Zamknij

Prawnik radzi: Kiedy mamy obowiązek alimentacyjny na rzecz byłego małżonka?

12:09, 09.07.2024 adw. Maciej Szczygielski Aktualizacja: 12:11, 09.07.2024
Skomentuj

Na łamach PetroNews kontynuujemy cykl porad prawnych. Adwokat Maciej Szczygielski odpowiada tym razem na pytanie z zakresu obowiązkowego obowiązku alimentacyjnego na rzecz byłego małżonka.

Żądać rozwodu może każdy z małżonków, jeżeli w związku małżeńskim nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Przyjmuje się, iż trwały rozkład pożycia małżeńskiego nastąpił, gdy od minimum 6 miesięcy małżonków nie łączy więź uczuciowa, fizyczna i gospodarcza.

Sąd może oddalić powództwo, jeżeli rozwodu domaga się małżonek wyłącznie winny rozkładowi pożycia małżeńskiego, a drugi małżonek na rozwód nie wyraża zgody, orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego oraz gdy orzeczeniu rozwodu sprzeciwia się dobro małoletnich dzieci.

Sąd orzekając rozwód ustala, który z małżonków ponosi winę za rozpad pożycia małżeńskiego (możliwe jest ustalenie winy obojga małżonków) lub na zgodny wniosek stron odstępuje od ustalania winy za rozpad małżeństwa.

Ustalenie winy, ewentualnie rezygnacja z orzekania o winie za rozkład pożycia małżeńskiego ma decydujące znaczenie dla obowiązku alimentacyjnego małżonków.

Na podstawie art. 60 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej: kro) małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Stan niedostatku występuje, gdy były małżonek nie może własnymi siłami zaspokoić usprawiedliwionych potrzeb w całości lub w części. Konieczne jest przy tym ustalenie, czy ubiegający się o alimenty w pełni wykorzystuje swoje możliwości zarobkowe w celu uzyskania dochodów niezbędnych do zaspokojenia tych potrzeb.

Na podstawie art. 60 § 2 kro małżonek, który nie został uznany za winnego rozkładowi pożycia małżeńskiego, może dochodzić od małżonka winnego alimentów, gdy rozwód pociąga dla małżonka niewinnego istotne pogorszenie jego sytuacji. Nie jest w tym przypadku wymagane istnienie niedostatku.

Jeżeli obowiązek alimentacyjny został ustalony od małżonka, który nie został uznany za wyłącznie winnego, wygasa on z upływem 5 lat od orzeczenia rozwodu. W wyjątkowych okolicznościach, Sąd na wniosek uprawnionego może ten termin przedłużyć.

Obowiązek alimentacyjny małżonka wyłącznie winnego nie wygasa z upływem czasu. Obowiązek alimentacyjny zawsze jednak wygasa z chwilą zawarcia przez uprawnionego do alimentów nowego związku małżeńskiego.

Adw. Maciej Szczygielski – wspólnik Kancelarii Szczygielscy oraz partner Kancelarii Szczygielski Mieczykowski Dobkowska Adwokaci spółka partnerska. Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył „International Legal Skills Program”, przygotowany i organizowany w porozumieniu z Center for International Legal Studies w Salzburgu, a także studia podyplomowe z zakresu zarządzania nieruchomościami. Specjalizuje się w prawie cywilnym oraz rodzinnym. Od lat doradza i prowadzi sprawy klientów kancelarii w skomplikowanych sprawach cywilnych.

Jeśli macie pytania z zakresu prawa rodzinnego, przesyłajcie je na nasz adres: [email protected]. Przesłanie pytań jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich publikację.
 

(adw. Maciej Szczygielski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%