Zamknij

Prawnik radzi: Jak przygotować dziecko do wysłuchania przez sąd?

16:16, 19.03.2024 Aktualizacja: 16:16, 19.03.2024 ok. 3 min. czytania
Skomentuj

Na łamach PetroNews kontynuujemy cykl porad prawnych. Adwokat Magdalena Podleśna odpowiada na pytanie, dotyczące przygotowania dziecka do wysłuchania przez sąd.
Katarzyna, lat 39: Pani Mecenas, Sąd Rejonowy wyznaczył termin wysłuchania mojej 13-letniej córki w sprawie o jej kontakty z tatą. Nie wiem, jak się do tego przygotować. Czy mogę prosić o kilka wskazówek? - Oczywiście, na wstępie wskażę, że w ostatnim czasie system prawny przeszedł znaczące zmiany, dotyczące instytucji wysłuchania dziecka w sądzie. Te zmiany mają na celu zapewnienie lepszego uwzględniania opinii małoletnich w procesach sądowych, które bezpośrednio ich dotyczą. Zaznaczyć przy tym należy, iż dla dobra dziecka, jego wysłuchanie może nastąpić tylko raz w toku postępowania, chyba, że dobro dziecka wymaga ponownego przeprowadzenia tej czynności lub potrzebę ponownego wysłuchania dziecka zgłasza samo dziecko. Poniżej przedstawię kluczowe informacje, które pomogą rodzicom i dzieciom lepiej zrozumieć te zmiany i przygotować się do nowej  procedury. Mianowice zmiany obowiązujące od 15 lutego 2024 roku wprowadziły nowe zasady, dotyczące wysłuchania dziecka przez sąd. Obejmują one:
  • Określenie minimalnego wieku, od którego dziecko będzie zasadniczo wysłuchane, z wyraźnym naciskiem na indywidualne podejście do każdej sytuacji.
  • Elastyczne formy wysłuchania, które umożliwiają dziecku wyrazić swoje opinie w sposób najbardziej komfortowy, w tym przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii.
  • Szkolenia dla profesjonalistów, by lepiej rozumieć potrzeby dzieci i jak ich wysłuchiwanie wpływa na procesy decyzyjne.
  • Wzmocnienie ochrony prywatności i dobrego samopoczucia dziecka w trakcie i po zakończeniu postępowania.
Te zmiany podkreślają znaczenie głosu dziecka w procesach sądowych i dążą do stworzenia środowiska, w którym jego opinia jest nie tylko wysłuchana, ale i właściwie uwzględniana. Jeśli chodzi o przygotowanie się do wysłuchania małoletniego w sądzie, to poniżej zamieszczam kilka wskazówek.
  1. Rozmowa: Zacznij od otwartej rozmowy z dzieckiem o tym, czym jest wysłuchanie w sądzie i dlaczego jego opinia jest ważna. To pomoże zmniejszyć stres i budować zaufanie.
  2. Wyrażanie uczuć: Pozwól dziecku wyrazić swoje obawy i uczucia, dotyczące procesu. Akceptacja tych emocji to ważny krok w przygotowaniach.
  3. Próba: Przeprowadzenie próbnego wysłuchania w domu może pomóc dziecku poczuć się bardziej komfortowo z tym, co je czeka.
  4. Wsparcie profesjonalne: Konsultacja z psychologiem dziecięcym lub innym specjalistą może być bardzo pomocna, zwłaszcza, gdy dziecko czuje się bardzo zestresowane lub ma trudności z wyrażeniem swoich uczuć.
  5. Prawa rodziców: Jako rodzic, masz prawo do informacji o procedurze wysłuchania i możesz korzystać z pomocy prawnej, by lepiej zrozumieć, jak wspierać swoje dziecko.
Podsumowując, wskazuję, że zmiany w przepisach dotyczących wysłuchania małoletnich w sądzie są ważnym krokiem w kierunku respektowania praw dzieci i zapewnienia, że ich głos ma realny wpływ na decyzje, dotyczące ich życia. Przygotowanie się do tego procesu wymaga otwartości, wsparcia i odpowiedniego przygotowania zarówno ze strony rodziców, jak i dzieci. Pamiętajcie, że jesteście tam dla siebie, by nawzajem się wspierać i przemawiać jednym głosem w tych ważnych chwilach. Magdalena Podleśna - adwokat wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Płocku w 2018 roku. Jej obszarem zainteresowania i praktyki zawodowej jest prawo rodzinne. Z tego też względu w 2021 roku ukończyła podyplomowe studia z zakresu Prawa Rodzinnego z elementami psychologii na Uniwersytecie Łódzkim oraz zdobyła uprawnienia do prowadzenia mediacji, w tym mediacji z zakresu prawa rodzinnego. Jeśli macie pytania z zakresu prawa rodzinnego, przesyłajcie je na nasz adres: redakcja@petronews.pl. Przesłanie pytań jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich publikację.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Reforma edukacji - kiedy i co się zmieni?

skupcie się! nadajecie na nowacką, bo tak usłyszeliście w republice czy innym rzetelnym medium. Chodzi o przyszłość dzieciaków! Nie wiem czy macie dzieci w szkole czy pie*dolicie dla pie*dolenia, ale obecnie szkoła uczy wszystkiego - czyli niczego. Chodzi o to żeby w dzieciaku zobaczyć pasję jak najwcześniej - lubi matematykę - dodać mu dodatkowe zajęcia np z szachów, lubi malować - niech maluje jak najwięcej. Obecnie każdemu dzieciakowi tłoczy się do głowy mnóstwo *%#)!& bez związku z postępem świata. Próba zrobienia z każdego wybitnego matematyka, polonisty, fizyka i chemika na siłę jest skazana na porażkę! Jeszcze raz - skupcie się - artykuł jest o przyszłości dzieci - nie o tym kto jest ministrem/ministrą edukacji. Ja pie*dolę - żenada

ludzie

22:30, 2025-07-15

W powiecie płockim będzie nowe miasto?

A jeszcze nie tak dawno tej gminie groziła likwidacja, a teraz aspiracja do miasta. Polepszyło się ?

Z Góry patrzę na to

16:22, 2025-07-15

Flaga i hymn na nowo? Rząd chce korekty

uprawianie prawdziwej polityki, to zajmują się p;ierdołami. Pytanie do czytelników - słyszeliście o wystawie w Muzeum Gdańska pt. "Nasi chłopcy" w Wehrmacht'cie? Z wystawy wynika, że Polacy byli wcielani a nawet wręcz służyli w niemieckiej armii z chęcią, z chęcią, tak jakby na to czekali...

Mają zabronione

14:29, 2025-07-15

Zderzenie z nauką jazdy. Cztery osoby w szpitalu

Proszę osobę, która ucierpiała w tym wypadku o kontakt - 697723210

Arek

14:20, 2025-07-15

0%