Zamknij

Rekord świata w kostce Rubika padł w Płocku

16:48, 27.09.2015 Aktualizacja: 00:04, 28.09.2015 ok. 4 min. czytania
Skomentuj
Sobota i niedziela upłynęła pod znakiem nietypowej imprezy, w której głównym bohaterem była wielokolorowa, najsłynniejsza kostka świata. Blisko trzydziestu zawodników z całej Polski dało wspaniały pokaz swoich umiejętności. Zapytaliśmy kilku z nich, jak osiąga się takie efekty.

26 i 27 września w Zespole Szkół im. Leokadii Bergerowej zawodnicy z całej Polski wzięli udział w 12 konkurencjach w układaniu Kostki Rubika podczas Masovian Open 2015.

Oficjalny rekord świata World Cube Associaton w układaniu klasycznej kostki Rubika wynosi 5,25 s, a został ustanowiony przez zawodnika ze Stanów Zjednoczonych, Collina Burns`a podczas zawodów Doylestown Spring 2015. Polski oficjalny rekord świata zdobył Michał Pleskowicz podczas World Championship 2015, a wynosi on 5,81 s (tym samym jest to 6. wynik na świecie).

Ale rekordy bite są też w innych stypulacjach, np. jedną ręką (Feliks Zemdegs z Australii wykonał to w 6,88 s), stopami - tu rekord należy do Polaka Jakuba Kipy, któremu ten wyczyn udał się w 20,57 s, z zawiązanymi oczami - to też rekord świata Polaka, Marcina Kowalczyka (21,17 s), czy najmniejszą ilością ruchów (ten rekord udał się dwóm osobom na świecie, Tomoaki Okayama z Japonii i Amerykaninowi Rami Sbahi).

Są też odmiany klasycznej kostki sześciennej, zawierające od 2 do nawet 17 kwadracików w jednym rzędzie, ale i dwunastościenne, ośmiościenne, czy kostki w innych kształtach, jak Pyraminx - łamigłówka w kształcie czworościanu, Tetraminx - kostka w kształcie czworościanu bez wierzchołków, Rubik`s Twist - łamigłówka w kształcie węża, z której można ułożyć różne figury 3D i 2D, Rubik`s Magic - łamigłówka w kształcie prostokątnej płytki, Clock - łamigłówka z zegarami czy Floppy Cube - kostka 1x3x3.

Zapytaliśmy zawodników, uczestniczących w Masovian Open, skąd wzięło się u nich zainteresowanie kostką Rubika i jak długo już ćwiczą.

- Zacząłem interesować się tym w drugiej klasie podstawówki, teraz jestem w szóstej - powiedział nam Szymon Liszewski. - Żeby zacząć układać kostkę, trzeba najpierw ułożyć w krzyż kolory, potem poukładać pozostałe kolory. Podstaw najpierw nauczył mnie kuzyn, potem już sam dokształcałem się z Internetu - przyznał.

Jak zdradził nam Szymon, ułożenie kostki klasycznej (3x3x3) zajmuje mu około 20 sekund, układa jednak również kostki w innych kształtach - piramidy czy wielościanu. - Część kostek układa się podobnie jak klasyczną kostkę, ale niektóre mają całkiem inne algorytmy - powiedział zawodnik. Rodzice Szymona wspierają go w pasji. - Syn ma już ponad dwadzieścia różnych kostek Rubika - przyznała jego mama, która wraz z mężem dopingowała syna na zawodach.

Od siedmiu lat zajmuje się układaniem kostki Tomasz Cyrklaff. Jak u niego zaczęła się ta przygoda? - Znalazłem kiedyś w domu starą kostkę, zapewne po moich siostrach - wspomina. - Postanowiłem, że może w końcu spróbuję ją ułożyć. Korzystając z jakichś poradników w Internecie, udało mi się to po kilku godzinach. Spodobało mi się na tyle, że zacząłem trenować, uczyć się nowych metod i kombinacji, potem uczestniczyć w zawodach... i tak jakoś to idzie - uśmiecha się Tomek, któremu teraz ułożenie kostki zajmuje około 10 sekund, a nieoficjalny rekord wynosi 5,98 s. Jak to robi?

- Kostkę trzeba postrzegać nie jak zbiór kolorów, ale elementów, jak cegły w domu - wyjaśnił. - Najbardziej lubię układać kostki 3x3x3, robię to też jedną ręką, czasem też z zamkniętymi oczami - zdradził Tomasz. Jak nam tłumaczył, przed ułożeniem kostki z zamkniętymi oczami, najpierw wnikliwie ogląda kostkę, potem analizuje cykl ułożeń poszczególnych elementów.

Co jest potrzebne do układania kostki Rubika? - Na pewno wyobraźnia przestrzenna, czasem określana jako inteligencja przestrzenna - wyjaśnił Tomasz. - Przydaje się też inteligencja logiczno-matematyczna, a kostka trenuje obydwa rodzaje inteligencji, oprócz tego potrzeba oczywiście dużo treningów - podsumowuje.

W trakcie naszej obecności na zawodach, padł też rekord świata. Michał Rzewuski osiągnął wynik 1,67 s w układaniu kostki Cube, która jest odmianą klasycznej kostki Rubika. Jak u niego zaczęło się zainteresowanie tym sportem? - W mojej szkole podstawowej (teraz chodzę do gimnazjum) zaczęto sprzedawać kostki Rubika. Mój brat kupił sobie taką kostkę, ale nie zainteresował się nią zbytnio, za to mnie zaczęło to pasjonować - wspomina. - Najbardziej lubię układać kostkę klasyczną, ale jednak do kostki Cube, na której zdobyłem rekord świata, mam sentyment - uśmiecha się Michał.

Średnio Michał również układa klasyczną kostkę w czasie poniżej 10 sekund, a jego rekord w pojedynczym ułożeniu wynosi 5,54 s. - Trenując do zawodów, odpalam stronę w Internecie, która pozwala mierzyć specjalistycznie czas w układaniu kostki. Średnio trening zajmuje mi godzinę, może dwie dziennie - przyznaje. O jakim rekordzie marzy? - Chciałem dziś pobić swój rekord własny, który wynosi 2,99 sekund w średnim ułożeniu, mam jeszcze jedną rundę - zdradził Michał.

Życzymy wszystkim zawodnikom bicia swoich i cudzych rekordów, a sami... kupiliśmy kostkę Rubika i zaczynamy trening... Trzymajcie kciuki ;)

Impreza odbywała się pod honorowym patronatem posła Piotra Zgorzelskiego, który ufundował również puchary dla zwycięzców. PetroNews był patronem medialnym wydarzenia.

(Agnieszka Stachurska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%