchody 50-lecia istnienia gminy. Na scenie odbywały się różnego rodzaju występy, w pierwszy dzień wystąpiła Golec Uorkiestra, a ukoronowaniem wieczoru był widowiskowy pokaz laserowy zorganizowany przez PKN ORLEN. Drugiego dnia również nie brakowało atrakcji. Plac wypełnił się stoiskami z różnymi smakołykami i gadżetami, na dużej scenie trwały występy, a w specjalnej strefie "ORLEN dobrym sąsiadem" promowano edukację i bezpieczeństwo na drogach. Jak podkreśla Agata Górnicka, Dyrektor Biura Relacji z Otoczeniem w PKN ORLEN, dobre relacje ze społecznościami lokalnymi, oparte na wzajemnym zrozumieniu i szacunku, to jeden z priorytetów działalności koncernu.
- Jesteśmy świadomi wpływu na otoczenie i sąsiedztwo, w którym jako firma na co dzień funkcjonujemy. Staramy się wsłuchiwać w potrzeby i oczekiwania otoczenia oraz odpowiadać na nie, podejmując szereg inicjatyw. Zależy nam, by być dobrym sąsiadem, dlatego między innymi angażujemy się w lokalne wydarzenia, takie jak 50-lecie gminy Stara Biała, na której terenie powstaje jedna z naszych największych inwestycji, czyli Kompleks Olefiny III - mówi Agata Górnicka.
Z zaangażowania koncernu zadowolony jest wójt gminy Stara Biała.
- Mieszkańcy naszej gminy to nie tylko najbliżsi sąsiedzi zakładu produkcyjnego PKN ORLEN, ale to także liczni pracownicy tej firmy. Cieszymy się więc, że PKN ORLEN zaangażował się w organizację naszego święta i aktywnie uczestniczy w życiu naszej społeczności - mówi wójt Sławomir Wawrzyński.
Wśród atrakcji przygotowanych w strefie ORLENU zainteresowanie wzbudzała mobilna pracownia chemiczna (na dwóch pokładach), czyli naukobus pod nazwą "Być jak Ignacy", któremu towarzyszyło dodatkowe stoisko z różnymi eksperymentami, m.in. z wykorzystaniem ognia. Odwiedzający mogli zobaczyć, jak tworzy się specjalne efekty na granicy magii i nauki.
- Przyjechaliśmy do państwa naszym naukobusem "Być jak Ignacy", który podróżuje po całej Polsce propagując tego znanego polskiego uczonego - mówi Przemysław Mietlarek z Fundacji PGNiG. - Nasza strefa składa się z namiotu, w którym Ignacy Łukasiewicz wykonuje wybuchowe eksperymenty, a także samego naukobusu, w którym opowiadamy o historii ropy naftowej, o Ignacym, a także pokazujemy trochę fajnych eksperymentów - wyjaśnia.
Nie zabrakło też strefy bezpieczeństwa, w której ORLEN przygotował symulatory dachowania i zderzenia, symulatory jazdy eko i rajdów WRC, a także gogle VR, które posłużyły m.in. do nauki udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Alkogogle natomiast wykorzystano na torze przeszkód i przy refleksomierzu. Dla najmłodszych zorganizowano zawody na rowerkach biegowych oraz liczne konkursy i zabawy z nagrodami.
- Przyjechaliśmy z dwoma symulatorami dachowania oraz dwoma symulatorami zderzeń - prezentuje Dariusz Gawłowski z Projektu "Świadomy Kierowca". - Są też nasi koledzy, którzy uczą chętnych kierowców, posiadających już pewne doświadczenie, jak jeździć ekologicznie. Mamy programy szkoleniowe, które pokazują, w jaki sposób jeździć ekologicznie i zgodnie z przepisami, co w dzisiejszych czasach jest bardzo cenne - tłumaczy Dariusz Gawłowski.
Odwiedzający tę strefę mogli też dowiedzieć się ile ważą przedmioty w przypadku zderzenia, a nawet ile my sami ważymy w przypadku przeciążenia np. podczas dachowania.
- W samochodach mamy piłeczki, które pokazują co się dzieje z niezabezpieczonymi przedmiotami podczas wypadku. Piłeczki są bardzo lekkie, ale warto sobie uświadomić jak będą zachowywały się podczas wypadku przedmioty takie, jak telefony czy laptopy - wyjaśnia nasz rozmówca.
Dlaczego warto być świadomym kierowcą?
- To jest bardzo szerokie pojęcie, nie dotyczy tylko prawidłowo zapiętych pasów w aucie. To jest również umiejętność przewidywania, nie da się jeździć świadomie bez przewidywania tego, co dzieje się na drodze - podsumowuje Dariusz Gawłowski.
Udział PKN ORLEN w jubileuszu gminy Stara Biała został zrealizowany dzięki programowi "ORLEN dobrym sąsiadem", którego beneficjentami są społeczności lokalne.

(Agnieszka Stachurska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%